795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dla kogo i jak wygląda dieta bezglutenowa?

opublikowano 13.03.2020

Dla kogo i jak wygląda dieta bezglutenowa?

Alergie pokarmowe są coraz częstszym zjawiskiem, pojawiają się u osób w każdym wieku, również u dzieci. Jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych jest nadwrażliwość na gluten lub alergia na pszenicę. Szacuje się, że uczulenie na gluten dotyczy ok. 15% osób dotkniętych nietolerancją pokarmową. Gluten występuje w zbożach tj. pszenica, żyto, jęczmień. Śladowe ilości glutenu mogą również występować w wielu innych produktach, więc dieta osób cierpiących na alergie na gluten musi być dobrze ułożona.

Alergia na gluten – objawy

Nadwrażliwość na gluten może mieć różne objawy, które są zależne od wieku chorej osoby. Niemowlęta i małe dzieci uczulone na gluten cierpią na atopowe zapalenie skóry, mogę występować u nich problemy z układem pokarmowym, czasami pojawiają się kłopoty z układem oddechowym. Jeżeli alergia nie mija z wiekiem, dochodzą inne objawy, np. biegunka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy. Czasami objawem alergii jest wodnisty katar, czerwone plamy na policzkach, szorstkość skóry. Objawy mogą wystąpić zaraz po spożyciu glutenu lub kilka dni później, dlatego wykrycie choroby nie jest łatwe. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badania, m.in. testy skórne oraz badania krwi na obecność przeciwciał IgE, które wykażą alergie na biało występujące w zbożach. Problem można również wykryć stosując dietę eliminacyjną. Dieta eliminacyjna polega na stosowaniu diety bez glutenu, a następnie wprowadzeniu czynnika alergizującego. Jeżeli po włączeniu do diety pokarmów zbożowych pojawią się nieprzyjemne objawy, można być pewnym występowania alergii na gluten. Dieta bezglutenowa nie jest łatwa od ułożenia, warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje catering dietetyczny.

Jak wygląda dieta bezglutenowa?

Dieta w chorobie układu pokarmowego zawsze jest dużym problemem. Nie jest łatwo ją skomponować, tak, aby wyeliminować uczulające pokarmy, a jednoczenie zapewnić wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze. Podstawą diety bezglutenowej jest wyeliminowanie produktów zawierających gluten. Dzięki temu znikną wszystkie dokuczliwe objawy ze strony układu pokarmowego, poprawi się również stan skóry.

W diecie bezglutenowej mogą występować tylko niektóre zboża, tj. kukurydza, ryż, można spożywać chrupki kukurydziane, pieczywo ryżowe. Całkowicie zakazane są produkty zawierające pszenicę, żyto i jęczmień. Gluten może również występować w paczkowanych wędlinach, podrobach oraz konserwach, występują również z przetworzonych przetworach mlecznych, serach pleśniowych, zupach w proszku oraz mieszankach przypraw. Bezpieczne są surowe warzywa i owoce, jajka, mleko, maślanka, nieprzetworzone sery, soki owocowe, kawa i herbata. Aby samemu unikać zastanawiania się jakie produkty są bezpieczne, można skorzystać z usług, jakie oferuje dieta pudełkowa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dla kogo jest dieta bezglutenowa. Oczywiście w pierwszej kolejności jest dla osób cierpiących na alergie pokarmowe, ale stosują ją również osoby zdrowe, które chcą wyeliminować gluten ze swojej diety. 

Dla kogo i jak wygląda dieta bezglutenowa

Pudełkowa dieta – co to jest?

Pudełkowa dieta, czyli inaczej dietetyczny catering lub dieta z dostawą to nowy sposób żywienia, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Polega na przygotowaniu i dostarczeniu pod wskazany adres posiłków, zapakowanych w pudełka. Usługa staje się coraz powszechniejsza, ponieważ zapewnia zdrowe, dostosowane do potrzeb danej osoby, posiłki. Catering oferuje posiłki przygotowane na cały dzień, podzielone na poszczególne dania. Fitking catering dietetyczny oferuje świeże, pyszne posiłki, dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. Oferowane posiłki są kolorowe, wykonane z dobrej jakości, zdrowych składników, uwzględniają choroby klientów. Catering dietetyczny oferuje dietę bezglutenową i bez mleczną, w ofercie jest również dieta bezglutenowa i bez laktozy, dieta bezglutenowa dla dzieci, dieta dostosowana dla osób odchudzających się, dieta dla wegetarian oraz dla sportowców. Oferta jest bardzo szeroko, dlatego każdy klient może wybrać dania idealne dla siebie. Firmy cartingowe korzystają z pomocy dietetyków dlatego można mieć pewność, że posiłki będą dopasowane dla każdego klienta.

Czy warto skorzystać z diety pudełkowej przy alergiach pokarmowych?

Alergie pokarmowe wymagają odpowiednich posiłków, muszą mieć idealnie skomponowany jadłospis. Dieta bezglutenowa jest bardzo wymagająca, trzeba mieć dużą wiedzę, aby wyeliminować pokarmy zbożowe, a wprowadzić ich zdrowe zamienniki. Catering dietetyczny dostarcza dobrze zbilansowane, bezglutenowe posiłki, które mogą jeść dzieci i osoby dorosłe cierpiące na alergie na gluten. Dodatkowo catering pomaga oszczędzić czas, kliencie korzystający z diety pudełkowej nie muszą kupować potrzebnych produktów, nie muszą spędzać długich godzin w kuchni, nie tracą czasu na sprzątanie po gotowaniu. Dietetyczny catering pozwala jeść regularnie, zdrowo, uwalnia od problemu podjadania.

Catering dietetyczny to nowy sposób żywienia, który warto rozważyć, zwłaszcza przy występujących alergiach pokarmowych. Oczywiście warto wybrać firmę cateringową, np. Fitking catering dietetyczny, która cieszy się dobrymi opiniami, oferuje świeże, pochodzące od sprawdzonych producentów wyroby. Dieta pudełkowa idealnie sprawdzi się u osób, które mają mało czasu, żyją w ciągłym biegu, nie lubią gotować, a chcą się regularnie i zdrowo odżywiać. Dieta w pudełkach dostarczana jest w dowolne miejsce, do domu, pracy lub szkoły, dzięki temu można zdrowo jeść, niezależnie od miejsca, gdzie przebywamy.

 

udostępnij

Przeczytaj również

opublikowano 02.04.2020

Jak Hashimoto wpływa na organizm?

Czytaj dalej
Dlaczego zróżnicowanie diety jest tak ważne

opublikowano 06.03.2020

Dlaczego zróżnicowanie diety jest tak ważne

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin