opublikowano 08.07.2021
Wszystko na temat skutecznego i naturalnego odkwaszania organizmu
Zakwaszenie bardzo często bywa bagatelizowane, co jest bardzo niekorzystne. Wysoki poziom zakwaszenia może skutkować różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak: uporczywe zmęczenie, problemy ze skórą twarzy, infekcje układu moczowego, a także infekcje o podłożu grzybiczym, bóle głowy, bóle mięśni, brązowe plamy pod oczami. Jeśli objawy te kumulują się, wówczas można przypuszczać, że zakwaszenie organizmu jest dość wysokie. Warto dowiedzieć się, jak odkwasić organizm i z jakich produktów skorzystać, a z jakich zrezygnować. Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule.
Na czym polega odkwaszanie organizmu
Odkwaszanie organizmu stanowi formę przywracania organizmowi jego prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. Równowaga ta może zostać zaburzona na skutek nieprawidłowej diety, a także przewlekłego stresu. Odkwaszenie pomaga organizmowi w powrocie do właściwego funkcjonowania. Opiera się ono na zrezygnowaniu z pewnych produktów i wprowadzenia do swojej diety innych, alkaizujących, które pomogą w minimalizowaniu nadmiernego zakwaszenia. Stanowi formę detoksykacji, która pomoże zlikwidować nieprzyjemne dolegliwości, pomóc organizmowi i poprawić ogólne samopoczucie.
Jak naturalnie odkwasić organizm
Warto wspomnieć o tym, jak odkwaszać organizm w naturalny sposób. Przede wszystkim poleca się zrezygnować z produktów takich jak: kawa, słodycze, jasne pieczywo, alkohol, czerwone mięso, nabiał. Z kolei warto wprowadzić do swojego jadłospisu inne produkty, takie jak: zioła, cytryna, owoce, duże ilości wody źródlanej i wiele innych. Najlepiej, aby w diecie odkwaszającej, którą należy wprowadzić, aby odkwasić organizm, były zachowane odpowiednie proporcje. Oznacza to, że produktów alkaizujących powinno być ok. 80%, a tych kwasowych 20%. Dieta na redukcji kwasowości powinna być zróżnicowana i pełna warzyw, owoców, wody i ziół. O czym jeszcze warto pamiętać w diecie odkwaszającej, nazywanej także alkaliczną? Przede wszystkim o wybieraniu produktów nieprzetworzonych i rezygnacji z dań typu fast food. Czy kawa na czczo jest zdrowa? Oczywiście, że nie. Nie poleca się jej pić, tym bardziej w czasie odkwaszania organizmu. Pitą na co dzień kawę, poleca się zastąpić np. zieloną herbatą, albo yerba mate. Oprócz tego poleca się wprowadzić aktywność fizyczną i zadbać o to, by ograniczać stres, np. poprzez medytację, lub ćwiczenie jogi. Ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne, dlatego lepiej zrezygnować ze sportów wyczynowych. Warto codziennie także wypijać szklankę wody z cytryną. Świetnym i w pełni naturalnym sposobem na odkwaszanie organizmu jest regularne picie soków z warzyw i owoców. Do diety dobrze jest włączyć też napary ziołowe z czystka, mięty, pokrzywy, oraz skrzypu.
Ile trwa odkwaszanie organizmu?
Należy podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo odkwasza się organizm. Czas ten w głównej mierze uzależniony jest od poziomu zakwaszenia organizmu, dlatego też u każdej osoby proces ten będzie przebiegał inaczej. Efekty mogą być widoczne już po miesiącu, a nawet po kilku tygodniach pod warunkiem konsekwencji w stosowaniu diety odkwaszającej, wprowadzeniu aktywności fizycznej i minimalizacji stresu. W przypadku jednak kiedy organizm jest mocno zakwaszony, konieczny może być upływ dłuższego czasu, ale nie warto się poddawać i zachować cierpliwość, a efekty będą zadowalające. Odkwaszanie organizmu jest procesem złożonym, dlatego czasem wymaga czasu, by oczyścić się z nadmiaru kwasów i toksyn zgromadzonych w organizmie. Optymalny okres, w jakim następuje wymiana komórek w organizmie to około 3-4 miesiące. Można przypuszczać, że mniej więcej tyle czasu trwa pełne odkwaszenie organizmu.
Jakie produkty odkwaszają organizm?
Odkwaszanie organizmu – co jeść? Które produkty są pomocne w walce z wysokim poziomem zakwaszenia? Mięso czerwone najlepiej zastąpić mięsem drobiowym. Oprócz tego podstawę stanowi wypijanie 2 do 3 litrów wody dziennie. Nie należy o tym zapominać. Spora ilość warzyw i owoców także sprawdzi się w diecie odkwaszającej. Co odkwasza organizm – tabela poniżej przedstawia więcej produktów, które warto mieć na względzie.
Warzywa | Owoce | Oleje | Woda | Inne |
bakłażan, dynia, ogórek, cukinia, sałaty liściaste, botwina, surowy szpinak, burak, brokuł, pomidory, kapusta, soki warzywne. | Cytrusy, arbuz, ananas, banany, brzoskwinie, kiwi. Jako przekąska daktyle, rodzynki, pestki. | Oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej rzepakowy, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z pestek dyni, olej z pestek winogron. | Codziennie w ilości od 2 do 3 litrów. Można dodawać do niej cytrynę, a także organiczny miód. Dobrze sprawdzi się jonizowana alkaliczna. | Ryż, komosa ryżowa, mąka orkiszowa, kasza jaglana, amarantus, ksylitol, stewia, kawa zbożowa, mleko od kozy, prawdziwy miód pszczeli, młody jęczmień. |
Dieta oparta o takie produkty stosowana konsekwentnie przez dłuższy czas, pozwoli pozbyć się przykrych dolegliwości i zyskać lepsze samopoczucie. Odkwaszony organizm posiada prawidłową równowagę, dzięki czemu może funkcjonować zdrowo i sprawnie. Wszystkie stosowane produkty powinny być świeże i w żaden sposób nieprzetworzone. Owoce i warzywa należy spożywać w formie surowej, warzywa ewentualnie mogą być przygotowane na parze. Co się liczy to konsekwencja, wytrwałość i cierpliwość. Wprowadzenie codziennych ćwiczeń, a także eliminowanie nadmiernego stresu z życia codziennego pomogą odkwasić organizm i wyrównać jego równowagę kwasowo – zasadową. Odkwaszanie organizmu niesie ze sobą sporo korzyści, przez lepszą kondycję skóry do dobrego samopoczucia.