opublikowano 24.11.2020
Dlaczego antyoksydanty opóźniają starzenie się skóry
Często słyszymy o “antyoksydantach” i ich wpływie na nasze zdrowie i urodę. Czym są wolne rodniki i dlaczego przyczyniają się do starzenia się naszej skóry? Jakie znacznie mają antyoksydanty w jej pielęgnacji?
Czym są antyoksydanty?
Antyoksydanty, nazywane również przeciwutleniaczami, to substancje przeciwdziałające wolnym rodnikom, a tym samym spowalniające procesy starzenia się organizmu oraz hamujące rozwój wielu chorób. Do grupy antyoksydantów zaliczamy m.in. bioflawonoidy, witaminy A, C i E, karotenoidy (w tym beta-karoten), niektóre pierwiastki chemiczne (cynk, selen, mangan), a także koenzym Q10.
Czym są wolne rodniki i dlaczego nam szkodzą?
Wolne rodniki to cząsteczki, które naturalnie występują w organizmie człowieka. Są to po prostu atomy tlenowe, zawierające niesparowane elektrony. Wykazują wysoką aktywność, ponieważ dążą do jak najszybszego odnalezienia brakującego elektronu. I wcale nie potrzebują do tego atomu tlenu, może być np. atom białka. Długotrwały proces “podkradania” elektronów prowadzi do niszczenia struktury białek, uszkodzeń błon komórkowych, a nawet struktur DNA.
Wolne rodniki nie przynoszą nam większych szkód, tak długo dopóki w organizmie istnieje równowaga między nimi a antyoksydantami. Niestety, istnieje wiele czynników zwiększających liczbę wolnych rodników w naszym organizmie. Należą do nich: palenie papierosów, przewlekły stres, niewłaściwa dieta, niedobór snu oraz zanieczyszczenie środowiska.
W efekcie, wolne rodniki mogą przyczynić się do rozwoju wielu schorzeń, takich jak miażdżyca, choroby skóry, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja, cukrzyca, niewydolność nerek i trzustki, nowotwory układu trawiennego oraz wydalniczego.
W jaki sposób wolne rodniki szkodzą skórze?
Negatywne działanie wolnych rodników dotyczy także skóry. Wolne rodniki przyczyniają się do zwiększonej utraty wody w komórkach naszej skóry, uszkadzają włókna kolagenowe oraz hamują jego syntezę. Ponadto, niszczą lipidowe składniki sebum, wywołując reakcje zapalne i alergiczne.
Niestety, wraz z wiekiem naturalna zdolność do ochrony przed wolnymi rodnikami spada. W efekcie dochodzi do uszkodzeń komórek skóry. Staje się ona sucha, pojawiają się zmarszczki, traci elastyczność i jędrność oraz zdolność do samoregeneracji. Z tego powodu, by dłużej cieszyć się zdrową, jędrną i młodą skórą powinniśmy zadbać o właściwą dietę, obfitą w antyoksydanty.
Antyoksydanty, opóźniające starzenie skóry
Wszystkie antyoksydanty chronią nas przed wolnymi rodnikami, a tym samym spowalniają proces starzenia się organizmu. Warto jednak zwrócić uwagę na te substancje, które mają szczególne znaczenie dla naszej cery.
Witamina A
Witamina A to prawdziwa wojowniczka w imię dobrej kondycji naszej skóry. Nie tylko chroni ją przed wolnymi rodnikami, ale i przed promieniem UV. Ponadto, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz reguluje poziom wydzielanie sebum. Witamina A wpływa korzystnie na ogólny stan skóry, zapewnia jej elastyczność, sprężystość i prawidłowy koloryt.
Witaminę A znajdziemy m.in. w rybach, tranie, maśle, jajkach, a także – w formie beta-karotenu, w czerwonych i żółtych warzywach (marchew, papryka, morele, brzoskwinie, dynia, pomidory).
Witamina E
Silnym, korzystnym dla naszej skóry antyoksydantem jest również witamina E. Odpowiada za właściwe ukrwienie skóry, przyspiesza jej procesy regeneracyjne i metaboliczne. Pozytywnie wpływa na nawilżenie i elastyczność naskórka. Dobroczynnie wpływa na kondycję skóry oraz spowalnia jej starzenie.
Naturalne źródła witamin E to oleje roślinne, orzechy, nasiona oraz ciemnozielone warzywa.
Witamina C
Witamina C to silny antyoksydant oraz substancja niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu, który zapewnia skórze właściwe nawodnienie i elastyczność. Witamina C rozjaśnia przebarwienia skóry oraz wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu na skórze rozszerzonych, popękanych naczynek.
By zapewnić sobie odpowiednią ilość witaminy C, warto spożywać warzywa i owoce. Najbogatsze w nią są: dzika róża, papryka, czerwona porzeczka, kiwi, truskawki.
Koenzym Q10
Koenzym Q10 występuje powszechnie w komórkach naszego organizmu – odpowiada za ich prawidłowy metabolizm. Skutecznie chroni białka i lipidy przed procesami utleniania oraz neutralizuje wolne rodniki. Zwiększa zdolności obronne skóry i opóźnia proces jej starzenia. Zmniejsza zmarszczki, poprawia jędrność i elastyczność skóry.
Znajdziemy go w rybach, szpinaku, olejach roślinnych i produktach pełnoziarnistych.