795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dieta samuraja – na czym polega i jak wpływa na zdrowie?

opublikowano 16.07.2023

Dieta samuraja – na czym polega i jak wpływa na zdrowie?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa, aby cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz świetnym samopoczuciem. Wymaga jednak szczególnej dbałości o dietę, dzięki czemu będzie się miało energię do treningów, a także uniknie się rozmaitych niedoborów. Wśród sportowców sporą popularnością cieszy się dieta samuraja. Warto więc zainteresować się tym sposobem żywienia.

Co to jest dieta samuraja?

Dieta samuraja, jak sama nazwa wskazuje, inspirowana jest sposobem żywienia japońskich wojowników. Opiera się na naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Z tego powodu doskonale pasuje do osób, które prowadzą intensywny tryb życia oraz regularnie ćwiczą. Jadłospis ustala się indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim:

  • potrzeby i upodobania,
  • wykonywany zawód,
  • częstotliwość i długość treningów,
  • zapotrzebowanie kaloryczne.

Dieta samuraja potrafi znacząco pomóc w modelowaniu sylwetki oraz utracie zbędnych kilogramów. Nie wymaga przy tym przestrzegania bardzo restrykcyjnych ograniczeń, jakie przeważnie prowadzą do szybkiego poddania się i powrotu do starych nawyków. Czasem określa się ją również jako dieta paleo, gdyż nawiązuje do sposobu, w jaki żywili się nasi przodkowie.

Zasady diety samuraja

Zasady diety samuraja są łatwe i nieskomplikowane, więc nie skutkują wieloma wyrzeczeniami. Podstawową regułę stanowi spożywanie naturalnych produktów, które nie zostały przetworzone, a przynajmniej nie w dużym stopniu. Mowa tu głównie o owocach, warzywach, mięsie, rybach, ryżu, jajach i oliwie z oliwek. Skład i kaloryka konkretnych posiłków powinny być dopasowane do indywidualnych upodobań, rozkładu dnia i intensywności aktywności fizycznej. Posiłki na diecie samuraja muszą być przede wszystkim zdrowe.

Co ciekawe, zaleca się wykonywanie treningów na czczo. Ma to zwiększyć tempo utraty tkanki tłuszczowej. Ponadto wskazane jest spożywanie węglowodanów dopiero w południe, przy czym powinno się w pierwszej połowie dnia jeść mniej, a w drugiej więcej. Wobec tego śniadanie powinno być białkowo tłuszczowe (np. jajecznica z boczkiem), natomiast przekąska w pracy może już zawierać owoce niskowęglowodanowe.

Ryż, kasza, komosa ryżowa i amarantus to produkty dozwolone, zalecane jako element do obiadu, aczkolwiek zawierają sporą ilość kwasu fitynowego oraz lektyn. Z tego powodu najlepiej namoczyć je na 7-12 godzin przed zjedzeniem. Sprawi to, że zawartość wspomnianych substancji znacząco zmaleje. Mogą zostać połączone chociażby z orzechami, nasionami, tłustymi rybami, czy też mięsem.

Natomiast niedozwolone produkty na diecie samuraja to:

  • napoje gazowane,
  • przetworzona żywność,
  • alkohol,
  • soki,
  • pszenica,
  • rośliny strączkowe,
  • suszone owoce,
  • mleko i jego przetwory.

Dieta samuraja – zalety

Omawiany sposób żywienia ma wiele mocnych stron. Przede wszystkim dieta samuraja potrafi odczuwalnie poprawić stan zdrowia. Wynika to tego, że opiera się na zdrowych, naturalnych składnikach. Dodatkowo eliminuje produkty, które mogą powodować wzdęcia. Jest też przyjazna dla osób, jakie mają problemy z trawieniem laktozy i wrażliwy układ pokarmowy.

Nie można również zapomnieć, że zalety diety samuraja obejmują zwiększenie energii, co pozytywnie przekłada się na wyniki treningów. Niezależnie od tego, jaki konkretnie sport się uprawia, ten sposób żywienia znacząco poprawia wydolność organizmu. Pozwoli to na szybsze osiągnięcie swoich celów. Z tego powodu jest niesamowicie popularny w gronie sportowców.

Ponadto dieta samuraja jest zdrowa i bezpieczna. Nie wyklucza bowiem przesadnie wielu produktów, nie ogranicza również zbyt restrykcyjnie liczby kalorii. Nie trzeba więc się martwić, że doprowadzi do niedoborów pokarmowych lub do zaburzeń odżywiania.

Przykładowa dieta samuraja

Żeby lepiej zrozumieć omawiane założenia, warto zapoznać się z przykładowym jadłospisem na diecie samuraja. Może on wyglądać następująco:

  • śniadanie – jajecznica z boczkiem i sałatką warzywną,
  • drugie śniadanie – awokado z tuńczykiem i pokrojonym pomidorem,
  • obiad – grillowana pierś z kurczaka z kaszą gryczaną i ogórkiem,
  • kolacja – cukinia faszerowana ryżem i wołowiną, smażone warzywa.

Dieta samuraja – czy jest zdrowa?

Głównym celem odchudzania powinno być zmodyfikowanie nawyków na zdrowsze, co pozwoli na trwałą zmianę sposobu odżywiania. Pod tym względem dieta samuraja jest wręcz idealna. Eliminuje bowiem przetworzone i szkodliwe produkty, wymuszając zastąpienie ich czymś o większej wartości odżywczej. Ponadto nie grozi wystąpieniem niedoborów pokarmowych oraz nadaje się dla osób z wrażliwym układem pokarmowym. Może stosować ją bez obaw praktycznie każdy, choć w razie wątpliwości konsultacja z lekarzem z pewnością nie zaszkodzi.

udostępnij

Przeczytaj również

Dieta wysokobiałkowa (wysokoproteinowa) – na czym polega i jakie daje efekty?

opublikowano 16.08.2023

Dieta wysokobiałkowa (wysokoproteinowa) – na czym polega i jakie daje efekty?

Czytaj dalej
Owoce niskowęglowodanowe – które owoce jeśc na diecie low carb?

opublikowano 12.05.2023

Owoce niskowęglowodanowe – które owoce jeśc na diecie low carb?

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin