795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Otyłość u dzieci – jak jej uniknąć? Kilka porad dla rodziców.

opublikowano 13.06.2019

Otyłość u dzieci – jak jej uniknąć? Kilka porad dla rodziców.

Temat dotykający zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wzbudzający wiele kontrowersji i burzliwej wymiany zdań. Choć nie zawsze wiemy jak z tym walczyć, zazwyczaj wiemy jak to usprawiedliwiać. Mowa o otyłości – chorobie cywilizacyjnej XXI wieku. O tym, jak jej uniknąć u naszych pociech, a także jakie nawyki żywieniowe wprowadzać od najmłodszych lat.

Bez względu na to czy nasze dziecko ma niedowagę, nadwagę lub waga jest w normie nie sposób uniknąć troski dziadków czy nadgorliwej cioci w kwestii niedożywienia naszego malucha. Babcia zawsze służy kolejnym obiadem czy przepysznym deserem i kilkoma łakociami na dokładkę. Posiłkom robionym od serca nie możemy odmówić smaku, jednak warto zrezygnować z dokładki. W kwestiach żywieniowych należy dbać o dzieci od samego początku. Od czego zacząć?

Jadłospis

Szkraby to bardzo dobrzy obserwatorzy, którzy lubią naśladować rodziców. Nie róbmy wyjątków dla naszych maluchów i przygotowujmy te same posiłki dla mniejszych jak i większych członków rodziny. Ważne jest odpowiednia kaloryczność oraz wielkość porcji.

W przypadku dzieci otyłych, powinniśmy udać się do specjalisty, który ułoży zbilansowaną dietę z obniżoną ilością kalorii. Proces chudnięcia jest długotrwały, dlatego nie łudźmy się, że uda nam się odchudzić nasze pociechy w tydzień bądź miesiąc. Presja otoczenia nie sprzyja odchudzaniu.

Małymi krokami sprawmy by nasze dzieci uczyły się rozsądnych wyborów. Będzie to wymagało nie lada cierpliwości i wytrwałości, a efekt przełoży się nie tylko na wygląd i lepsze samopoczucie, ale także na zdrowie.

Oto kilka przydatnych wskazówek, które warto wprowadzić w codzienne menu:

  • wyeliminuj śmietanę, w zamian stosuj jogurt naturalny,
  • zamiast smażyć – gotuj, piecz w folii, przyrządzaj na parze bądź grilluj,
  • ograniczaj ilość sosów, zasmażek,
  • jedz chude gatunki mięsa np. drób, cielęcinę,
  • nie zapominaj o rybach, przynajmniej 1 w tygodniu,
  • unikaj dań typu fast food zarówno w domu jak i na mieście,
  • słodkie napoje zastąp wodą (np. z dodatkiem mięty, cytryny),
  • zamiast kupnych soków, zainwestuj w wyciskarkę,
  • słodycze możesz zastąpić owocami i orzechami,
  • ryż, makaron i kasze zawsze gotuj al dente.

Zamiast szukać kolejnych wymówek typu „nie mam czasu”, możemy zdecydować się na dietę pudełkową z dostawą. Fit King catering oferuje szeroką gamę różnorodnych diet dostosowanych do preferencji nawet najmłodszych. Jeżeli dalej jesteś niezdecydowany poznaj 5 powodów, dla których warto zamówić catering dietetyczny z dostawą do domu.

walka z otyłością za pomocą cateringu dietetycznego

Motywacja

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie są świadome jak ogromny wpływ na ich zdrowie ma nadwaga. Dlatego tak ważny jest udział rodziców w trakcie jej zwalczania. Przekazując rzetelną wiedzę na temat żywienia, wsparcie oraz bycie przykładem w stosowaniu zdrowego stylu życia jesteśmy w stanie wyrobić pewne nawyki, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Nie ograniczajmy się tylko do diety, oprócz odpowiednio dobranych posiłków zadbajmy także o ruch. Jeśli szkrabom przypadnie do gustu dana forma aktywności fizycznej z większą chęcią będą ją kontynuowali. Nie zrażajmy naszych pociech, gdy po prostu im się nie spodoba. Obecnie mamy nieograniczoną ilość dyscyplin, które możemy zaproponować dzieciom. Być może zaangażowanie z rówieśnikami przyniesie oczekiwane skutki?

Nie zwlekajmy z wdrażaniem zdrowego stylu życia, zmiany najlepiej zacząć od zaraz. Nie usprawiedliwiajmy się nawałem obowiązków, pracą. Im szybciej pomożemy naszym pociechom w zwalczaniu otyłości tym lepiej. Jeśli mamy ograniczony czas, zamówmy dietę z dostawą, a wolne chwile zamiast w kuchni – spędzajmy z najbliższymi.

udostępnij

Przeczytaj również

Czym można zastąpić produkty mięsne? Dieta pudełkowa wegetariańska.

opublikowano 17.07.2019

Czym można zastąpić produkty mięsne? Dieta pudełkowa wegetariańska.

Czytaj dalej
Wegetarianizm, a weganizm – różnice oraz podobieństwa

opublikowano 22.04.2019

Wegetarianizm, a weganizm – różnice oraz podobieństwa

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin