795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dlaczego antyoksydanty opóźniają starzenie się skóry

opublikowano 24.11.2020

Dlaczego antyoksydanty opóźniają starzenie się skóry

Często słyszymy o „antyoksydantach” i ich wpływie na nasze zdrowie i urodę. Czym są wolne rodniki i dlaczego przyczyniają się do starzenia się naszej skóry? Jakie znacznie mają antyoksydanty w jej pielęgnacji?

Czym są antyoksydanty?

Antyoksydanty, nazywane również przeciwutleniaczami, to substancje przeciwdziałające wolnym rodnikom, a tym samym spowalniające procesy starzenia się organizmu oraz hamujące rozwój wielu chorób. Do grupy antyoksydantów zaliczamy m.in. bioflawonoidy, witaminy A, C i E, karotenoidy (w tym beta-karoten), niektóre pierwiastki chemiczne (cynk, selen, mangan), a także koenzym Q10.

Czym są wolne rodniki i dlaczego nam szkodzą?

Wolne rodniki to cząsteczki, które naturalnie występują w organizmie człowieka. Są to po prostu atomy tlenowe, zawierające niesparowane elektrony. Wykazują wysoką aktywność, ponieważ dążą do jak najszybszego odnalezienia brakującego elektronu. I wcale nie potrzebują do tego atomu tlenu, może być np. atom białka. Długotrwały proces „podkradania” elektronów prowadzi do niszczenia struktury białek, uszkodzeń błon komórkowych, a nawet struktur DNA.

Wolne rodniki nie przynoszą nam większych szkód, tak długo dopóki w organizmie istnieje równowaga między nimi a antyoksydantami. Niestety, istnieje wiele czynników zwiększających liczbę wolnych rodników w naszym organizmie. Należą do nich: palenie papierosów, przewlekły stres, niewłaściwa dieta, niedobór snu oraz zanieczyszczenie środowiska.

W efekcie, wolne rodniki mogą przyczynić się do rozwoju wielu schorzeń, takich jak miażdżyca, choroby skóry, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja, cukrzyca, niewydolność nerek i trzustki, nowotwory układu trawiennego oraz wydalniczego.

W jaki sposób wolne rodniki szkodzą skórze?

Negatywne działanie wolnych rodników dotyczy także skóry. Wolne rodniki przyczyniają się do zwiększonej utraty wody w komórkach naszej skóry, uszkadzają włókna kolagenowe oraz hamują jego syntezę. Ponadto, niszczą lipidowe składniki sebum, wywołując reakcje zapalne i alergiczne.

Niestety, wraz z wiekiem naturalna zdolność do ochrony przed wolnymi rodnikami spada. W efekcie dochodzi do uszkodzeń komórek skóry. Staje się ona sucha, pojawiają się zmarszczki, traci elastyczność i jędrność oraz zdolność do samoregeneracji. Z tego powodu, by dłużej cieszyć się zdrową, jędrną i młodą skórą powinniśmy zadbać o właściwą dietę, obfitą w antyoksydanty.

Antyoksydanty, opóźniające starzenie skóry

Antyoksydanty, opóźniające starzenie skóry

Wszystkie antyoksydanty chronią nas przed wolnymi rodnikami, a tym samym spowalniają proces starzenia się organizmu. Warto jednak zwrócić uwagę na te substancje, które mają szczególne znaczenie dla naszej cery.

Witamina A

Witamina A to prawdziwa wojowniczka w imię dobrej kondycji naszej skóry. Nie tylko chroni ją przed wolnymi rodnikami, ale i przed promieniem UV. Ponadto, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz reguluje poziom wydzielanie sebum. Witamina A wpływa korzystnie na ogólny stan skóry, zapewnia jej elastyczność, sprężystość i prawidłowy koloryt.

Witaminę A znajdziemy m.in. w rybach, tranie, maśle, jajkach, a także – w formie beta-karotenu, w czerwonych i żółtych warzywach (marchew, papryka, morele, brzoskwinie, dynia, pomidory).

Witamina E

Silnym, korzystnym dla naszej skóry antyoksydantem jest również witamina E. Odpowiada za właściwe ukrwienie skóry, przyspiesza jej procesy regeneracyjne i metaboliczne. Pozytywnie wpływa na nawilżenie i elastyczność naskórka. Dobroczynnie wpływa na kondycję skóry oraz spowalnia jej starzenie.

Naturalne źródła witamin E to oleje roślinne, orzechy, nasiona oraz ciemnozielone warzywa.

Witamina C

Witamina C to silny antyoksydant oraz substancja niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu, który zapewnia skórze właściwe nawodnienie i elastyczność. Witamina C rozjaśnia przebarwienia skóry oraz wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu na skórze rozszerzonych, popękanych naczynek.

By zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy C, warto spożywać warzywa i owoce. Najbogatsze w nią są: dzika róża, papryka, czerwona porzeczka, kiwi, truskawki.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 występuje powszechnie w komórkach naszego organizmu – odpowiada za ich prawidłowy metabolizm. Skutecznie chroni białka i lipidy przed procesami utleniania oraz neutralizuje wolne rodniki. Zwiększa zdolności obronne skóry i opóźnia proces jej starzenia. Zmniejsza zmarszczki, poprawia jędrność i elastyczność skóry.

Znajdziemy go w rybach, szpinaku, olejach roślinnych i produktach pełnoziarnistych.

udostępnij

Przeczytaj również

Kwas foliowy – nie tylko dla kobiet w ciąży

opublikowano 28.11.2020

Kwas foliowy – nie tylko dla kobiet w ciąży

Czytaj dalej
Dieta na wypadające włosy. Co włączyć do swojej diety?

opublikowano 20.11.2020

Dieta na wypadające włosy. Co włączyć do swojej diety?

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin