opublikowano 22.05.2020
Dieta karniwora – zdrowie płynące z mięsa
The carnivore diet to stosunkowo młody, wywodzący się z Ameryki trend żywieniowy. Jego twórca, dr ortopeda Shawn Baker, wysnuł tezę zakładającą, że całkowicie mięsna dieta to skuteczne antidotum na choroby ciała i umysłu. Jedni postrzegają ją jako kontrowersyjną niezdrową zachciankę, inni uwielbiają za wspieranie procesu odchudzania i możliwość zupełnej eliminacji cukru ze sposobu odżywiania.
Na czym polega dieta karniwora?
“Dieta pierwotna”, za jaką uważana jest dieta karniwora, z założenia promuje sposób odżywiania bazujący na żywieniu się wyłącznie mięsem, rybami oraz wybranymi produktami odzwierzęcymi. Polega ona na restrykcyjnym wyeliminowaniu z diety węglowodanów, glutenu oraz cukrów prostych. Zasady w diecie karniwora oparte są na chęci odtworzenia jadłospisu ludzi pierwotnych, których głównym pożywieniem była wcześniej upolowana zwierzyna oraz ryby – carnivore diet jest więc pośrednio związana z dietą paleo. Kolejna zasada mięsnej diety mówi o eliminacji cukrów prostych oraz węglowodanów. Ostatnia przesłanka diety tego typu dotyczy absolutnego niespożywania jakichkolwiek produktów roślinnych oraz składników pochodnych.
Dla kogo jest dieta karniwora i jaki jest jej cel?
Według jej twórcy dieta mięsna przeznaczona jest dla osób dotkniętych dysfunkcjami ze strony układu pokarmowego, nerwowego, kostno-szkieletowego, a także cierpiących na “choroby duszy” w postaci depresji i stanów lękowych. Baker wyróżnił także korzystny wpływ spożywania wyłącznie mięsa na zahamowanie rozwoju cukrzycy (układ krążenia), miażdżycy (układ naczyniowy) czy anemii (choroby autoimmunologiczne).
W myśl głównych założeń dieta karniwora sprawdzi się u osób chcących wyeliminować z niej wysokoprzetworzone produkty, cukry proste, gluten oraz wysokokaloryczną żywność.
Produkty dozwolone na diecie karniwora
Odpowiedź na pytanie, co jeść na diecie karniwora jest względnie prosta: mięso! I wszystko, co z nim związane. Posiłki składające się z drobiu, mięsa czerwonego (wołowina, cielęcina, jagnięcina), wieprzowiny oraz białego mięsa ryb stanowią podstawę takiego sposobu odżywiania. Karniwora bazuje również na spożywaniu podrobów zwierzęcych, które uchodzą za pełnowartościowe uzupełnienie planu żywieniowego. Pożywianie się bogatymi w tłuszcze partiami mięsa oraz smalcem zwierzęcym są także wysoce wskazane.
W niewielkim stopniu w diecie znajduje się także nabiał o niskiej zawartości laktozy w postaci masła, twardych serów czy śmietany lub produkty bezlaktozowe . Urozmaiceniem diety Carnivore są również jaja kurze (lub inne) lub szpik kostny, a za prawidłowe nawodnienie organizmu odpowiada dostarczana mu woda lub… bulion kostny.
Dieta karniwora – czego nie jeść?
Lista produktów zdatnych do spożycia w mięsnym sposobie żywienia jest zdecydowanie krótsza niż zestawienie składników niedozwolonych. Dieta karniwora – co jeść, a czego jeść się nie powinno? Najczęściej poszukiwane odpowiedzi dotyczą właśnie tych dwóch kwestii. Nic w tym dziwnego, ponieważ z posiłków bezwzględnie eliminuje się wiele cennych składników odpowiadających za zróżnicowanie diety.
Nie spożywa się więc żadnych warzyw (także skrobiowych), owoców, orzechów ani nasion (np. słonecznik, nasiona chia). Z diety eliminuje się wszystkie produkty zbożowe zawierające gluten (makarony, kasze, ryże, pieczywo oraz inne mączne) , także nabiał zawierający wysoki poziom laktozy. Kolejną wykluczoną z diety grupą są szeroko pojęte cukry (zarówno proste jak i złożone, w miód i pochodne). Picie napoi wysokoprocentowych oraz herbaty, kawy czy soków jest także wysoce niepożądane.
Zalety diety
Amatorzy mięsnej diety karniwora są zgodni, co do korzyści i efektów płynących z jej stosowania. I choć wpływ mięsnego sposobu żywienia nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych, wciąż znajduje on swoich zwolenników.
- niska zawartość węglowodanów,
- wysoka zawartość białka zwierzęcego,
- wykluczenie glutenu (dieta bezglutenowa),
- wyeliminowanie lub zmniejszenie spożywania cukrów,
- utrata masy ciała,
- uczucie sytości oraz zmniejszenie łaknienia,
- profilaktyka anemii (duża zawartość żelaza),
- wysoka zawartość witaminy B12 (występuje ona jedynie w mięsie i produktach odzwierzęcych),
- wzmocnienie układu krwionośnego, nerwowego, kostno-szkieletowego oraz układu wzrokowego,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy,
- wzrost energii,
Wady diety karniwora
Mimo promowanych przez entuzjastów mięsnej diety korzyści płynących z jej stosowania, naukowcy i lekarze biją na alarm. Filozofia diety karniwora bowiem łamie obowiązujące złote zasady zdrowego stylu życia, bazujące na zróżnicowaniu źródeł dostarczających do organizmu niezbędne witaminy oraz cenne mikro i makroelementy. Prężnie rozwijający się catering dietetyczny także nie obejmuje przygotowywania posiłków składających się wyłącznie z mięsa i produktów odzwierzęcych. Wśród niekorzystnych czynników wynikających z diety karniwora wymienia się:
- efekt jo-jo (pojawiający się po wprowadzeniu w dietę nawet niewielkiej ilości węglowodanów),
- niedobory witamin (np. C, B) oraz składników mineralnych,
- znacznie podniesienie poziomu złego cholesterolu,
- minimalna zawartość błonnika roślinnego (niezbędnego do prawidłowego trawienia),
- zbyt mała ilość węglowodanów,
- zbyt wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych,
- ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego,
- znaczny spadek odporności immunologicznej organizmu,
- niska zawartość antyoksydantów,
- restrykcyjny charakter diety,
- większa niż standardowo zawartość sodu,
- ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego,
- możliwość wystąpienia chorób wątroby raz nerek,
- ryzyko spożywania mięsa niskiej jakości.
Zdania, co do zasadności stosowania diety karniwora są wciąż mocno podzielone. Dyskusja pomiędzy specjalistami w dziedzinie żywienia a zwolennikami mięsnego sposobu odżywiania trwa od lat. Restrykcyjna zmiana diety może być szokiem dla organizmu, dlatego zanim zapadnie decyzja o wprowadzeniu ich w życie – warto zasięgnąć informacji ze sprawdzonych źródeł.