opublikowano 04.08.2022
Najzdrowsze zamienniki cukru
Współcześnie coraz więcej mówi się o zdrowej i świadomej diecie. Eliminujemy składniki, które nie sprzyjają naszemu zdrowiu i szukamy takich, które nie tylko dobrze smakują, ale wykazują też pozytywny wpływ na naszą ogólną kondycję. Cukier to składnik, z którego coraz częściej rezygnujemy a jednocześnie potrzebujemy czegoś w zamian… Jaki jest najzdrowszy zamiennik cukru?
Szkodliwe działanie cukru na nasze zdrowie
O tych konsekwencjach nie myślimy jedząc słodkie ciasta, jednak cukier nie wywiera pozytywnego wpływu na nasze zdrowie i może przyczyniać się zarówno do nadwagi jak pogorszenia stanu naszego uzębienia. Warto zmienić ten negatywny trend i zadbać o zdrową dietę, co wcale nie musi się wiązać z rezygnacją ze słodkich deserów i przekąsek. Wystarczy, że do codziennej dietetycznej rutyny wprowadzimy zamienniki cukru, które pozwolą nam bez obaw i wyrzutów sumienia delektować się słodyczą aromatycznych ciast i owocowych koktajli, jednocześnie dając pewność, że nie podwyższamy poziomu glukozy we krwi i nie tyjemy a nasze zęby są w zupełności bezpieczne. Jakie są obecnie dostępne i polecane zamienniki cukru, z których możemy wszechstronnie korzystać w kuchni? Warto sięgać po żywność bio i naturalne składniki, w tym te pełniące funkcję słodzenia naszych posiłków! Poniżej przedstawiamy wartościowe propozycje dla osób na diecie oraz dla diabetyków.
Warto przeczytać: Dieta dla cukrzyka
Jaki zamiennik cukru najzdrowszy
Jeśli spoglądamy na wagę i widzimy, że trzeba rozpocząć zmianę diety lub po wizycie w salonie stomatologicznym okazało się, że dotychczasowe nawyki żywieniowe zdecydowanie zaszkodziły naszemu stanowi uzębienia, warto zastanowić się nad tym ile cukru spożywamy w naszym codziennym menu i czy możemy go w jakiś sposób zastąpić by odżywiać się zdrowo? Zdecydowanie modyfikacja jadłospisu jest możliwa z zachowaniem dotychczasowych walorów smakowych.
O tym jak cukier wpływa na stan naszego uzębienia i ogólną kondycję zdrowotną mówi się nie od dziś. Wiemy, że może powodować próchnicę i przyczyniać się do nadwagi a nawet wpływać na nasze samopoczucie. W związku z trendem zdrowego odżywiania szukamy nowych inspiracji i rozwiązań, by zmodyfikować dietę i zachować jej pozytywne walory smakowe. Jakie są zatem najzdrowsze zamienniki cukru, z których możemy na co dzień korzystać tworząc wyśmienite wypieki, desery i pełnowartościowe potrawy? Warto przede wszystkim zrezygnować ze sztucznych słodzików a także trzymać się na dystans od napojów wysoko słodzonych np. aspartamem. Takie produkty nie są zdrowe dla naszego organizmu.
Jakich zamienników cukru powinniśmy więc używać w naszym menu, by czuć się dobrze i zadbać o zdrową dietę? Oto lista:
- Ksylitol – to tak zwany cukier brzozowy, który jest produktem naturalnego pochodzenia. Wykazuje działanie prozdrowotne i – co ciekawe – jest słodszy od samego cukru. Jednocześnie nie powoduje próchnicy i poprawia wchłanianie wapnia. Przyswajalność ksylitolu ma w naszym organizmie stopniowy charakter, więc produkt nie sprzyja nagłym gwałtownym skokom poziomu insuliny. Dodatkowo ksylitol może się poszczycić kilkanaście razy niższym indeksem glikemicznym niż cukier.
- Erytrytol – występuje w niektórych owocach, ale jest też wytwarzany w procesie chemicznym jako gotowe słodziwo. Jest bezkaloryczny i odrobinę mniej słodki od cukru. Doskonale sprawdza się jako dodatek do deserów i wypieków.
- Stewia – również ma naturalne pochodzenie i jest pozyskiwana z roślin o tej nazwie. Nie posiada kalorii i nie wywołuje problemów żołądkowych. Stosowana jest współcześnie coraz częściej również jako produkt bazowy do wytwarzania zdrowych słodyczy i przekąsek. Stewia może być stosowana na co dzień do deserów jako doskonały zamiennik cukru, ponieważ 1/3 łyżeczki odpowiada szklance popularnego cukru.
Naturalne zamienniki cukru
Szukając odpowiednich zamienników cukru powinniśmy brać pod uwagę kilka kwestii. Czego oczekujemy od danego zamiennika? Jak wygląda nasz codzienny jadłospis? Czy chcemy spożywać dużo słodkości czy może to tylko symboliczny akcent w ciągu dnia? Ksylitol np. nie powinien być spożywany w zbyt dużych ilościach podobnie jak erytrytol, ponieważ może spowodować sensacje żołądkowe.
Zamienniki cukru dla cukrzyków
Zmagając się z cukrzycą powinniśmy skrupulatnie przestrzegań zaleceń dietetycznych, bowiem kwestią priorytetową jest nasz stan zdrowia i ogólnego samopoczucia w życiu codziennym. Jeśli szukamy zamienników cukru w diecie cukrzycowej warto wziąć pod uwagę następujące propozycje:
- Erytrytol uważany jest za wielkiego sprzymierzeńca osób zmagających się z cukrzycą. Przede wszystkim wykazuje bezkaloryczne właściwości i nie wpływa na wahania poziomu glukozy we krwi. Warto jednak monitorować to jak organizm na niego reaguje ponieważ początkowo możliwe są sensacje żołądkowe w sytuacji spożycia zbyt dużej ilości erytrytolu w ciągu dnia.
- Ksylitol to także dobra propozycja dla cukrzyków, choć może powodować wzrost poziomu glukozy we krwi.
- Stewia jest polecana dla diabetyków biorąc pod uwagę, że w żaden sposób nie modyfikuje poziomu glukozy we krwi.
- Syrop z owocu mnicha – ten ekstrakt nie zwiększa poziomu glukozy we krwi i jest bardzo popularny w medycynie chińskiej. Poleca się go dla osób na diecie diabetycznej.
Warto przeczytać: Zdrowa dieta
Warto zrezygnować z miodu, tradycyjnego cukru (to oczywiste) a także uważać na sztuczne słodziki i – nieco przereklamowany swego czasu – cukier trzcinowy. Te produkty nie są zalecane dla osób zmagających się z cukrzycą. Dodatkowo uważajmy także na syropy słodzące takie jak: syrop z agawy, syrop klonowy i syrop daktylowe. O ile dla osób bez problemów zdrowotnych są pyszną i zdrową alternatywą dla cukru, o tyle dla diabetyków to niewskazana gama składników słodzących. Unikajmy również cukru kokosowego. Zyskał na popularności ostatnimi czasy jednakże nie jest topowym produktem na liście osób z wahaniami poziomu glukozy we krwi. Związki glikozydowe zawarte w tym owocu odpowiadają za jego słodycz i z powodzeniem umożliwiają zastępowanie tradycyjnego cukru tym składnikiem.
Zdrowy jadłospis z zamiennikami cukru
Jeśli czujemy się przyzwyczajeni do słodkich przekąsek i deserów a ważne jest dla nas zmodyfikowanie jadłospisu i wykluczenie z niego cukru, wcale nie musi to oznaczać wyrzeczeń i rezygnacji ze spożywania słodkości. Zdrowe zamienniki tradycyjnego cukru mogą z powodzeniem być stosowane w wypiekach oraz jako dodatek do napojów podawanych na ciepło i koktajli. Warto jednak z umiarkowaniem stosować je w diecie (co zwłaszcza dotyczy erytrytolu i ksylityolu, biorąc pod uwagę możliwość problemów żołądkowych przy spożyciu większej ilości produktów oczywiście nie musi tak się zdarzyć).
Zarówno ksylitol, stewię, jak też erytrytol można dodawać do ciast, muffinów, placków i wszelkiego rodzaju smoothie. Bierzmy jednak pod uwagę, że by odpowiednio wyważyć propocje, gdyż – dla przykładu 1/3 łyżeczki stewii odpowiada około szklance cukru. Słodkie przekąski na bazie zdrowych zamienników tradycyjnego cukry z buraków cukrowych zwalniają nas także z poczucia odpowiedzialności za naruszanie stanu uzębienia i szkodzenie swej ogólnej kondycji zdrowotnej. Nie wykazują bowiem działania negatywnego i chociaż są słodkie w smaku, absolutnie nie jest to słodycz obarczona brzemieniem skutków ubocznych.
Stewia coraz częściej jest wykorzystywana jako składnik zdrowych słodyczy dla dzieci, np. żelków, lizaków, cukierków i słodkich wafelków. Nie uczula i nie podrażnia żołądka w przeciwieństwie do ksylitolu, zatem możemy z powodzeniem stosować ją w jadłospisie dla najmłodszych. Nie tylko ciasta, ale także desery podawane na zimno (bez pieczenia) można przyrządzać z dodatkiem zdrowych zamienników cukru.