795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Czym można zastąpić produkty mięsne? Dieta pudełkowa wegetariańska.

opublikowano 17.07.2019

Czym można zastąpić produkty mięsne? Dieta pudełkowa wegetariańska.

Na przestrzeni ostatniej dekady znacznie wzrosła liczba osób, które zrezygnowały z mięsa w swoich jadłospisach. To niemała zmiana dla naszego organizmu, któremu powinniśmy dostarczyć odpowiednią dawkę białka w postaci roślinnych zamienników. Naprzeciw oczekiwaniom nowicjuszy w temacie wegetarianizmu wychodzi catering dietetyczny. To świetny sposób na wdrożenie takich zmian w swojej diecie!

Białko roślinne

Białko roślinne

Porozmawiajmy nieco o substytucie białka zwierzęcego jakim jest białko roślinne. Białko roślinne to białko nie zawiera kwasów tłuszczowych, błonnika itd. Jest to zamiennik w mniejszym stopniu przyswajalny, ale niedostarczający tłuszczów nasyconych, co więcej to również świetnie źródło błonnika, witamin i minerałów. Zatem w jakich produktach szukać białka roślinnego?

  1. SOCZEWICA – to źródło łatwo przyswajalnego białka. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B, minerały takie jak potas, magnez, fosfor, wapń oraz błonnik. Soczewica gotuje się od 10 minut do godziny, w zależności od odmiany. Dla niecierpliwych polecamy czerwoną. Ma łagodny smak, umiejętnie przyrządzona potrafi zastąpić smak mięsa.

  2. FASOLA – na całym świecie występuje niemal 400 gatunków fasoli! W Polsce popularna jest odmiana czarna, czerwona i biała. Co ciekawe ma w przybliżeniu 22% białka, czyli o 10% więcej niż samo mięso! Fasola to doskonałe źródło substancji mineralnych – potasu, wapnia, fosforu oraz witaminy z grupy B.

  3. SOJA – wśród wegetarian i wegan to najpopularniejsze źródło białka. To właśnie z soi przygotowane jest tofu powstające w procesie koagulacji mleka sojowego. W zależności od obróbki możemy uzyskać wiele odmian – naturalną, wędzoną czy marynowaną. Sojowy twarożek obfituje w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały, sole żelaza, fosforu, potasu, sodu, witamin z grupy B, choliny i witaminę E. Lista jest naprawdę imponująca!

  4. MIGDAŁY – te niepozorne orzechy zawierają aż 12% łatwo przyswajalnego białka. To także źródło substancji odżywczych takich jak mangan, magnez, miedź, wapń.

  5. SEZAM – czy wiecie, że najprawdopodobniej jest to pierwsza roślina, z której pozyskiwano olej? Sezam to idealne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów oraz substancji mineralnych.

  6. KOMOSA RYŻOWA – nazywana „złotem Inków” jest źródłem pełnowartościowego białka oraz soli mineralnych.

  7. AMARANTUS – powszechnie nazywany zbożem XXI wieku. Powód? Jego nasiona pod względem ilości składników odżywczych przewyższają nawet pszenicę! Amarantus jest źródłem białka, minerałów, witamin z grupy B oraz witaminy A, E i C.

  8. WODOROSTY – wciąż niedoceniane w naszej szerokości geograficznej, nieco bardziej popularne w kuchniach tradycyjnych mieszkańców okolic akwenów wodnych. Wodorosty to kopalnia pełnowartościowego białka (70%!), składników mineralnych oraz innych pierwiastków.

zdrowa dieta

Zdrowa dieta

Skoro teorię mamy opanowaną, czas na praktykę. Jeśli jesteśmy na diecie wegetariańskiej bądź wegańskiej powinniśmy umiejętnie łączyć produkty białkowe, aby zwiększyć jego przyswajalności i mieć zbilansowaną dietę. To właśnie dzięki zróżnicowanemu menu możemy dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Produkty zbożowe należy łączyć z roślinami strączkowymi np. kasze z fasolą, makaron z soczewicą. Warzywa dobrze jest uzupełniać sezamem, orzechami, kaszą jaglaną czy ryżem. Wyjątkiem jest komosa ryżowa oraz soja, są to kompletne źródła białka roślinnego, dlatego nie ma potrzeby mieszanie tych produktów z innymi.

Decyzja o zmianie diety, zawsze wprowadza dezorientację. Jakie produkty wybrać? Jak łączyć poszczególne składniki? Aby uniknąć rozczarowania efektami i nie zrazić się na samym początku, warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego. W ofercie Fit King znajdziecie również dietę wegetariańską, gdzie dietetyk za Was odpowiednio połączy składniki.

Dieta pudełkowa pozwoli oszczędzić Was czas spędzany podczas przygotowywania menu, robienia zakupów oraz gotowania. To także świetny początek przygody ze zdrowym odżywianiem, w który możemy zaangażować całą rodzinę.

udostępnij

Przeczytaj również

Nasiona chia kontra siemię lniane

opublikowano 09.08.2019

Nasiona chia kontra siemię lniane

Czytaj dalej
Otyłość u dzieci – jak jej uniknąć? Kilka porad dla rodziców.

opublikowano 13.06.2019

Otyłość u dzieci – jak jej uniknąć? Kilka porad dla rodziców.

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin