opublikowano 23.08.2020
Dieta dla seniora – co powinno znaleźć się w diecie osoby starszej
Z wiekiem organizm człowieka dynamicznie się zmienia. Zachodzi w nim wiele procesów, które determinują powstawanie nowych potrzeb – również żywieniowych, które należy spełnić, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i witalnością organizmu. Wiąże się to z koniecznością wprowadzenia zmian w aspekcie przyjmowania poszczególnych pokarmów. Z wiekiem wzrasta także zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne.
Dieta seniora – składniki odżywcze
Za główny dogmat zdrowego odżywiania uznaje się dostarczenie organizmowi odpowiednich produktów żywnościowych, bogatych w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy oraz składniki mineralne. Dieta dla osób starszych powinna być odpowiednio zbilansowana. Nie powinno zabraknąć w niej zabraknąć:
- wielonienasyconych kwasów tłuszczowych m.in. kwasów omega-3, wspomagających pracę układu krążenia,
- pełnowartościowego białka obecnego w rybach, chudym mięsie i produktach pochodzenia mlecznego
- węglowodanów złożonych obecnych w produktach zbożowych oraz warzywach,
- błonnika pokarmowego (występuje m.in. w kaszy gryczanej i jęczmiennej, pełnoziarnistym pieczywie razowym, brązowym ryżu, warzywach), który reguluje pracę jelit oraz przeciwdziała zaparciom i nowotworom,
- witamin A, E i C, które chronią przed namnażaniem się wolnych rodników.
Powyższe składniki odżywcze dla seniorów nie są jedynymi, jakie powinni oni spożywać. W skład posiłków powinny wchodzić również produkty takie jak ryby morskie, orzechy, chude mięso. Nie należy zapominać o warzywach i owocach, które powinny być stałą częścią codziennego menu osoby w podeszłym wieku. Dieta dla seniora powinna być obfita również w wodę. Starszy organizm bowiem szybciej ulega odwodnieniu, co w podeszłym wieku może okazać się tragiczne w skutkach. Według zaleceń senior powinien wypijać minimum 1,5l wody nawet wówczas, gdy nie odczuwa on pragnienia.
Rodzaje diet – dieta lekkostrawna, pudełkowa, catering dietetyczny
Człowiek z biegiem lat zaczyna borykać się z problemami spowodowanymi obniżeniem metabolizmu. Osoby starsze produkują także mniejsze ilości śliny i enzymów trawiennych, cierpią na zaburzenia przełykania, niestrawności oraz zaparcia, a jelita wchłaniają coraz mniej składników odżywczych. Seniorzy zmagają się z brakiem witamin oraz składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Odpowiedzią na powyższe następstwa starzenia się ludzkiego organizmu może być dieta lekkostrawna. Opiera się ona na rezygnacji z produktów przetworzonych oraz tych, cechujących się wysoką kalorycznością. Istotny jest także sposób przygotowywania posiłków i systematyczność ich spożywania. Rekomenduje się konsumpcję od 5 do 6 dań dziennie, w odstępach od 3 do 4 godzin. Ostatnie danie powinno zostać spożyte na co najmniej 3 godziny przed snem. Potrawy powinny być przede wszystkim świeże i nieodgrzewane, a podczas procesu przeżuwania, pokarm powinien być dokładnie pogryziony i zjedzony bez pośpiechu. W diecie lekkostrawnej należy wykluczyć smażenie potraw. Można je zastąpić duszeniem na parze, gotowaniem z użyciem wody lub bez niej, pieczeniem w folii lub pergaminie.
Jeśli w danym posiłku znajdują się owoce lub warzywa to należy je uprzednio dokładnie umyć oraz obrać ze skórki. W ciągu dnia trzeba pamiętać o stałym nawadnianiu organizmu wodą.
Z uwagi na styl życia seniora oraz ewentualne problemy zdrowotne, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dobrym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiednich składników odżywczych jest zdecydowanie się na catering dietetyczny. To nic innego, jak powszechnie znana dieta pudełkowa. Polega ona na codziennym dostarczaniu seniorowi posiłków bogatych we wszelkie niezbędne składniki, witaminy oraz minerały. Poprzez spożywanie zbilansowanych posiłków oraz odpowiednie dobranie kaloryczności diety, osoba starsza może zadbać o zdrowie, dobre samopoczucie i witalność.
Jak prowadzić zdrowy styl życia w starszym wieku?
Kluczem do zdrowia jest nie tylko zbilansowana dieta, ale również szereg innych, często odmiennych od siebie czynników. Wśród nich, tuż obok odpowiedniego odżywania, znajduje się aktywność fizyczna oraz aktywność umysłowa. Ważne, aby wykonywane przez osoby starsze ćwiczenia fizyczne zostały uprzednio skonsultowane z lekarzem. Nie należy rezygnować z kontaktów towarzyskich, gdyż pozytywnie wpływają one na zdrowie psychiczne.
Zasady zdrowego stylu życia nie są skomplikowane. Należy wystrzegać się nałogów – stronić zarówno od używek, jak i cukru, czy soli. Kluczem do dobrego samopoczucia jest również picie dużych ilości wody. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym zaleca się także suplementację witaminą D,a jej odpowiednia dawkę należy ustalić po konsultacji z lekarzem. Podobnie w przypadku innych suplementów oraz leków.