795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Zdrowe zamienniki cukru

opublikowano 01.07.2021

Zdrowe zamienniki cukru

Cukier to jeden z tych dodatków do żywności, który mimo, że nie jest zdrowy, to wciąż ma całą rzeszę zwolenników i wielbicieli. Posłodzona kawa, słodkie batoniki, cukierki, a może pyszny deser w postaci słodkiego ciastka lub loda? Brzmi smacznie, niestety dla organizmu może nieść różne nieprzyjemne skutki. Czy można więc jeść tak, aby zachować ulubiony słodki smak, a jednocześnie aby było zdrowo? Jaki będzie ten idealny zamiennik cukru i czy taki w ogóle istnieje?

Czym zastąpić cukier w diecie?

To bardzo ważne pytanie, które zadają sobie niemalże wszyscy amatorzy słodkości, zwłaszcza wtedy kiedy ich wyniki badań nie są najlepsze lub gdy zwyczajnie decydują się na dietę. Chociaż wydawać by się mogło, że wszystko to, co słodkie może być niezdrowe, to całe szczęście biały cukier można zastąpić! Oto przykładowe substytuty cukru, dzięki którym nawet dieta będzie słodka.

Stewia

Jest to roślina, która w rzeczywistości jest nawet słodsza, niż jej biały konkurent i to nawet aż o 200 razy! Brzmi ciekawie? To prawda! Stewia może być zdrowym zamiennikiem białego cukru, gdyż nie posiada ona zgubnych kalorii, a potrawy, do których jest dodana są słodkie i smaczne. Jest ona dość popularna i łatwo dostępna w sklepach, najczęściej na działach ze zdrową żywnością. Można ją nabyć w formie suszonej, sproszkowanej, a także jako tabletki, a nawet płyn.

Erytrol

To kolejny kandydat na zamiennik cukru w diecie. Występuje on naturalnie, w niektórych owocach lub warzywach, jednak głównie pozyskiwany jest w procesie fermentacji glicerolu. Jest dobrym zamiennikiem klasycznego białego cukru, gdyż nie tylko wygląda tak, jak on ale również pozwala zachować słodki smak potraw. Warto jednak wiedzieć, że nie jest aż tak słodki. Będzie świetną alternatywą dla osób, które decydują się zastąpić biały cukier z powodu problemów np. z cukrzycą.

Ksylitol

Ta nazwa pojawia się niezwykle często, kiedy mowa o tym czym zastąpić cukier? Jest on produktem pozyskiwanym z kory brzozy i zawiera o 40% mniej kalorii niż właśnie cukier. Ksyliol to także substytut cukru o niskim indeksie glikemicznym.

Melasa

To czarny lub bardzo ciemny syrop. Jest ona produktem ubocznym w procesie powstawania tradycyjnego cukru, ale również nią można go zastąpić. Jest ona od niego mniej kaloryczna, ale nie nadaje się jako produkt dla diabetyków, gdyż jej indeks glikemiczny jest dość wysoki.

Miód

Miodu chyba nikomu przedstawiać nie trzeba! To idealny słodki i zdrowy zamiennik cukru, który niemalże każdy ma w swojej kuchni. Wybierając miód zamiast tradycyjnego cukru warto jednak mieć na uwadze, że jest on dość kaloryczny, dlatego nie należy używać go w nadmiarze.

Jaki zamiennik cukru najzdrowszy?

Mając do wyboru całą listę zamienników białego cukru nasuwa się pytanie który z nich wybrać? Który będzie najzdrowszy i najlepszy dla organizmu? Jaki cukier na diecie powinno się stosować tak, aby była ona skuteczna? Odpowiedź jest dość prosta. To wszystko zależy od tego, z jakiego powodu decydujemy się na jego ograniczenie. Dla cukrzyków i osób, które muszą utrzymać niski indeks glikemiczny dobrym rozwiązaniem będzie ksylitol. Jeżeli liczą się po prostu naturalne zamienniki cukru i zależy nam tylko na tym, aby wyeliminować zbędny biały cukier, to wówczas można pozwolić sobie na łatwo dostępny w każdym sklepie i dobrze znany miód, czy stewię. Wybierając któryś z tych produktów dieta będzie nadal słodka, aczkolwiek nieco zdrowsza, gdyż są to  naturalne składniki, dzięki którym eliminujemy ten jeden konkretny produkt, jakim jest cukier biały. Stewia to także idealny zamiennik cukru bez kalorii, będzie więc ona świetnym rozwiązaniem wtedy, kiedy dieta ma pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór, warto więc dokładnie zapoznać się z charakterystyką produktów i podjąć decyzję samemu lub z pomocą dietetyka czy też lekarza, który to dietę nam zleca.

Najlepsza alternatywa dla cukru

Decyzja o wyeliminowaniu białego cukru z diety jest decyzją coraz częściej podejmowaną przez ludzi. Szkodliwy wpływ tej substancji na organizm nie jest już dla nikogo tajemnicą. Odpowiedniki cukru są na wyciągnięcie ręki niemalże dla każdego, tak więc jest to całkiem proste, aby pozbyć się go ze swojej codziennej diety. Jeżeli chcemy także wybrać zdrowe zamienniki słodkich przekąsek to idealnie sprawdzą się zwyczajne owoce. Naturalnie słodkie i niezwykle popularne produkty spożywcze takie jak truskawki, banany, czy cokolwiek innego zapewnią słodką dawkę przyjemności i na pewno poprawią humor. Dla wszystkich będących na rygorystycznej diecie oczywiście także mogą być zakazane, jednak jeżeli mowa o zamiennikach białego cukru, które w naturalny sposób pozwolą nam zminimalizować jego spożywanie, to owoce właśnie są idealną przekąską. Niezwykle chętnie sięgają po nie także dzieci. Deser z owoców, jogurtu i miodu na pewno zasmakuje niejednemu wielbicielowi ciast, czy batoników. Dużym plusem jest także fakt, że większość tych słodkich przysmaków jest dostępna cały rok i można do woli z nich korzystać. Stewia, melasa, ksylitol czy erytrol to także doskonały wybór wtedy, kiedy chcemy zacząć odżywiać się zdrowo i poprawić wyniki swoich badań lub po prostu zrzucić parę kilogramów. To, na co się zdecydujemy będzie zależne od wielu czynników, ale na pewno warto spróbować, gdyż produkty te są niezwykle często stosowane i pomagają zastąpić biały cukier wszystkim tym, którzy przyzwyczajeni są do jego smaku i dodają niemalże wszędzie.

Naturalne produkty mogą być równie słodkie, jak cukier, a jednocześnie mogą być zdrowe. Dieta dla cukrzyków nie musi już być przykrą koniecznością, a jedynie początkiem przyjaźni z nowymi produktami, dzięki którym potrawy i desery nadal będą słodkie. Wyeliminowanie cukry z diety to pierwszy krok to uzyskania wymarzonej sylwetki, warto więc podjąć próbę i odnaleźć swój ulubiony substytut białego cukru, dzięki któremu życie stanie się lepsze, a ciało zdrowsze. Jak wiadomo słodkości wywołują uśmiech na twarzy i to nie tylko małych dzieci! Dlaczego więc odmawiać sobie ich będąc na diecie? Można przecież zastąpić cukier naturalnymi produktami i uśmiechać się do woli.

 

 

 

udostępnij

Przeczytaj również

Wszystko na temat skutecznego i naturalnego odkwaszania organizmu

opublikowano 08.07.2021

Wszystko na temat skutecznego i naturalnego odkwaszania organizmu

Czytaj dalej
Czy kawa jest zdrowa? Czy warto ją pić i nie obawiać się szkodliwości?

opublikowano 23.06.2021

Czy kawa jest zdrowa? Czy warto ją pić i nie obawiać się szkodliwości?

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin