795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Metabolizm – czym jest i co ma na niego wpływ

opublikowano 13.10.2020

Metabolizm – czym jest i co ma na niego wpływ

Metabolizm – słowo, które pada bardzo często w dzisiejszych czasach, jest poddawane wielu spekulacjom, czym jest i jak go poprawić , głównie w kontekście odchudzania, zdrowego odżywiania czy zróżnicowanej aktywności fizycznej. Co należy wiedzieć o metabolizmie? Jak możemy go przyśpieszyć? Kto jest narażony na spowolnioną przemianę materii i czy można temu w jakiś sposób zapobiec? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Co to jest metabolizm?

Na wstępie warto zadać sobie pytanie, czy określanie metabolizmu mianem przemiany materii jest błędem. Warto tu wspomnieć o tym, że w takim określeniu nie ma nic błędnego, jednakże nieprawidłowe może być rozumienie przez niektóre osoby tych dwóch nazw. Bardzo często metabolizm jest kojarzony z procesami trawiennymi. Często padają słowa, że szybka przemiana materii jest związana z częstym uczęszczaniem do toalety. Wbrew pozorom nie jest to związane tak naprawdę z metabolizmem. Dlaczego? Ponieważ metabolizm jest procesem zachodzącym w komórkach ciała i to w nich ma miejsce podstawowa przemiana materii. Niektóre z substancji są wchłaniane, inne ulegają przetworzeniu na drugie, mogą stanowić źródło energii bądź pełnić pomocniczą funkcją odnośnie przemian innych rodzajów materii. Czym natomiast jest wiek metaboliczny? Jest to prawdziwy wiek organizmu, związany z jego zdolnością do regeneracji oraz kondycją.

Co wpływa na tempo metabolizmu?

Na tempo metabolizmu ma wpływ wiele czynników. Są one przede wszystkim zależne od trybu życia i naszej diety. Na niektóre czynniki nie mamy jednak żadnego wpływu – są to geny, płeć oraz klimat. Warto wiedzieć, że kobiety są bardziej narażone na spowolnienie metabolizmu. Dzieje się tak przede wszystkim w trakcie ciąży, karmienia piersią oraz menopauzy. Warto zwracać uwagę na to, aby dieta karmiącej mamy nie przyczyniała się do spowolnienia metabolizmu. Istotny jest także fakt, że u kobiet w trakcie menopauzy przemiana materii ulega gwałtownemu spowolnieniu. U ludzi starszych przemiana materii jest wolniejsza, dlatego tak ważna jest dieta seniora. Metabolizm jest zależny nie tylko od diety czy aktywności fizycznej, ale także od chorób. Warto je zdiagnozować i leczyć we właściwy sposób.

Jak podkręcić metabolizm?

Jak podkręcić metabolizm?

Jak przyśpieszyć metabolizm? Jeżeli stosujemy się do pewnych zasad, nie jest to takie trudne. Przede wszystkim należy zapoznać się z tym, na czym polega dieta przyśpieszająca metabolizm. Nie powinna być ona bogata w tłuszcze nasycone oraz trans, a także powinna posiadać odpowiednią ilość białka i węglowodanów. Ponadto, kaloryczność diety powinna być odpowiednia dla naszego zapotrzebowania. Czy jeszcze istnieje coś, co przyśpiesza metabolizm? Ma na to wpływ także zróżnicowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu i niezbyt stresujący tryb życia. Należy także w celu przyśpieszenia przemiany materii pić dużą ilość wody, ponieważ właściwie nawodniony organizm jest w stanie dobrze funkcjonować. Warto także wprowadzić do swojej diety produkty, takie jak przyprawy np. papryczkę chili, cynamon czy imbir. Wskazane jest również aby spożywać produkty bogate w NNKT, które można znaleźć w rybach oraz olejach roślinnych. Odpowiednie dla osób, które zastanawiają się jak podkręcić metabolizm, są także zielone warzywa, cytrusy oraz owoce jagodowe, a także zawierająca wiele cennych właściwości kawa. Błonnik umożliwia także zwiększenie perystaltyki jelit. Można również sięgnąć po suplementy diety, jednakże należy to skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych.

Choroby metaboliczne – co warto o nich wiedzieć?

Choroby metaboliczne są związane z występowaniem zaburzeń w szlakach metabolicznych na różnych etapach. Niezwykle rzadko mają one charakter punktowy – ich konsekwencje mają zazwyczaj wpływ na cały organizm i jego zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Istnieje wiele chorób metabolicznych, które można podzielić biorąc pod uwagę ich wiele cech: przebieg, etiologię oraz rodzaj reakcji metabolicznych, które są objęte zaburzeniem.

Najczęściej choroby metaboliczne dzieli się ze względu na przyczynę ich powstawania. Wyróżnia się wrodzone oraz nabyte choroby metaboliczne. Wrodzone choroby metaboliczne mają podłoże genetyczne i są niezwykle rzadkie. Zaliczamy do nich między innymi fenyloketonurię, mukopolisacharydozy oraz chorobę Gauchera. Do nabytych chorób metabolicznych zaliczamy natomiast bardziej znane choroby, takie jak cukrzyca, osteoporoza oraz dna moczanowa. Bardzo często dotykają one osoby w podeszłym wieku.

 

udostępnij

Przeczytaj również

Indeks glikemiczny – wszystko co musisz wiedzieć

opublikowano 19.10.2020

Indeks glikemiczny – wszystko co musisz wiedzieć

Czytaj dalej
Czym jest witamina A? Funkcje i źródła witaminy.

opublikowano 07.10.2020

Czym jest witamina A? Funkcje i źródła witaminy.

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin