795 300 391

Blog

żyj zdrowo

5 zasad zdrowego stylu życia

opublikowano 26.02.2020

5 zasad zdrowego stylu życia

W jaki sposób prowadzić zdrowy styl życia? Przede wszystkim należy codziennie zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, skończyć z używkami oraz zapewnić organizmowi odpowiednią ilość snu i relaksu. Warto nauczyć się także radzić we właściwy sposób ze stresem i pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad zdrowego stylu życia, nasze samopoczucie poprawi się i będziemy w stanie uniknąć rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory). Unikniemy także nadwagi, która wbrew pozorom, nie dotyczy w większości osób dorosłych, otyłość u dzieci jest niestety coraz popularniejszym zjawiskiem.

Aktywność fizyczna

Zbyt mała ilość ruchu i siedzący tryb życia to główne czynniki, narażające nas na wiele chorób. Wiele z nas pracuje po 8 godzin dziennie albo więcej, aczkolwiek brak ruchu musi być koniecznie zastąpiony większą aktywnością. Możemy na przykład zapisać się do fitness klubu. Wykonywanie ćwiczeń siłowych znacznie obniża poziom cukru we krwi, insuliny, a także reguluje cholesterol. Ćwiczenia siłowe okazują się również bardzo pomocne w procesie leczenia cukrzycy, choroby Alzheimera oraz depresji. Dzięki nim będziemy w stanie szybciej spalić tkankę tłuszczową.

Jeśli jednak nie mamy wystarczającą ilość czasu na udanie się do siłowni, możemy również ćwiczyć skutecznie w naszych czterech ścianach. Dobrym pomysłem jest zakup hantli i ciężarków, przez co osiągniemy rezultaty podobne do tych na siłowni. W każdym przypadku warto pamiętać o ruchu. Niestety jesteśmy społeczeństwem ceniącym sobie na pierwszym miejscu komfort. Często korzystamy ze środków komunikacji, jazdy samochodem, a rzadziej wybieramy rower czy spacer. Warto jednak podkreślić, iż nawet zwykły spacer jest formą aktywności fizycznej, dobrze jest więc go wprowadzić do naszego życia. Ruch na świeżym powietrzu doskonale dotlenia umysł, usprawniając procesy myślowe. Dzięki przebywaniu na słońcu dostarczymy naszemu organizmowi dawkę witaminy D, która pomaga w utrzymaniu mocnych kości, a także zmniejsza ryzyko zawału serca czy pomaga w leczeniu nadciśnienia. Nawet chodząc, spalamy cały czas kalorie, warto więc poruszać się na piechotę jak najczęściej. Polecana jest także jazda na rowerze czy rolkach, każdy rodzaj ruchu jest drogocenny dla naszego zdrowia.

Zdrowe odżywanie

Bardzo istotnym elementem zdrowego stylu życia jest właściwie zbilansowana dieta. W dzisiejszych czasach wiele mówi się o tym, co powinniśmy jeść a czego unikać. Według Instytutu Żywności i Żywienia powinniśmy spożywać produkty z różnych grup żywności. Posiłki muszą być więc jak najbardziej urozmaicone, abyśmy dostarczali naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Najnowsze rekomendacje IŻŻ modyfikują piramidę żywienia wskazując nową nazwę Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Jako podstawę podaje się warzywa i owoce, następnie w kolejności ważności są produkty zbożowe zwłaszcza pełnoziarniste, następnie mleko, produkty mięsne, ryby, nasiona roślin strączkowych oraz jaja. Instytut dalej w hierarchii ustawia tłuszcze głównie roślinne oraz orzechy, przytacza ważność ziół i przestrzega przed nadmiernym spożyciem cukrów i soli. Jeśli nasza waga jest w normie i prowadzimy aktywny tryb życia, nie musimy ograniczać w naszej diecie głównych źródeł węglowodanów. Zapoznajmy się z piramidą żywienia, nie jedzmy w pośpiechu. Pamiętajmy o unikaniu jedzenia typu fast food, produkty, jakie kupujemy w sklepie, powinny jak najbardziej przypominać naturalne jedzenie. Przed zakupem sprawdzajmy dokładny skład danego produktu, unikając przy tym ulepszaczy smaku, konserwantów czy barwników. Zapotrzebowanie na zdrową dietę w dzisiejszych czasach jest bardzo duże. Niezwykle modny jest ostatnio catering dietetyczny z dostawą do domu. Tak zwana dieta pudełkowa umożliwia nam, doskonałe dopasowanie ilości spożywanych składników odżywczych, które dostarczamy organizmowi.

Brak stresu (chwila relaksu)

Jeśli chcemy zmienić nasz styl życia na zdrowy, musimy pamiętać nie tylko o odpowiedniej diecie i regularnym ćwiczeniom, bardzo istotne jest także to, jak się czujemy. Przede wszystkim powinniśmy znacznie ograniczyć stres w naszym życiu. Jego nadmiar powoduje wzrost poziomu kortyzolu i znacznie osłabia metabolizm. Dochodzi wówczas do znacznego zwiększenia apetytu, a z tego względu tłuszcz w okolicy żołądka zaczyna się gromadzić i zwiększa się ryzyko zachorowania na poważne schorzenia układu pokarmowego. Według naukowców stres jest także ważnym czynnikiem przyczyniającym się do depresji, która jest śmiertelną chorobą w naszych czasach i dotyka coraz większej ilości ludzi na całym świecie. W jaki sposób więc radzić sobie ze stresem?

  • nie wymagaj od siebie zbyt dużo
  • zacznij ćwiczyć techniki głębokiego oddychania
  • możesz zapisać się na jogę, medytację, masaż
  • ustal priorytety, musisz wiedzieć co jest najważniejsze, a jakie sprawy możesz odłożyć na później
  • codziennie znajdź czas na relaks i odpoczynek, aby zregenerować siły
  • przekazuj obowiązki w pracy i domu innym osobom, nie bierz wszystkiego na swoje barki
  • pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, która znacznie zmiesza skutki codziennego stresu
  • rozmawiaj o swoich problemach z rodziną czy przyjaciółmi, nie bój się wyżalić najbliższym, nie trzymaj wszystkich uczuć w sobie
  • staraj się cieszyć każdym dniem, wykorzystuj czas spędzony z rodziną

Jeśli jednak w żaden sposób nie jesteś w stanie poradzić sobie ze stresem dnia codziennego, wówczas zastanów się nad wizytą u psychologa. Specjalista pomoże pozbyć się uciążliwego stresu i poprawić widocznie komfort naszego życia.

Sen to podstawa!

Wiele osób w dzisiejszych czasach ma problem z bezsennością. Niewysypianie się, jest powodem obniżenia nastroju, rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji. Jeśli będzie nam towarzyszyć przez dłuższy czas, wówczas może stać się powodem rozwoju poważnych chorób. Brak snu prowadzi również do zaburzenia równowagi hormonalnej, przez co nasz apetyt na wysokokaloryczne pokarmy ulega zwiększeniu. Długotrwały brak snu może wpłynąć niekorzystnie na naturalne mechanizmy obronne organizmu przed mikroorganizmami. Osoby śpiące niewiele godzin częściej przeziębiają się.

Nie powinno się bagatelizować bezsenności, ponieważ kłopoty z zaśnięciem mogą być oznaką złego funkcjonowania naszego organizmu. W jaki sposób poprawić jakość snu?

  • jeśli masz problemy z zaśnięciem, nie próbuj zmuszać się do snu, gdyż to w żaden sposób nie pomoże
  • do łóżka trzeba kłaść się i w nim zostać tylko wtedy, kiedy odczujemy wyraźną senność
  • nie warto kłaść się wcześniej niż zwykle, czy chcieć wysypiać się na zapas, aby nadrobić brak snu z poprzedniej nocy
  • jeśli nie możemy usnąć, nic nam nie da zostanie w łóżku, lepszym rozwiązaniem jest jego opuszczenie
  • przed spaniem nie powinno się jeść, oglądać telewizji, rozmawiać przez telefon, ani wykonywać żadnych czynności związanych ze szkołą i pracą
  • w zasypianiu pomaga wysiłek fizyczny, warto więc zaplanować ćwiczenia na parę godzin przed zaśnięciem
  • spacer na godzinę przed zaśnięciem polecamy jest zwłaszcza osobom w podeszłym wieku

Ogranicz używki

Wszelkie używki są prawdziwą zmorą dzisiejszego społeczeństwa. Jedną z najpowszechniejszych używek, po jakie sięga wiele osób, jest alkohol. Wielu rujnuje on życie, będąc na początku złudnym zbawieniem od różnych problemów. Przeprowadzono już wiele badań, udowadniających, w jaki sposób alkohol wpływa na zdrowie człowieka. Nadużywanie alkoholu niszczy wątrobę, trzustkę, może spowodować nawet problemy z psychiką.

Picie dużej ilości alkoholu ponadto zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, wpływa niekorzystnie na układ kostno-mięśniowy, układ odpornościowy, układ sercowo-naczyniowy czy układ rozrodczy. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia, powinniśmy ograniczyć alkohol. Jednakże wypicie lampki wina na spotkaniu rodzinnym na pewno nie zaszkodzi, wszystko jest dla ludzi, tylko wystarczy znać umiar.

Kolejnym przykrym nałogiem jest palenie papierosów. Jak większość z nas wie, palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca, zmniejsza płodność i niszczy płuca. Jednakże rzucenie palenia będzie od nas wymagało bardzo silnej woli. Przez palenie nasza kondycja staje się gorsza, możemy także borykać się z kaszlem palacza. Na skórze osoby palącej, szybciej ukazują się zmarszczki, a zęby stają się nieestetycznie żółte. Bardzo groźnym nałogiem są także narkotyki i dopalacze. Substancje psychoaktywne wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą wywoływać wiele zmian psychicznych (zaburzenia pamięci, omamy, iluzję) oraz fizycznych (wzrost ciśnienia krwi, pobudzenie, przyspieszenie tętna). Oprócz tego typu używki bardzo uzależniają i często doprowadzają do śmierci. Rzucenie używek będzie dla naszego organizmu zbawiennie.

Na koniec

Wprowadzając wszystkie zasady do naszego życia, postępujmy stopniowo. Nie od razu uda nam się zmienić nasz styl życia na zdrowy, jednakże cały czas starajmy się eliminować złe zachowania, które szkodą naszemu organizmowi. Pamiętajmy, jak ważne jest zdrowe odżywianie, jeśli nie mamy czasu na gotowanie możemy wybrać Fitking catering, dzięki któremu codziennie będziemy spożywać dobrze zbilansowane i zdrowe posiłki. Zaczynajmy małymi krokami, zmieniając nasze życie powoli i konsekwentnie. Ważne jest to, abyśmy mieli odpowiednią motywację i nie poddali się na samym początku zmian.

udostępnij

Przeczytaj również

Dlaczego zróżnicowanie diety jest tak ważne

opublikowano 06.03.2020

Dlaczego zróżnicowanie diety jest tak ważne

Czytaj dalej
Rozgrzewające przyprawy na zimowe wieczory

opublikowano 05.02.2020

Rozgrzewające przyprawy na zimowe wieczory

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin