795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Nasiona chia kontra siemię lniane

opublikowano 09.08.2019

Nasiona chia kontra siemię lniane

Siemię lniane – nasiona lnu zwyczajnego

Nasiona siemienia lnianego są to drobne, płaskie i brązowoszare. Mają sporo białka, węglowodanów, w tym głównie błonnik, a także dużo tłuszczów. Są również prawdziwą kopalnią kwasów tłuszczowych omega 3, a zwłaszcza kwasu α-linolenowego (ALA), będącego prekursorem EPA (kwasu eikozapentaenowego) oraz DHA (kwasu dokozaheksaenowego).

Nasiona chia inaczej nasiona szałwii hiszpańskiej

To małe, owalne, białe, szare lub czarne albo brunatne nasiona, otoczone twardą celulozową łupiną. Różnią się od siemienia lnianego tym, że są nieco mniej kaloryczne i mają mniej białka. Tłuszcze jakie posiadają również i w tym przypadku są to głównie zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Nasiona chia są także bogatym źródłem wapnia, co ważne dla wegan i osób, które nie mogą pić mleka.

Wartości odżywcze (na 30 g produktu=3łyżki)

siemię lniane vs. chia

Najważniejszy powód, dla którego zaleca się je spożywać i poleca się je jako zdrowe produkty, jest:

  • wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3,
  • duża zawartość błonnika zarówno dla nasion lnu, jak i szałwii hiszpańskiej . Błonnik odgrywa wiele ważnych roli w organizmie, z jednej strony dba o odpowiedni poziom cholesterolu i regulację poziomu glukozy we krwi, a z drugiej zapobiegasz zaparciom. Błonnik dobrze oczyszcza też jelita z resztek pokarmowych, dlatego spożywanie go w większych ilościach zaleca się osobom, które czują się ociężałe,
  • duża zawartość magnezu, miedzi, cynku , pozostałe wartości można znaleźć w nasionach lnu i szałwii hiszpańskiej w podobnych proporcjach. Obecność tych minerałów wspierają zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.

Ogólnie siemię lniane i nasiona chia są dosyć podobne jeżeli chodzi o wartości odżywcze, zatem możemy ich używać naprzemiennie. Jednak warto się zastanowić czy słusznie jest przepłacać za zagraniczny produkt, który składem dorównuje naszemu polskiemu siemieniu lnianemu.

chia vs miemie, a omega 3

Wykorzystanie

Nasiona należy przechowywać w szczelnym pojemniku, najlepiej spożywać je tuż po zmieleniu. Wówczas zachowają najwięcej składników odżywczych.

  • zmielone siemię możesz pić z wodą w formie kleiku lub dodawać do owsianki. Jeśli nie przepadasz za jego smakiem, dodaj trochę miodu lub syropu klonowego.
  • warto też włączyć olej lniany do diety, choć trzeba go spożywać dość regularnie,
  • nasiona chia możesz przerobić na pudding – doskonale komponują się z mleczkiem kokosowym z owocami, jogurtem naturalnym, musem truskawkowym czy też sosem z kakao i miodu. Dodając do tego świeże owoce uzyskasz przepyszny, zdrowy deser, który z powodzeniem zastąpi kawałek ciasta.

udostępnij

Przeczytaj również

Czym jest laktoza?

opublikowano 09.08.2019

Czym jest laktoza?

Czytaj dalej
Czym można zastąpić produkty mięsne? Dieta pudełkowa wegetariańska.

opublikowano 17.07.2019

Czym można zastąpić produkty mięsne? Dieta pudełkowa wegetariańska.

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin