795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Roślinne źródła białka

opublikowano 06.07.2022

Roślinne źródła białka

Białko jest niezwykle ważne w naszej diecie, dlatego zbilansowane odżywianie powinno uwzględniać odpowiednią zawartość białka na talerzu. Roślinne źródła białka to doskonała alternatywa dla pokarmów mięsnych, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej. Co to jest białko roślinne i dlaczego to tak ważne, by pamiętać o nim kompletując menu dla całej rodziny? O tym napisaliśmy poniżej w artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest białko roślinne?

To rodzaj białka nie występującego w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest składnikiem strączków, warzyw, a także orzechów i zbóż. Jego rola w organizmie jest bardzo duża, bowiem odpowiada za funkcje budulcowe, regeneruje komórki i pozytywnie działa na układ odpornościowy.

Białko jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zapewnia człowiekowi optymalny wzrost i wzmacnia. Dzięki spożywaniu białka człowiek dostarcza swemu organizmowi potrzebnych aminokwasów. Białko jest też podstawowym budulcem mięśni.

Roślinne źródła białka pozwalają nam zaspokoić podaż tego cennego składnika, jednocześnie zapewniając układowi trawiennemu zbilansowaną i różnorodną oraz zdrową dietę, obfitującą w pożywne składniki. Chcąc zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie warto przeanalizować, w których produktach roślinnych mają one wysoką zawartość.

Roślinne źródła białka to też zbawienne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z tzw. skazą białkową, czyli nie mogą spożywać białka mleka krowiego.

Sprawdź również: Dieta ryżowa – na czym polega i czy jest bezpieczna?

W czym jest białko roślinne?

Źródła białka mogą mieć pochodzenie zwierzęce i roślinne. W przypadku białek pochodzenia zwierzęcego mamy do czynienia z pełnym wachlarzem aminokwasów egzogennych, niezwykle cennych dla organizmu. Stąd tez nazywamy je białkami pełnowartościowymi. W przypadku białek pochodzenia roślinnego mamy do czynienia z mniejszą ilością aminokwasów egzogennych, zatem określamy je niepełnowartościowymi. Warto więc dbać o odpowiednie zbilansowanie diety, by zapewniać dla organizmu wszystkich najwartościowszych składników.

Białka pochodzenia roślinnego są obecne w żywności bio np. nasionach strączkowych (to jest w bobie, fasoli, ciecierzycy, soczewicy, soi oraz grochu), jak również w warzywach zielonych np. szpinaku, jarmużu, szparagach i brukselkach oraz w zbożach i orzechach.

Dania z dużą zawartością białka roślinnego

Dania z dużą zawartością białka roślinnego

Chcąc zafundować w jadłospisie dania wysokowartościowe, pożywne i smaczne możemy przyrządzać rozmaite posiłku w różnych wersjach, zarówno pieczone, gotowane na parze, ale też smażone i serwowane na surowo. Doskonałym produktem bazowym są strączki, które można dodawać np. do past, zup krem i pasztetów wegetariańskich. To także ciekawy składnik w plackach, zapiekankach i sałatkach. Z grochu można przygotować doskonałe puree, zaś ciecierzyca to królowa hummusu i sycący składnik zup pomidorowych z dodatkiem aromatycznej bazylii.

Szukając przystępnych i prostych przepisów na dania z białkiem roślinnym możemy sięgać po moc pomysłów w sezonie letnim, gdy na talerzach króluje groszek cukrowy, bób i znakomita fasolka. Jeśli uwielbiamy ich smak, nie musimy nawet zastanawiać się nad skomplikowanymi daniami. Wystarczy ugotować je na parze i podać np. w towarzystwie jajka sadzonego.

Dania z wysoką zawartością białka mogą również przybierać minimalistyczną postać koktajli. Wystarczy, że zmiksujemy mleczko kokosowe (lub inny napój roślinny) z awokado, wiórkami kokosowymi i bananem. Jeśli lubisz jeść mięso wcale nie oznacza to, że w diecie nie ma znaczenia zawartość białek roślinnych. Jak wiemy strączki i zielone warzywa są niezwykle zdrowe i pożywne, zatem nie tylko w kontekście białek warto pamiętać o nich ustalając domowe menu. Dla fanów podjadania z kolei, białko roślinne możemy uzupełniać w postaci przekąsek. Zamiast chipsów wybierzmy orzechy lub komosę ryżową, która na dodatek zawiera komplet wszystkich aminokwasów egzogennych (a to w białkach roślinnych rzadkość!).

Dla miłośników bomb odżywczych polecamy sięganie po tofu, które nie tylko jest wysokobiałkowym produktem wegańskim, ale również zawiera w sobie fosfor, żelazo, mangan, cynk i witaminy z grupy B1. Spirulina – to królowa białka i tzw. superfood. Dzięki temu, jak dużo ma właściwości i jak bardzo jest pożywna, mówi się o niej, że mogłaby wyżywić ludność na całym świecie. Mówi się o niej coraz więcej i coraz lepiej jest nam znana. Ten niepozorny wodorost ma w sobie mnóstwo witamin i cennych minerałów. Znacząco wzbogaca dietę czyniąc ją pożywną. Do listy cennych produktów wysokobiałkowych możemy zdecydowanie zaliczyć także konopie. Nasiona konopne są również źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Białko konopne może być z powodzeniem stosowane dla całej rodziny i doskonale sprawdza się jako dodatek do koktajli, smoothie i owsianek. W ten sposób każdą przekąskę lub większy posiłek czynimy pożywnym i bogatym w składniki odżywcze o działaniu przeciwnowotworowym!

W jaki sposób przemycać w diecie jak najwięcej białka roślinnego? Możemy robić to na kilka sposobów. Wszystko zależy od naszych upodobań smakowych. Jeśli lubimy wyżej wymienione superfoods oraz strączki i zboża, możemy przyrządzać rozmaite dania na parze, sałatki i potrawy pieczone. Kiedy jednak ich smak nie należy do naszych ulubionych, możemy je przemycać w postaci past, kremów, koktajli lub pasztetów. Warto dbać o dobrze zbilansowaną dietę, więc możemy łączyć w codziennym jadłospisie białka pochodzenia roślinnego z tymi odzwierzęcymi – wówczas uzyskamy szeroką gamę sycących i zdrowych potraw. Pamiętajmy także o owocach morza i rybach, które nie tylko stanowią cenne źródło białka, ale również mają w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe.

udostępnij

Przeczytaj również

Jaka dieta przy dnie moczanowej?

opublikowano 04.08.2022

Jaka dieta przy dnie moczanowej?

Czytaj dalej
Dieta dobra dla jelit

opublikowano 06.07.2022

Dieta dobra dla jelit

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin