795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Na czym polega okno żywieniowe?

opublikowano 16.09.2022

Na czym polega okno żywieniowe?

Jak się odżywiać by w codziennym pośpiechu pamiętać o zdrowiu i zbilansowanej diecie? Istnieje wiele propozycji dietetycznych dla osób z nadwagą lub otyłością. Jedną z takich możliwości jest tak zwane okno żywieniowe. Jak z niego korzystać, by redukcja wagi nastąpiła w odpowiednim tempie? Co to jest okno żywieniowe? Zapraszamy do lektury.

Co to jest okno żywieniowe?

Kiedy waga pokazuje kolejne nadprogramowe kilogramy warto zadbać o sposób żywienia, by pozbyć się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Nadwaga to nie tylko kwestie estetyczne oraz problem nie mieszczenia się w ulubione części garderoby (takie, jak dopasowane spodnie czy sukienki). Nadwaga oraz otyłość to również ryzyko chorób układu krążenia i wielu innych dolegliwości.

Najważniejsza jest dieta zbilansowana. Świadome odżywianie pozwala na dostarczanie organizmowi wszystkich cennych składników zgodnie z zaleceniami piramidy żywieniowej. Jeśli spoglądając w lustro odczuwamy jednak dyskomfort a nasze pogarszające się samopoczucie bije na alarm, warto wprowadzić zmiany do codziennego trybu życia i jadłospisu. Jednym z takich alternatywnych rozwiązań jest post przerywany, którego część stanowi okno żywieniowe.

Co to jest okno żywieniowe? Jaki ma wpływ na redukcję wagi? Ten termin stanowi integralną część postu przerywanego (ang. Intermittent fasting, IF), który polega na spożywaniu posiłków oraz niejedzeniu w określonym czasie. Okno żywieniowe jest więc równoznaczne z zaspokajaniem głodu i jedzeniem różnych potraw po okresie postu. O ile w przypadku innych diet musimy się wystrzegać konkretnych produktów lub sposobów obróbki cieplnej (np. smażenia), o tyle w przypadku postu przerywanego nie jest najważniejsze to co znajduje się w menu, ale o jakich porach jest zjadane. Decydując się na taką alternatywę nie należy nic jeść w okresie postu, zaś w czasie okna żywieniowego nie można się przegładzać. Ważna jest regularność.

Okno żywieniowe ile godzin?

Istnieje kilka sposobów stosowania postu przerywanego. Jeśli chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów taka dieta na redukcji będzie doskonałą formą zadbania o powrót do dawnej wagi. Ważne wówczas by nie tylko restrykcyjnie przestrzegać zasad diety, ale też nie spożywać produktów niezdrowych. Możemy zastosować okno żywieniowe 16/8. Wówczas okres niejedzenia to 16 godzin, zaś okno żywieniowe (rozumiane jako czas spożywania różnych dań) trwa 8 godzin. Najprościej zrealizować ten rodzaj postu przerywanego poprzez przesunięcie pory zjadania pierwszego posiłku w ciągu dnia, czyli śniadania. Zamiast z samego rana przygotowywać posiłek, najlepiej wstrzymać się do godziny 11.00 lub 12.00.

Kolejny model postu przerywanego 14/10 zakłada czas niejedzenia trwający 14 godzin zaś okres spożywania posiłków powinien zajmować nie więcej niż 10 godzin. Pozostałe dwa modele postu przerywanego zakładają 18-godzinne nie jedzenie w stosunku do 6-godzinnego okna żywieniowego lub spożywanie jednego posiłku (zdrowego, odpowiednio zbilansowanego i sycącego) w ciągu doby.

okno żywieniowe

Okno żywieniowe co jeść?

Ten rodzaj diety redukującej wagę nie jest skoncentrowany na przyjmowaniu konkretnych produktów, ale skupia się na przestrzeganiu postu i pory jedzenia. Należy unikać pustych kalorii, fast foodów i używek oraz produktów wysoko przetworzonych. Ważne jest natomiast aby nie zapominać o płynach. Nawadnianie to bardzo ważne ogniwo warunkujące nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Kiedy zatem nie śpimy, pijmy wodę.

Okno żywieniowe – co jeść? Im bardziej pełnowartościowa i urozmaicona dieta tym lepiej. Dowolność jest duża. Można spożywać mięso lub dania wegetariańskie oraz tłuszcze i białka. Zadbajmy o odpowiednią ilość warzyw i owoców. Zatem w zależności od upodobań dietetycznych i smakowych jesteśmy w stanie pozwalać sobie na wiele kulinarnych szaleństw, byle nie przekraczać ustalonych granic czasowych. Dobór odpowiedniego modelu postu przerywanego jest uwarunkowany trybem życia i tym, jak na co dzień funkcjonujemy rodzinnie i zawodowo.

Warto przeczytać również: Jak powstrzymać efekt jojo?

Przykładem może być model 16/8. Przesunięcie pory pierwszego posiłku jest mało inwazyjną formą wpływania na dotychczasowe nawyki żywieniowe. Zwłaszcza jeśli z samego rana spieszymy się do pracy, takie opóźnienie jedzenia nie okaże się źródłem jakiegokolwiek dyskomfortu. Wprost przeciwnie. Takie działanie doda nam uczucia lekkości i usprawni działanie, zaś pierwszy posiłek przygotujemy z należytą starannością aby był pożywny, zdrowy i sycący. Jeśli dotychczas zdarzało nam się rozpoczynać dzień od fast foodów lub nie do końca przemyślanego jedzenia bez wartości odżywczych, okno żywieniowe zdecydowanie wpłynie na jakość zjadanych potraw i ich sycące walory.

Okno żywieniowe czy jest zdrowe?

Dieta na redukcję budzi duże zainteresowanie wielu osób, chcących zadbać o zdrowy wygląd i pozbycie się niepotrzebnych kilogramów. Istnieje wiele propozycji, z których można skorzystać. Metoda postu przerywanego wpływa nie tylko dobrze na spadek wagi, ale również na samopoczucie, czego dowodem są osoby ze świata sportu, które zdecydowały się na zmianę systemu żywienia i stosują okno IF na co dzień.

Okno żywieniowe – jak zrobić? Jeśli zastanawiamy się w jaki sposób rozpocząć przygodę z postem przerywanym warto stopniowo przyzwyczajać się do tego przedsięwzięcia. Przesuwajmy porę spożywania pierwszego posiłku małymi krokami. Jedzmy sycąco i zdrowo, by nie odczuwać w pierwszych dniach dużego głodu. To pozwoli nam się przyzwyczaić, że dzień rozpoczynamy wyłącznie szklanką wody. Nawadnianie nie ulega zmianom podczas postu przerywanego i o tym warto pamiętać nadrzędnie. Nie istnieją okresy picia wody i poszczenia od niej. Nawadnianie jest podstawą dobrego funkcjonowania organizmu. Nie musimy ograniczać się tylko i wyłącznie do picia wody. Można sięgać po np. niesłodzoną herbatę lub kawę (w rozsądnych ilościach).

Pamiętajmy, że na drodze do utraty zbędnych kilogramów wspiera nas przede wszystkim konsekwencja działania. Jeśli decydujemy się na post przerywany, jedzmy regularnie i stosujmy się do zasad. Jest to dieta dająca duże pole do manewru pod względem wyboru składników jadłospisu, zatem każdy znajdzie coś dla siebie bez zbędnych wyrzeczeń.

udostępnij

Przeczytaj również

Dieta trzustkowa – co można jeść a czego unikać?

opublikowano 22.09.2022

Dieta trzustkowa – co można jeść a czego unikać?

Czytaj dalej
Ocet jabłkowy na odchudzanie

opublikowano 02.09.2022

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin