795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Posiłek po treningu – co powinien zawierać posiłek po treningowy

opublikowano 16.02.2021

Posiłek po treningu – co powinien zawierać posiłek po treningowy

Co powinno się znaleźć w posiłku po treningowym?

Aby każde nasze ćwiczenia były wartościowe, ważne jest to aby po skończeniu ich zjeść pełnowartościowy posiłek. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu zwiększymy naszą wydolność. Istotne jest także to aby każdy posiłek zawierał około 0,5-1 g węglowodanów prostych na 1kg naszego ciała, np. ryby, kasze. W naszym posiłku powinno tez się znaleźć białko, możemy zjeść np. jaja lub sery. Kolejną istotną sprawa jest uzupełnienie płynów w naszym organizmie.

Jedzenie po treningu, a odstęp czasu

Istnieje coś takiego jak okno anaboliczne. Jest to krótki okres, ponieważ do około 1,5-2 godzin od skończenia naszego treningu, gdzie nasz organizm jest wyjątkowo chłonny substancji odżywczych, zawartych w naszych posiłkach. Jest to naprawdę ważne dla naszej regeneracji oraz wzrostu mięśni. Istotne jest więc, aby posiłek zjeść jak najszybciej po skończeniu ćwiczeń.

Czy i co zjeść po porannym treningu?

Po porannym treningu obowiązkowo trzeba coś zjeść wartościowego. Jest to kluczowe dla naszego organizmu i dla efektów naszych ćwiczeń. Podstawą takiego posiłku musi być białko, bo to właśnie ono zapobiega katabolizmowi mięśni. Możemy zjeść np. chude mięso. Taki poranny posiłek po treningu warto także wzbogacić o owoce i warzywa. Są potrzebne do skompletować utracone składniki mineralne oraz witaminy. Aby wyrównać poziom energii potrzebna będzie porcja węglowodanów. Propozycja posiłków: jogurt naturalny z dodatkiem owoców, koktajl owocowy lub serek wiejski z warzywami.

Czy i co zjeść po wieczornym treningu?

Tak jak w przypadku treningu porannego, po wieczornym treningu także obowiązkowo trzeba coś zjeść, ale najlepiej coś lekkostrawnego. Nie powinniśmy jeść wtedy nic smażonego. Najlepiej skupić się na posiłkach składających się głównie z białek. Mogą to być np. ryż, twaróg, ryba gotowana na parze. Wieczorem warto unikać produktów składających się z węglowodanów prostych i przetworzonej żywności. Propozycja posiłków: omlet białkowy, serek wiejski czy twaróg z jogurtem. Do każdego z posiłków można dołożyć warzywa.

Co jeść po treningu siłowym na masę?

Co jeść po treningu siłowym na masę?

Trening siłowy służy nam do zwiększenia obciążeń układu szkieletowego oraz mięśniowego. Ma to na celu ulepszenie ich wytrzymałości, rozbudowę mięśni, siły oraz poprawę gęstości naszych kości. Aby zwiększyć efekty naszych ćwiczeń, warto utrzymywać odpowiednio zbilansowaną dietę. Ważne jest dostarczenie adekwatnej ilości kalorii. Jeśli dostarczymy za mało kalorii, może to skutkować obniżką energetyczną i spalaniem masy. Tutaj ważne jest tego przeciwieństwo, czyli budowanie masy mięśniowej. Po każdym treningu siłowym należy zjeść białko, około 20-40 gram. Można się wspomóc białkami dla sportowców i przygotować białkowe szejki dodając do nich owoce i nabiał. Przy porcjowaniu białka należy wziąć pod uwagę czynniki tj. płeć, wiek, masę ciała, rodzaj oraz długość wykonywanego treningu. Należy także pamiętać o przyjmowaniu węglowodanów oraz tłuszczów. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, który nam we wszystkim pomoże. Propozycje posiłków: naleśniki białkowe, płatki owsiane lub jajecznica.

Co jeść po treningu żeby zrzucić wagę?

Przy zrzucaniu wagi ważne jest przede wszystkim regularny trening. Rzecz najważniejsza, nie wolno się głodować. Przy zrzucaniu wagi ważne jest zdrowe odżywianie. Ćwiczenia przyspieszają nasz metabolizm, więc nie ma obaw, że jeśli zjemy coś po skończeniu ćwiczeń to od razu utyjemy. Ważne jest, aby każdy taki posiłek był niewielki objętościowo, ale żeby zawierał biała, które pomagają naszym mięśniom. Można zjeść drób lub ryby. Wartościowymi produktami są także soczewica, groch, orzechy, pestki dyni czy słonecznika. W naszym menu powinno się znaleźć bardzo dużo owoców i warzyw. Tak samo jak w przypadku ćwiczeń siłowych zwiększających masę, można udać się do dietetyka, który pomoże nam ustalić odpowiednią dla nas dietę.

Posiłki po treningu – kilka słów podsumowania

Każdy posiłek po treningu jest ważny, nie wolno nam nic nie zjeść po nim. Jedzenie powinno być pełnowartościowe i pełne składników odżywczych, przede wszystkim białka. Należy zapomnieć o metodzie głodowania, która może nam tylko zaszkodzić. Kolejną istotną sprawą jest czas, po jakim trzeba zjeść ten posiłek. Najlepiej jeść od razu po posiłku. Nawodnienie organizmu to także bardzo ważna sprawa, nie tylko przy treningach ale także na co dzień. Jeśli sami nie chcemy myśleć nad planem posiłków, można udać się do specjalisty, który odpowiednio dobierze nam menu do naszych treningów.

 

 

udostępnij

Przeczytaj również

Jak oczyścić organizm z toksyn

opublikowano 24.02.2021

Jak oczyścić organizm z toksyn

Czytaj dalej
Syrop glukozowo-fruktozowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

opublikowano 11.02.2021

Syrop glukozowo-fruktozowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin