opublikowano 17.02.2022
Dieta sokowa – na czym polega, czy warto?
Na czym polega dieta sokowa?
Dieta sokowa, jak sama jej nazwa wskazuje, polega na spożywaniu soków owocowych i warzywnych, które zastępują nam tradycyjne posiłki. Będąc na tego rodzaju diecie, rezygnujemy z pieczywa, mięsa, przekąsek czy nawet słodzonej kawy lub herbaty. Jedynymi posiłkami, które spożywamy przez kilka dni, są soki. Co istotne, nie mogą być to produkty z kartonu, ogólnodostępne w sklepach. Te bowiem dostarczają organizmowi sporo cukru, a także zbędnych kalorii, za to pozbawione są cennych składników odżywczych. Soki przygotowujemy we własnym zakresie, za pomocą specjalistycznego sprzętu, jakim są wyciskarki. Najlepszym rozwiązaniem będą wyciskarki wolnooborotowe, bowiem pozwalają one zachować pełnię wartości odżywczych, witamin i minerałów. Warto mieć na uwadze, że w diecie sokowej powinny przeważać soki przygotowane na bazie warzyw, najlepiej liściastych. Słodkie soki owocowe możemy spożywać w ramach śniadania, zamiast obiadu dobrze jest wybrać owocowo-warzywny mix, natomiast w dalszej części dnia przyjmujemy już jedynie soki z warzyw. Wszystko po to, aby największą ilość kalorii przyjąć o poranku, zaś z wieczora dostarczyć ich organizmowi jak najmniej. Osoby, które nie dysponują własnymi wyciskarkami, mogą posiłkować się gotowymi sokami – tego rodzaju dietę oferują różnego rodzaju sklepy oraz firmy zajmujące się dostarczaniem cateringu dietetycznego. Na każdy dzień diety otrzymujemy 5-6 butelek soków, czyli tyle, ile powinniśmy jeść posiłków dziennie. Niestety, gotowa dieta sokowa jest stosunkowo droga, bowiem kosztuje od 100 do nawet 700 zł, w zależności od ilości dni, przez którą decydujemy się przyjmować wyłącznie soki owocowe i warzywne.
Jak przygotować się do diety sokowej?
Wiadomo już, na czym polega dieta sokowa, zatem pozostaje pytanie, jak przygotować się do diety sokowej? O ile bowiem tradycyjne diety nie wymagają większego przygotowania, o tyle dieta sokowa już tak. Przede wszystkim warto odstawić wszelkiego rodzaju produkty przetworzone, fast-foody oraz słodycze już na kilka dni przed rozpoczęciem diety. Stopniowo można rezygnować z przyjmowania mięsa, tłustego nabiału czy pieczywa. Chodzi bowiem o to, aby nasz organizm nie doznał szoku w ciągu pierwszych dni diety sokowej. Jej zadaniem jest bowiem oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn oraz przyspieszenie przemiany materii, jednak podczas detoksu dostarczamy organizmowi minimalne ilości kalorii, a zatem i energii. Nie warto robić dużego przeskoku, a więc z tradycyjnego menu przechodzić na dietę sokową. Przygotowania do niej lepiej jest rozpocząć już na kilka dni wcześniej – tydzień zwykle wystarczy, aby przygotować organizm na zmianę sposobu żywienia. Przed detoksem dobrze jest przeprowadzić podstawowe badania krwi oraz dokonać pomiaru poziomu cukru. Jest to o tyle istotne, że diety sokowej nie powinny stosować osoby cierpiące na cukrzycę bądź balansujące na granicy normy cukru we krwi. Co więcej, nie jest ona polecana osobom osłabionym, z niedoborami. Na czas przeprowadzania diety sokowej dobrze jest zaplanować wypoczynek. Należy unikać zbędnego wysiłku fizycznego, bowiem może doprowadzić to do wycieńczenia organizmu. Detoks najlepiej przeprowadzać w weekend bądź w czasie wolnym od pracy. Z drugiej strony lepiej nie robić go na krótko przed świętami, bowiem przyjmowanie ciężkostrawnych dań w dużej ilości, bezpośrednio po diecie, może okazać się dużym wyzwaniem dla naszego układu trawiennego.
Dieta sokowa – ile dni?
Ile dni trwa dieta sokowa? Dietetycy oraz lekarze radzą, aby czas jej trwania wynosił od jednego do maksymalnie siedmiu dni. W tym czasie należy wypijać świeże soki z warzyw i owoców, a także sięgać po wodę z dodatkiem cytryny, imbiru czy z odrobiną gałki muszkatołowej. To, jak długo trwa dieta sokowa, zależy wyłącznie od stanu zdrowia oraz predyspozycji osoby, która chce ją przeprowadzić. Na detoks można bowiem decydować się cyklicznie, robiąc pomiędzy kolejnymi dietami co najmniej miesięczny odstęp. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie diety jednodniowej. Nasz organizm podczas jednego dnia bez posiłków stałych będzie miał szansę oczyścić się z toksyn, a przy tym nie dozna szoku spowodowanego nikłą ilością przyjmowanych kalorii. Z czasem okres trwania diety sokowej można nieco wydłużać, na przykład do trzech, pięciu, a wreszcie siedmiu dni. W międzyczasie bardzo istotna jest dieta zbilansowana, która dostarczy organizmowi wszelkich, niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że soki, choć smaczne i zdrowe, zawierają jedynie witaminy, minerały i nieco węglowodanów, natomiast nie dostarczają nam cennych tłuszczów czy białka. Diety sokowej nie powinno się stosować dłużej, niż siedem dni, a i ten okres przeznaczony jest dla osób zdrowych, które mają już pewne doświadczenie z przeprowadzaniem detoksów. Dłuższe stosowanie diety mogłoby prowadzić do znacznych niedoborów, spadku koncentracji czy pogorszenia samopoczucia. Pamiętajmy, że w pewnych przypadkach należy bezwzględnie przerwać detoks, nawet jeśli do jego zakończenia pozostało nam, zgodnie z planami, jeszcze trochę czasu. O ile bowiem lekki spadek formy w pierwszych dniach diety jest normą, o tyle niepokojące może być omdlenie, ciągłe bóle głowy, złe samopoczucie czy poczucie osłabienia. Lepiej, aby dieta sokowa trwała krócej, zaś nie zaszkodziła naszemu zdrowiu.
Dieta sokowa – czy warto?
Czy warto stosować dietę sokową? Czy dieta sokowa jest zdrowa? Co jeść po diecie sokowej? Takie i podobne pytania często zadają sobie osoby, które zainteresowane są przeprowadzeniem krótkiego, opartego na warzywach i owocach, detoksu. Wiadomo już, jak zrobić dietę sokową, zatem warto zastanowić się, jakie efekty może ona przynieść. Przede wszystkim dzięki diecie oczyszczamy organizm z nagromadzonych toksyn, przez co redukujemy uczucie zmęczenia czy osłabienia. Co więcej, poprzez pozbycie się toksyn, nasza skóra staje się odżywiona i zyskuje młodszy, zdrowszy wygląd. Kolejną zaletą diety sokowej jest oczyszczenie jelit i poprawa pracy układu trawiennego. Dieta sokowa pomaga wzmocnić odporność, dlatego też warto stosować ją w okresie letnim i jesiennym, zanim nastąpi czas wzmożonych infekcji sezonowych. Wreszcie, dzięki diecie sokowej możemy pozbyć się kilku kilogramów, choć oczywiście utrata wagi nie będzie spektakularna. W ciągu pięciu dni średnio stracimy 2-3 kilogramy, przy czym dieta nie ma efektu odchudzającego, jeśli stosujemy ją przez jeden dzień. Pamiętajmy jednak, że w diecie nie chodzi bezpośrednio o utratę wagi, a głównie o detoks organizmu. Najwięcej problemów osobom, które decydują się na przeprowadzenie diety sokowej, sprawia powrót do normalnego odżywiania się. Rzeczywiście, organizm po diecie jest nieco wygłodzony i domaga się konkretnych posiłków, jednak nie należy serwować mu znacznych porcji na start. Wręcz przeciwnie – czas powrotu do normalnego odżywiania może potrwać od kilku dni do tygodnia, w zależności od tego, jak długo stosowaliśmy dietę. Na początek dobrze jest wprowadzać do jadłospisu warzywa i owoce w formie stałej, a także chudy nabiał, lekkie pieczywo czy chude mięso. Wszystko po to, aby uniknąć efektu przejedzenia i zapchanych jelit. W pierwszym dniu dobrze jest spożyć 2-3 lekkie posiłki oraz dwie szklanki soku owocowego lub warzywnego. W kolejnych dniach możemy swoje menu nieco urozmaicić, pamiętając jednocześnie o tym, aby nie dostarczać organizmowi zbyt dużej ilości kalorii na raz. Dieta sokowa może stanowić doskonałą podkładkę pod zdrowe, zbilansowane odżywianie. Jeśli się na nią zdecydujemy, to dobrze jest opracować plan żywieniowy, który pomoże nam budować dobre nawyki po zakończeniu detoksu. Dzięki temu uda nam się utrzymać jego efekty w dłuższej perspektywie czasowej.