795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dieta wysokobiałkowa (wysokoproteinowa) – na czym polega i jakie daje efekty?

opublikowano 16.08.2023

Dieta wysokobiałkowa (wysokoproteinowa) – na czym polega i jakie daje efekty?

Zdrowe, a zarazem smaczne odżywianie znajduje się w orbicie zainteresowań wielu ludzi na świecie. Sporo osób nie wie jednak, jak jeść, aby dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a równocześnie nie szkodzić własnemu zdrowiu. Rozwiązaniem tej zagwozdki może być dieta wysokobiałkowa. Ma ona naprawdę szerokie spektrum walorów, co sprawia, że jej popularność rośnie w szybkim tempie.

Co to jest dieta wysokobiałkowa?

Co to jest dieta wysokobiałkowa? To pytanie zadaje sobie mnóstwo ludzi, którzy po raz pierwszy spotkali się z tym terminem. W praktyce, nie jest nic innego jak sposób odżywiania, który polega na ograniczaniu tłuszczu, przy równoczesnym dostarczaniu organizmowi dużej ilości białka. Jest to jedna z najbardziej znanych metod odchudzania, jednak aby dała ona zamierzone skutki, nie powinna być stosowana zbyt długo. Najlepiej korzystać z niej nie dłużej niż przez miesiąc, albowiem w przeciwnym razie może przynieść niepożądane reperkusje. Po zakończeniu diety wysokobiałkowej najlepiej przejść na dietę niskokaloryczną. Ona również ma szerokie spektrum zalet, a równocześnie jest mniej obciążająca dla organizmu. Dlatego też jej stosowanie w wielu przypadkach daje pozytywne skutki.

Dieta wysokobiałkowa – dla kogo?

Jeśli zastanawiasz się, dla kogo dieta wysokobiałkowa będzie dobrą opcją, to warto podkreślić, że lista osób, które mogą z niej skorzystać, jest naprawdę długa. Szczególnie rekomendowana jest ona dla osób aktywnych fizycznie, które pracują nad własną sylwetką. Wysokobiałkowa dieta jest często stosowana przez sportowców, aczkolwiek bardzo dobrze spisuje się również u osób narzekających na nadwagę. Daje ona bardzo dobre efekty, dzięki czemu większość osób wypowiada się o niej w samych superlatywach. W wysokobiałkowej diecie szczególnie istotne są roślinne źródła białka, dlatego należy zadbać o to, aby w diecie było ich jak najwięcej. Równocześnie warto mieć na uwadze to, że dieta wysokobiałkowa nie będzie dobrym wyborem dla wszystkich. Nie powinny stosować jej dzieci, kobiety w ciąży, a także seniorzy czy osoby w okresie rekonwalescencji. Przed przejściem na wysokobiałkową dietę warto skonsultować się z renomowanym dietetykiem, aby upewnić się, że taki sposób żywienia będzie dla nas odpowiedni.

Dieta wysokobiałkowa – co jeść?

Dieta wysokobiałkowa dla kogo to niejedyne pytanie, które zadają sobie osoby zastanawiające się nad spróbowaniem takiego wariantu odżywiania. Często spotykaną zagwozdką jest również kwestia: co jeść na diecie wysokobiałkowej? Wbrew powszechnym opiniom, możliwości jest naprawdę dużo, albowiem dieta wysokobiałkowa – choć jest relatywnie restrykcyjna – to daje dużą swobodę i nie obliguje do rezygnowania z wielu pysznych dań. Dieta wysokoproteinowa powinna obfitować przede wszystkim w jaja, aczkolwiek nie może w niej zabraknąć również szeroko pojętego nabiału. Podczas stosowania tej diety rekomendowane jest spożycie dużej ilości jogurtów, mlek, maślanek, kefirów, a także serów. Osoby lubiące mięso również nie muszą załamywać rąk, albowiem w diecie wysokoproteinowej jest miejsce na potrawy mięsne. Istotną rolę zajmują też dania z dodatkiem roślin strączkowych czy produktów sojowych.

Na diecie wysokobiałkowej szczególnie polecaną potrawą jest kurczak z warzywnymi dodatkami. Na śniadanie przeważnie rekomendowane jest korzystanie z serków oraz lekkiego nabiału, który nie będzie przesadnie kaloryczny, a dostarczy energii na cały dzień. W diecie wysokobiałkowej nie brakuje także miejsca na owoce – osoby wybierające taki sposób żywienia mogą spożywać chociażby banany czy mandarynki. Przeciętny obiad na diecie wysokoproteinowej powinien mieć około 300 kcal, a pozostałe posiłki pomiędzy 130 a 270 kcal. Samodzielne liczenie spożywanych kilokalorii może być jednak poważnym utrapieniem, dlatego warto postawić na catering dietetyczny zielona góra. Dzięki diecie pudełkowej klienci mogą nie tylko smacznie i zdrowo jeść, ale także mogą mieć pewność, iż spożyte przez nich kilokalorie są precyzyjnie wyliczone.

Dieta wysokobiałkowa – efekty

Dieta wysokobiałkowa efekty przeważnie są na tyle imponujące, że osoby decydujące się na taki sposób odżywiania są wprost zachwycone. Główne korzyści obejmują samopoczucie. Osoby stosujące dietę z podwyższonym poziomem białka w szybkim tempie zauważają u siebie więcej energii i chęci do działania. Dieta wysokobiałkowa przyczynia się także do obniżenia stężenia glukozy i lipidów we krwi. Równocześnie osoby stosujące taki sposób żywienia zauważają u siebie większą sytość, spadek łaknienia i mniejsze spożycie. Z pomocą diety wysokoproteinowej zwiększona zostaje także całkowita i podstawowa przemiana materii, a jej stosowanie sprawia, że ogólna witalność człowieka może ulec polepszeniu. Jeśli zadajesz sobie pytanie: dieta wysokobiałkowa ile można schudnąć, to możemy Ciebie pocieszyć. Dieta ta sprzyja bowiem utracie kilogramów, dzięki czemu już po miesiącu można zauważyć spadek wagi o co najmniej kilka kilogramów. Równocześnie dieta wysokobiałkowa sprzyja rozwojowi masy mięśniowej. Dlatego też jest stosowana przez sportowców, którzy dbają o estetykę swojego ciała. Długa lista pozytywnych korzyści płynących ze stosowania diety wysokobiałkowej sprawia, że przekonuje się do niej coraz więcej osób.

Czy dieta wysokobiałkowa jest zdrowa?

Bardzo duża część społeczeństwa zastanawia się, czy dieta wysokobiałkowa jest zdrowa i korzystna dla organizmu. W praktyce, jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ dieta ta ma swoje plusy i minusy. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że powinna być ona traktowana jako dieta tymczasowa. Należy więc stosować ją wyłącznie przez kilka tygodni, gdyż w dłuższym wymiarze czasowym może zaszkodzić organizmowi. Dieta wysokobiałkowa stosowana w racjonalny sposób, pod okiem renomowanego dietetyka, z pewnością jest dobrym wyborem, który może przynieść wiele korzyści dla naszej sylwetki i ogólnego samopoczucia. Dieta wysokoproteinowa nie zawsze jest jednak tak dobra, jak twierdzą niektórzy. Warto mieć bowiem na uwadze, że zbyt duża ilość białka może być niebezpieczna dla organizmu i skutkować przesadnym obciążeniem dla nerek. Dlatego też jej zbyt długie stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy. Dieta ta może być niebezpieczna także dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Jej głównym założeniem jest wspieranie osób bardzo aktywnych fizycznie, dlatego nie powinni korzystać z niej ludzie, którzy cały dzień spędzają w fotelu. Jeśli jednak jesteś zdecydowany na taki sposób odżywiania i zadajesz sobie pytanie: dieta wysokobiałkowa co jeść, to postaw na batony proteinowe. Dzięki nim codzienność stanie się o wiele przyjemniejsza.

Dieta wysokobiałkowa – skutki uboczne

Dieta wysokobiałkowa skutki uboczne niestety zdarzają się dość często, szczególnie u osób, które stosują ją zbyt długo. Najczęstszą reperkusją wynikającą ze stosowania diety wysokoproteinowej jest obniżenie pH organizmu oraz jego zakwaszenie. Niewłaściwie stosowana dieta wysokobiałkowa może także prowadzić do problemów ze zmęczeniem i trudności z koncentracją. Zbyt niski poziom węglowodanów w diecie nierzadko skutkuje bowiem tym, że samopoczucie człowieka ulega pogorszeniu. Czasami na diecie wysokobiałkowej cierpią również mięśnie i stawy, albowiem dieta ta zaburza równowagę kwasowo-zasadową. Dlatego tak ważne jest, aby zachować w niej odpowiedni balans i równowagę. Jeżeli zastanawiasz się nad kwestią: dieta wysokobiałkowa ile białka, to skontaktuj się z dietetykiem. Dzięki jego pomocy dieta ta przyniesie korzyści Twojemu organizmowi, a ryzyko powikłań zostanie ograniczone do minimum.

udostępnij

Przeczytaj również

Przyprawy na odchudzanie – jakich używać?

opublikowano 12.09.2023

Przyprawy na odchudzanie – jakich używać?

Czytaj dalej
Dieta samuraja – na czym polega i jak wpływa na zdrowie?

opublikowano 16.07.2023

Dieta samuraja – na czym polega i jak wpływa na zdrowie?

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin