795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dieta Dukana – zasady, co jeść i czy jest zdrowa?

opublikowano 24.03.2022

Dieta Dukana – zasady, co jeść i czy jest zdrowa?

Dieta Dukana to jedna z najpopularniejszych diet odchudzających. Cechują się kilkoma fazami i nie może trwać zbyt długo, aby nie spowodować skutków ubocznych. Na czym polega i jakie są jej zasady?

Dieta Dukana co to jest?

Dieta Dukana to jedna z najskuteczniejszych (choć kontrowersyjnych) kuracji odchudzających. Stworzył ją dr. Pierre Dukan – francuski lekarz, który postawił sobie za cel opracowanie sposobu odżywiania, który pozwoli na zrzucenie jak największej liczby kilogramów, w jak najkrótszym okresie czasu, przy jednocześnie najmniejszym dyskomforcie u osoby, stosującej kurację.

Dieta Dukana zyskała ogromną popularność w szczególności ze względu na bardzo imponujące efekty jej stosowania, takie jak utrata nawet 10 kg w miesiąc, bez uczucia głodu. Ceniona jest również dzięki dokładnemu rozplanowaniu poszczególnych etapów, które w zasadzie eliminują wystąpienie efektu jo-jo.

Dieta Dukana na czym polega?

Dieta Dukana to dieta restrykcyjna, która przez obniżenie kaloryczności potraw, ma spowodować zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest to dieta wysokobiałkowa, zatem opierającą się na zwiększeniu spożycia białek. Ponadto w przypadku diety Dukana, ogranicza się spożycie tłuszczów oraz węglowodanów i zwiększa spożycie wody. W przebiegu tej diety, odżywianie podzielone jest na kilka etapów – każda z nich dopuszcza spożycie innych produktów spożywczych. Korzystanie z proteinowej diety, pozwala na wyraźną i szybką utratę masy ciała, choć mogą pojawić się pewne skutki uboczne.

Fazy diety Dukana

Dieta Dukana podzielona jest na 4, następujące po sobie etapy. W trakcie pierwszych 2 następuje zrzucenie tkanki tłuszczowej. Następne mają pomóc uniknąć efektu jo-jo oraz utrzymanej niższej masy ciała.

Dieta Dukana – faza 1

Pierwszym etapem jest faza uderzeniowa, która trwa od 2 do 10 dni. Długość uzależniona jest od liczby kilogramów, jakie osoba stosująca dietę, chce zrzucić w jej trakcie:

  • Do 5 kg – etap trwa około 2 dni i w tym czasie można zrzucić od 0,5 do 1,5 kg,
  • Do 10 kg – etap trwa około 3 i w jego trakcie można zrzucić od 1,5 do 2,5 kg,
  • Do 20 kg – etap ten ma trwać około 5 i wówczas stracić można od 1,8 do 3 kg,
  • Do 40 kg – etap powinien trwać do 7 do 10 dni i podczas niego można stracić około 3 kg.

Etap pierwszy ma na celu szybką utratę masy ciała, a także oczyszczenie organizmu. Podczas tego etapu należy spożywać produkty wysokobiałkowe. Mięso można grillować bez tłuszczu albo gotować na parze.

Dieta Dukana – faza 2

Ten etap trwa do chwili osiągnięcia zamierzonej masy ciała. Na tym etapie poza wysokobiałkowymi produktami, można spożywać również niskoskrobiowe warzywa, które mają stanowić dodatek do bogatoproteinowych posiłków. W trakcie drugiego etapu można spożywać warzywa gotowane na parze albo w formie surowej, m.in. paprykę, ogórki, pomidory, seler, szpinak, brokuł, szparagi, cukinię, marchew.

W tej fazie nie zaleca się spożywać kukurydzy, awokado, warzyw strączkowych, batatów, ziemniaków oraz produktów zbożowych i owoców. Do potraw nie należy dodawać tłuszczów, takich jak oleje roślinne, ale także nasiona, orzechy i pestki.

Dieta Dukana – faza 3

To faza utrwalenia wagi, która przewiduje stopniowe wprowadzane do diety produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze. W tym etapie menu staje się już bardziej urozmaicone. Długość tej fazy uzależniona jest od tego, jak dużo do tej pory udało się schudnąć w trakcie dwóch pierwszych etapów. Liczne kilogramów należy pomnożyć razy 10. Wynik to liczba dni, w trakcie których należy żywić się zgodnie z regułami trzeciej fazy diety Dukana.

Na tym etapie dozwolone są wszystkie produkty z poprzednich faz, a ponadto jedna porcja owoców w każdym dniu, poza wiśnią, bananem, czereśnią i winogronem. Ponadto do diety można dodać dwie kromki pełnoziarnistego chleba oraz jeden plaster żółtego sera każdego dnia. Dodatkowo dwa razy na dzień można spożywać produkty skrobiowe, takie jak kasze, makarony, ziemniaki, ryż i strączkowe warzywa.

Dieta Dukana – faza 4

Ostatnia faza to wyprowadzenie z diety. To moment, kiedy osoba może wrócić do normalnej diety z uwzględnieniem zasad zdrowego odżywiania. Celem tego etapu jest stworzenie nowych nawyków, dzięki którym można uniknąć efektu jojo i utrzymać szczupłą sylwetkę.

Co jeść na diecie Dukana?

To, co należy jeść, będąc na diecie Dukana, uzależnione jest od określonej fazy. Poniżej znajduje się kilka przykładowych potraw, które można wykorzystać, stosując dietę Dukana:

  • Etap pierwszy – sałatka z tuńczykiem z jajkiem na twardo, pierś z kurczaka grillowana z ziołami,
  • Etap drugi – ryba gotowana na parze z marchewką i szpinakiem, serek biały odtłuszczony z dodatkiem słodzika,
  • Etap trzeci – beztłuszczowy serek twarogowy z papryką i natką pietruszki, jogurt naturalny z dozwolonymi owocami,
  • Etap czwarty – warto postarać się, aby w diecie wysokobiałkowej dostarczyć organizmowi również inne składniki odżywcze, ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania, a także należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

Czy dieta Dukana jest zdrowa?

Dieta Dukana choć bardzo popularna szczególnie wśród młodych kobiet, budzi wiele kontrowersji. Jej długotrwale stosowanie może prowadzić do niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia pracy nerek czy wątroby. Dieta wysokobiałkowa znacznie obciąża organizm. Aby jednak była bardziej bezpieczna, warto zastosować kilka zasad:

  • Wykonanie badań kontrolnych – warto upewnić się, że organizm jest w pełni zdrowy,
  • Spożywanie dużej ilości napojów, ponieważ duża ilość białka w diecie może prowadzić do odwodnienia organizmu,
  • Uwzględnienie otrębów w diecie – stosując tą dietę, osoby narażone są na zaparcia, a otręby są źródłem błonnika,
  • Ograniczenie słodkości – dieta Dukana dopuszcza te produkty, jednak nie należy spożywać ich w dużej ilości, ponieważ po zakończeniu diety, organizm zacznie magazynować je w postaci tkanki tłuszczowej,
  • Suplement diety – dieta Dukana może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, które mogą spowodować wypadanie włosów i pogorszenie stanu cery i paznokci.

Dieta Dukana może być dobrym sposobem na utratę zbędnych kilogramów, o ile stosowana jest odpowiedzialnie. Warto znać skutki uboczne i stosować zasady, które zwiększą bezpieczeństwo w przypadku zdecydowania się na dietę Dukana.

udostępnij

Przeczytaj również

Co ma najwięcej witaminy C?

opublikowano 07.06.2022

Co ma najwięcej witaminy C?

Czytaj dalej
Co to są nowalijki?

opublikowano 14.03.2022

Co to są nowalijki?

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin