795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dieta paleo

opublikowano 24.06.2022

Dieta paleo

Znasz to uczucie, gdy do domowego menu wkrada się rutyna a ty czujesz się zmęczony monotonią lub ciężkostrawnym charakterem dań? A może chcesz poprawić swoją kondycję i zadbać o zdrowie, serwując sobie wysokiej jakości posiłki z pożywnych składników? Warto dowiedzieć się, czym jest dieta paleo. W poniższym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie i rozwiewamy wątpliwości. Co to jest dieta paleo? Zapraszamy do lektury!

Dieta paleo na czym polega?

Przede wszystkim warto zaznaczyć na wstępie, iż ideą tej diety nie jest redukcja wagi, lecz uproszczenie jadłospisu, przy równoczesnej dbałości o jakość i pochodzenie składników stosowanych podczas przygotowywania poszczególnych potraw. Dieta paleo – jak zacząć? Według głównych założeń, dieta paleo jadłospis ugruntowuje na bazie składników, którymi ludzkość żywiła się w czasach paleolitycznych. Czy dieta paleo jest zdrowa? Opiera się, co warto podkreślić, na nieprzetworzonej żywności i bazuje na tym, co w czasach paleolitu człowiek mógł sam zdobyć i przygotować. Warto też nadmienić, że jest to jadłospis bardzo różnorodny i nastawiony przede wszystkim na wysoką jakość wybieranych składników. Różni się też założeniami, gdyż nie opiera się na idei odchudzania jako takiego. Ma zupełnie inne zasady niż np. dieta keto lub dieta dukana.

Dieta paleo zasady

Jeśli zastanawiamy się nad podstawami, przede wszystkim warto zapamiętać, że liczy się tutaj jakość a nie ilość. Oznacza to, iż w istocie swej dieta paleo nie ogranicza wielkości posiłków, a skupia się bardziej na tym, co znajduje się na naszym talerzu. Dlatego nie służy redukcji wagi a przede wszystkim poprawie naszego zdrowia i jakości spożywanych potraw!

Dieta paleo produkty

Jak wspomniano już wcześniej, dieta paleo bazuje na paleolitycznych produktach, które wówczas ludzie prowadzący koczowniczy tryb życia, mogli zdobywać i spożywać. Uważa się zatem, że z genetycznego punktu widzenia dieta paleo najbardziej odpowiada człowiekowi i jest dla niego najzdrowszą propozycją.

Zważywszy na niezliczone ilości zbędnych dodatków w wysoko przetworzonej żywności i mnóstwo produktów, nie mających dobrego wpływu na nasze samopoczucie, warto sięgnąć po proste i smaczne posiłki bazujące na tym, co naturalne i pożywne. Jaka jest zatem lista tych składników? Są to zatem: jajka, nasiona, owoce morza, owoce i warzywa, orzechy, grzyby, a także ryby i mięsa drobiowe a także baranina, królik, zając i dziczyzna. A czego zatem nie powinniśmy spożywać będąc na tej diecie? Na czarnej liście wykluczonych składników są: oleje rafinowane, sól, zboża, cukier, strączki, nabiał oraz sól i żywność przetworzona.

W przypadku nabiału jednak świat paleo-entuzjastów nie był przez dziesięciolecia do końca zgodny, gdyż wedle naukowych badań całkowita eliminacja nabiały z diety nie jest konieczna, co więcej bywa on dla nas wartościowy. Zatem warto stawiać na ten wysokiej jakości i jak najmniej przetworzony w niewielkich ilościach, chcąc zachować zdrowy umiar.

Im bardziej przetworzone produkty, tym mniej potrzebne człowiekowi, skoro w epoce paleolitycznej do przetrwania nie były ludziom w ogóle potrzebne.

Dieta paleo jadłospis

Jeśli zdecydujemy się, by dieta paleo zagościła w naszym domu, zastanówmy się, co i w jakiej postaci moglibyśmy spożywać. Dieta paleo menu. mnóstwo warzyw i owoców oraz chude mięsa i ryby. Można przyrządzać je np. na parze lub piec. Zamiast stosować niepotrzebną sól, bazujmy na pierwotnych smakach i aromatach, które są przecież niezwykle intensywne i fascynujące, jeśli je ze sobą dobrze połączymy. Przykładowe dania śniadaniowe to np. jajecznica na parze, sałatki owocowe lub warzywa. W przypadku dań obiadowych możemy przyrządzać dania mięsne i rybne na parze lub rozmaite placuszki, byle pamiętać o zasadach niestosowania zbóż.

Dieta paleo dla kogo?

Rezygnacja z tłustej, wysoko przetworzonej żywności oraz cukru, wspomaga w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycą. Dieta paleo – wady. Czy takie posiada? Oczywiście, nie każdy będzie ukontentowany faktem całkowitej rezygnacji z produktów zbożowych, które niejako są wpisane w naszą współczesną kulturę żywienia. Szybkie kanapki są w wielu domach pewnym standardem, jednak warto pamiętać, że każdy nawyk utrwala się z czasem.

Czy dieta paleo jest zdrowa?

Nie musimy ograniczać się tylko do kilku produktów. Mamy całą masę składników takich, jak: ziarna, orzechy i pestki, owoce morza, ryby (np. dorsz, śledzie, makrele, flądry, halibuty czy też pstrągi), orzechy, oliwa z oliwek, olej kokosowy czy też masło kokosowe lub ghee. Dozwolone są i zalecane warzywa oraz owoce, toteż mamy szerokie spektrum możliwości. Eliminacja zbóż nie wyklucza pełnowartościowych i treściwych dań.

udostępnij

Przeczytaj również

Nasiona roślin strączkowych

opublikowano 06.07.2022

Nasiona roślin strączkowych

Czytaj dalej
Dieta na stres

opublikowano 17.06.2022

Dieta na stres

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin