795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Wegetarianizm, a weganizm – różnice oraz podobieństwa

opublikowano 22.04.2019

Wegetarianizm, a weganizm – różnice oraz podobieństwa

Wegetarianizm, jak i weganizm z roku na rok zyskuje na popularności. Pomimo tego wciąż wiele osób zamiennie stosuje te pojęcia, co spowodowane jest wszechobecnymi stereotypami. Obalmy te mity raz na zawsze!

Dieta wegetariańska najprawdopodobniej ma swoje korzenie w starożytności. Uważano, że nie spożywając mięsa wywierają pozytywny wpływ na swoje zdrowie i samopoczucie, tym samym troszcząc się o ochronę zwierząt. Znacznie krótszą historię ma dieta wegańska, która pojawiła się całkiem niedawno.

Wegetarianizm

Decydując się na tego typu dietę musimy wyeliminować następujące produkty: mięso, ryby i owoce morza. Jadłospis wegetarian uzupełniany jest poprzez duże ilości warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów oraz nasion. Głównym źródłem białka są jaja, nabiał, nasiona roślin strączkowych.

Istnieje wiele rodzajów diety wegetariańskiej:

  • owowegetarianizm – dieta wegetariańska uwzględniająca spożycie jaj,
  • pescetarianizm – akceptuje w diecie ryby i owoce morza,
  • flexitarianizm – to elastyczne podejście do diety, dopuszcza okazjonalne spożycie mięsa, podsawą diety są posiłki wegetariańskie oparte na dużej ilości produktów roślinnych

Weganizm

Coraz częściej możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że weganizm to styl życia wykluczający okrucieństwo względem zwierząt i troskę o środowisko naturalne. To główny powód rezygnacji wegan z jedzenia mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (nabiału, jajek, żelatyny) i produktów odzwierzęcych np. miód

wegański catering dietetyczny w Gdańsku

Różnice

Podstawową różnicą pomiędzy dietą wegetariańską, a wegańską jest uwzględnienie przez wegetarian w swoim jadłospisie składników takich jak jaja, nabiał i ryby. Weganie restrykcyjnie podchodzą do ochrony praw zwierzą, a ich przekonania nie ograniczają się do żywienia, co związane jest z nieco szerszym, etycznym wymiarem.

Podobieństwa

Możemy śmiało stwierdzić, że wśród rodzajów diety wegetariańskiej występuje weganizm. Wybory żywieniowe wegan są znacznie bardziej konserwatywne wynikające z ich poglądów. W menu obydwóch grup znajdziemy wiele warzyw i owoców w różnej postaci, a białko zwierzęce zastępowane jest roślinnym.

Jadłospis

catering dietetyczny dla wegetarianWykluczenie z posiłków mięsa czy produktów odzwierzęcych wymaga dopasowania dobrze zrównoważonej diety. Ważne, by mieć na uwadze prawidłowe zastąpienie wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Szukanie zamienników nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto zacząć od diety pudełkowej. Fit King Catering w swojej ofercie ma w swojej ofercie dietę wegetariańską i pescetariańską To świetny sposób na wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych oraz duża oszczędność czasu. Jednym z najczęściej zadawanych pytań związanych z dietą pudełkową jest „czy regularne jedzenie ma znaczenie?”. Odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście! Wiele osób martwi się, że regularne posiłki (w szczególności wege, zawierające wiele roślin strączkowych) będą miały negatywny wpływ na wagę. Nic bardziej mylnego! Dzięki korzystaniu z naszych boxów o stałych porach, przyspieszysz metabolizm, a tym samym proces odchudzania.

Zacznij swoją przygodę z cateringiem dietetycznym już dziś! Jesteśmy dostępni w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Elblągu, Olsztynie i Pasłęku.

udostępnij

Przeczytaj również

Otyłość u dzieci – jak jej uniknąć? Kilka porad dla rodziców.

opublikowano 13.06.2019

Otyłość u dzieci – jak jej uniknąć? Kilka porad dla rodziców.

Czytaj dalej
5 błędów, przez które nie możesz schudnąć

opublikowano 15.04.2019

5 błędów, przez które nie możesz schudnąć

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin