795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Jaka dieta przy dnie moczanowej?

opublikowano 04.08.2022

Jaka dieta przy dnie moczanowej?

To schorzenie inaczej nazywa się artretyzmem i dotyka bardzo często w kwiecie wieku, objawiając się bólami stawów i ostrymi stanami zapalnymi w tym obszarze. Często obejmuje stawy skokowe, choć objawia się także bólami w obrębie nadgarstków, kolan czy dużych palców u stóp. Może przybierać na sile lub słabnąć. Co powoduje artretyzm i jaka dieta przy dnie moczanowej okaże się dla nas pomocna?

Jaką dietę stosować przy dnie moczanowej

Choroba ta powoduje silne zapalenia stawów, zatem głównym jej objawem są bóle stawowe, ogólne rozbicie a nawet podwyższona temperatura ciała. Złe samopoczucie może nasilać się w porze wieczornej i nocnej. Dna moczanowa powstaje wskutek krystalizującego się w obrębie stawów kwasu moczowego. Początkowe ataki wyciszają się na pewien okres, by później powrócić ze zdwojoną siłą. Okazuje się jednak, że nie musimy pozostawać bierni w starciu z tym przeciwnikiem. Istnieje wiele zależności wpływających na polepszenie samopoczucia. Na nasz ogólny stan wpływa tryb życia oraz dieta.

Jaką dietę stosować przy dnie moczanowej? Powinna być ona uboga w puryny czyli aromatyczne związki organiczne przekształcane w naszym organizmie w kwas moczowy. Można je znaleźć w wielu produktach żywnościowych, stąd ważne jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych i rozsądne dobieranie składników, które znajdą się później na naszym talerzu. Zalecana jest dieta lekkostrawna, bogata w jajka, pieczywo razowe, kasze, ryż oraz nabiał o niskiej zawartości tłuszczu. Można także spożywać napoje roślinne np. ryżowe oraz wiele owoców i warzyw (truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie, porzeczki, gruszki, jabłka a także cebule, ziemniaki, cukinie, buraki, pomidory i kapustę). W jadłospisie swoje miejsce znajdą również makarony i oliwa z oliwek.

Czego unikać w diecie przy dnie moczanowej

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z produktów zawierających dużą ilość puryn. Co to takiego? Puryny są aromatycznymi związkami organicznymi, które w naszym organizmie zostają przekształcone w kwas moczowy. Ich wysoka zawartość znajduje się w produktach takich, jak:

  • Tłuste ryby,
  • Mięso (przede wszystkim cielęcina i jagnięcina oraz wołowina i mięso wieprzowe),
  • Smalec i słonina,
  • Brokuły,
  • Groch zielony,
  • Kalafior,
  • Papryka,
  • Soja,
  • Brukselka,
  • Szpinak,
  • Kawa,
  • Herbata,
  • Kakao,
  • Napoje gazowane,
  • Soki owocowe wysoko zagęszczone.

Jeśli zmagamy się z artretyzmem ważne jest, by wspierać nasz metabolizm i konsumować zalecane przez dietetyków produkty, które nie będą pogłębiać naszych dolegliwości stawowych.

dnie moczanowej

Przykładowa dieta przy dnie moczanowej

Znając listę produktów jest nam znacznie łatwiej przyrządzić posiłki, ponieważ stosowane składniki nie pogłębią złego samopoczucia. Warto oprócz tego stosować się do zasad dotyczących obróbki termicznej przyrządzanych posiłków, ponieważ to również ma duże znaczenie. Zalecana dieta przy dnie moczanowej powinna być niskotłuszczowa a to dotyczy nie tylko wybieranego rodzaju mięsa, ale także procesu przygotowywania konkretnych dań.

Zrezygnujmy ze smażenia lub obsmażania. Jeśli chcemy piec to także unikajmy tłustych marynat. Warto przyrządzać posiłki na parze lub gotować je. Chcąc przygotować soczyste i aromatyczne danie możemy upiec je w specjalnej folii. Zrezygnujmy ze smażenia na głębokim tłuszczu. Z listy należy wykreślić tradycyjne gulasz z wieprzowiny lub ociekające tłuszczem kotlety. Pożądane natomiast okażą się aromatyczne placki cukiniowe pieczone w ziołach lub sałatki z niewielką ilością oliwy z oliwek.

Przykładowa dieta przy dnie moczanowej może składać się z następujących potraw:

  • Jajka na twardo, chlebki razowe podpiekane w piekarniku, pomidory z cebulą i niewielką ilością oliwy z oliwek, cukinia na parze.
  • Ziemniaki gotowane, buraki tarte z cebulką i chude mięso drobiowe na parze (w niewielkiej ilości).
  • Warzywne zupy krem z oliwą z oliwek (w wegańskiej wersji, bez mięsnego i tłustego bulionu).
  • Sałatka owocowa (w zależności od sezonu wykorzystamy konkretne produkty, np. maliny, truskawki, jabłka i gruszki).
  • Ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem. Jeśli chcemy dodać do niego nabiał to pamiętajmy aby był niskotłuszczowy (np. jogurt naturalny).
  • Jogurt naturalny z bananem, rodzynkami i gruszką z dodatkiem blanszowanych migdałów.
  • Zupa na bulionie warzywnym z dodatkiem chudego jogurtu naturalnego.
  • Skrzydełka kurczaka pieczone bez skóry z dodatkiem ziemniaków na parze i surówki z kapusty.

Jesienną porą warto ugotować krem z dyni i upiec w piekarniku ziołowe grzanki (bez tłuszczu). Szukając słodszych inspiracji możemy ugotować kaszę jaglaną z jabłkami i posypać danie garścią rodzynek oraz szczyptą cynamonu. Pamiętajmy o wyjątkowej mocy sycących i pożywnych kasz, które staną się bazą sałatek zarówno tych wytrawnych jak i słodkich.

Nie musimy też zupełnie rezygnować z jedzenia ryb i mięs, ale róbmy to z dużą dozą umiaru oraz warto konsultować swoje wybory z dietetykiem. Dodatkowo pamiętajmy, by wystrzegać się tłustych potraw, zatem gotowane na parze lub pieczone w folii filety indyka z dodatkiem zalecanych warzyw i makaronu lub kaszy będą jak najbardziej wskazane.

Nasz stan zdrowia jest uwarunkowany dietą i świadomością tego co spożywamy. Ważne jest więc by przestrzegać zaleceń i kontrolować to, co trafia na nasze talerze, bowiem moc jedzenia jest czymś jak najbardziej realnym i przekłada się na zdrowie fizyczne oraz komfort psychiczny i samopoczucie. Odpowiednia dieta stosowana przy dnie moczanowej nie przyczyni się do pogłębiania złego samopoczucia i przywróci nam sprawczość w zakresie kondycji zdrowotnej.

Biorąc pod uwagę fakt, że zawarte w wielu produktach spożywczych puryny mogą realnie wywierać wpływ na intensywność dolegliwości przy dnie moczanowej, powinniśmy trzymać rękę na pulsie i nie bagatelizować dietetycznych zaleceń. Wachlarz dostępnych dla nas produktów jest na tyle duży, że bez trudu przygotujemy aromatyczne i sycące dania na każdą okazję.

udostępnij

Przeczytaj również

Najzdrowsze zamienniki cukru

opublikowano 04.08.2022

Najzdrowsze zamienniki cukru

Czytaj dalej
Roślinne źródła białka

opublikowano 06.07.2022

Roślinne źródła białka

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin