795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dieta dobra dla jelit

opublikowano 06.07.2022

Dieta dobra dla jelit

Kiedy obmyślamy plany żywieniowe bardzo często sugerujemy się po prostu upodobaniami. Dodatkowo ważny jest dla nas czas przyrządzania posiłków i łatwość przepisu. Niestety często biorąc pod uwagę takie kryteria, zwyciężają dania „szybkie” a jednocześnie ciężkostrawne i zapychające nasze jelita. Jak się odżywiać zdrowo i lekkostrawnie, by jednocześnie nie spędzać długich godzin w kuchni tworząc skomplikowane potrawy? O tym poniżej!

Co jeść żeby mieć zdrowe jelita

Ważne jest przede wszystkim regularne oczyszczanie organizmu. Jeśli jemy ciężkostrawne i zapychające nasz żołądek posiłki, możemy zmagać się np. z zaparciami a to zdecydowanie nie służy zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dieta na zdrowe jelita powoduje, że organizm sprawnie funkcjonuje i szybko wszystko trawi, przez co my nie czujemy się tym procesem przesadnie zmęczeni, bo nie tracimy na to energii.

Co zatem spożywać, by pozytywnie oddziaływać na zdrowie swego układu pokarmowego? Pamiętajmy o błonniku, który przyspiesza procesy trawienne i w sytuacji, gdy np. zmagamy się z chronicznymi zaparciami i uczuciem ociężałości w żołądku, mogą zdziałać cuda. Unikajmy wysoko przetworzonej żywności, która nie tylko może negatywnie wpływać na perystaltykę jelit, ale też nie ma w sobie wartości odżywczych.

Jedzenie na zdrowe jelita zawiera zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiednią ilość błonnika (z jego występowaniem w diecie również nie wolno przesadzić, gdyż dla wrażliwszych jelit może działać przeczyszczająco).

Sprawdź również: Jak wybrać catering w chorobach układu pokarmowego?

Produkty dobre dla jelit

Warto dbać o florę bakteryjną jelit i spożywać produkty probiotyczne, np. jogurty i kefiry oraz kiszonki. Zakwas z kapusty, kiszonych ogórków lub buraka może być niezwykle dobroczynny zarówno podczas farmakoterapii, jak też dla każdego na co dzień, dla wzmocnienia organizmu i zadbania właśnie o swój żołądek.  Stawiając sobie pytanie co jest zdrowe na jelita, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jak pracuje na co dzień nasz żołądek? Jeśli zmagamy się z nadwrażliwością jelit i musimy bardzo uważnie dobierać składniki codziennego menu, powinniśmy rezygnować z warzyw, które np. potęgują wzdęcia, ważna jest wówczas dieta lekkostrawna. Dodatkowo jedzmy więcej potraw gotowanych na parze lub pieczonych, rezygnując z tych tłustych smażonych lub surowych. Jeśli nigdy nie zmagamy się z zaparciami i wręcz wystarczy odrobina suszonych owoców, by przyspieszyć pracę układu trawiennego, powinniśmy tego typu składniki dawkować.

Koniecznie zadbajmy o to, by w diecie znajdywały się naturalne prebiotyki, bo to one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit. Rezygnujmy z cukru, bardzo tłustych smażonych dań i nadmiernych ilości żywności przetworzonej z chemicznymi, szkodliwymi dodatkami w składzie. Pamiętajmy także o ważnej, często pomijanej zasadzie, picia dużej ilości płynów (zwłaszcza wody lub np. wody z cytryną).

Przepisy na zdrowe jelita

Zdrowa dieta na jelita może być naprawdę smaczna. Zamiast smażonych tłustych kotletów przyrządzajmy na obiad ryby pieczone lub na parze z dodatkiem warzyw. Śniadania mogą być bardzo kolorowe i aromatyczne. Pasta z awokado jako zamiennik tłustych wędlin to doskonała alternatywa. Możemy zapiekać różne warzywa w formie łódeczek lub talarków, skrapiając je oliwą z oliwek. Dobrym rozwiązaniem są także lekkie dania kilkuskładnikowe, bazujące na kaszy i bukiecie gotowanych warzyw z dodatkiem lekkostrawnych ziół.

Dieta lekkostrawna nie musi być serwowana tylko w wytrawnej odsłonie. To również potrawy słodkie, które zamiast cukru zawierają np. odrobinę syropu klonowego. Na patelni do naleśników w szybki sposób przygotujemy rozmaite placki bez tłuszczu, stosując do ich wykonania np. rozgniecione banany lub płatki zbożowe. Dieta dobra na jelita powinna eliminować duże ilości alkoholu. W zamian możemy pić niesłodzone lemoniady, wodę z limonką, miętą oraz cytryną. Nie zaczynajmy też dnia od tradycyjnej kawy, ale odpowiedniego nawodnienia.

W kwestii podjadania przekąsek również powinniśmy wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim tłuste solone chrupki i chipsy zdecydowanie nie sprzyjają pracy jelit. Chcąc zadbać o układ trawienny zmieńmy nieco przyzwyczajenia i sięgajmy np. po orzechy, które są doskonałym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Orzechy w formie przekąsek to tylko jedna z możliwości. Możemy dodawać je także do koktajli, sosów, sałatek i pożywnych zdrowych ciast.

Jedzenie zdrowe dla jelit wcale nie musi oznaczać nudy na talerzu. Wprost przeciwnie. Rezygnacja z tłustych burgerów, chipsów i słodkości może przynieść masę korzyści – również tych smakowych. Stwórz wegańskie burgery z kalafiora. Czekoladki zamień na bananowe babeczki lub placki, zaś chipsy lub frytki stwórz w roślinnej zdrowej wersji, piekąc np. bataty w piekarniku. Wszystkie te produkty są aromatyczne i wyśmienite, a jednocześnie bardzo pożywne i bogate składniki odżywcze.

Dla osób z jelitem wrażliwym z kolei polecamy dania gotowane na parze lub pieczone. Zrezygnujmy z nadmiaru dodatków, by posiłek nie był zbyt obciążający. Doskonały okaże się ryż z dodatkiem ugotowanego bukietu warzyw z odrobiną oliwy z oliwek. Produkty błonnikowe dozujmy, by nie było ich zbyt dużo w jednej potrawie. Jeśli nasz żołądek źle reaguje na ciemne pieczywa możemy w prosty sposób z powodzeniem upiec pszenne bułeczki, mając pewność, że są zdrowe i bez niechcianych dodatków!

Wyrzekajmy się napojów słodzonych i gazowanych, alkoholu, smażonych na głębokim tłuszczu mięs, a także fast foodów i żywności przetworzonej takiej, jak: parówki, gotowe pasztety, wędliny o złym składzie z dodatkiem cukru i chemicznych polepszaczy. Jedzmy dużo warzyw, owoców, chudych mięs i ryb, mniej smażmy a częściej gotujmy na parze. Zamiast cukru możemy po prostu sięgać po owoce. Dla osób zmagających się z zaparciami i uczuciem ciężkości żołądka doskonale sprawdzi się menu z zawartością błonnika. Zdrowe będą też kiszonki, które wzmocnią florę bakteryjną jelit oraz stworzą dla żołądka i układu odpornościowego parasol ochronny.

Pamiętajmy przede wszystkim o dziennym zapotrzebowaniu organizmu na różne składniki odżywcze. W diecie powinny znaleźć się roślinne źródła białka oraz tłuszcze nienasycone. W ciągu dnia konieczne jest spożycie kilku porcji warzyw i owoców. Jeśli w naszym menu są tylko przetworzone wędliny, białe pieczywo, dżemy, sery i smażone produkty, zaś brakuje kasz, jajek i produktów pochodzenia roślinnego, w jelitach może stworzyć się „korek” a my zamiast lekko będziemy czuć się ociężali, zmęczeni i bez energii. Tłuste spaghetti lub dużą ilość naleśników warto zamienić na zdrową sałatkę z dresingiem na bazie oliwy z oliwek. Koktajl mleczny z dodatkiem cukru zamieńmy na smoothie owocowe lub pudding chia z mleczkiem kokosowym. Alternatyw jest bardzo dużo a my mamy dostęp do całej palety doskonałych produktów, które pobudzą układ trawienny do prawidłowego funkcjonowania.

Jeśli nasz żołądek jest wyjątkowo wymagający, możemy wprowadzić do codziennego jadłospisu siemię lniane do picia. Unikajmy herbaty i kawy (a przynajmniej ograniczmy ich ilość). Warto wprowadzić do diety olej z czarnuszki, który doskonale działa na układ trawienny. Zatem… co jeść, żeby mieć zdrowe jelita? Odpowiadając na to pytanie miejmy na uwadze, że zdrowe jelita to także dobre samopoczucie. Jeśli posiłki, które spożywamy czynią nas ospałymi, zmęczonymi lub drażliwymi, to znaczy, że coś trzeba w naszym menu zmienić. Jedzenie powinno dostarczać nam odpowiedniej porcji energii i wzmacniać nas. Zrezygnujmy więc z żywności, która nie wnosi nic wartościowego do pracy naszego organizmu. W zamian sięgajmy po duże ilości warzyw, naturalnych pro- i prebiotyków, jedzmy bez cukru, lekkostrawnie i ograniczajmy niezdrowe tłuszcze. Częściej sięgajmy po ryby, orzechy i oleje roślinne będące źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Fast foody wyeliminujmy. Ograniczmy również ilości spożywanego alkoholu i cukru. Pijmy dużo wody i… pamiętajmy o ruchu. Chociaż nie jest on żadnym składnikiem spożywczym, to jednak znacząco przyczynia się do poprawy funkcjonowania naszych jelit i poprawia nastrój!

udostępnij

Przeczytaj również

Roślinne źródła białka

opublikowano 06.07.2022

Roślinne źródła białka

Czytaj dalej
Nasiona roślin strączkowych

opublikowano 06.07.2022

Nasiona roślin strączkowych

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin