795 300 391

Blog

żyj zdrowo

SUPERKOMPENSACJA GLIKOGENU

opublikowano 27.09.2018

SUPERKOMPENSACJA GLIKOGENU

W przypadku dobrze wytrenowanych amatorów, odpowiedni catering dietetyczny w okresie startów w zawodach, może przynieść efekty w poprawie wyniku sportowego i zwiększenia wydolności fizycznej. Wysoki poziom glikogenu mięśniowego poprawia wydolność wysiłkową w sportach drużynowych i wytrzymałościowych gdzie wysiłek fizyczny trwa 60-90 minut (maratony, wyścigi rowerowe, biegi przełajowe).

Rekomendacje spożycia węglowodanów:

6–12 g CHO /kg masy ciała, 24–36 h przed zawodami

Najczęściej popełniane błędy w trakcie ładowania glikogenu:

  • Ładownie glikogenu wymaga ograniczenia obciążenia treningowego, co może okazać się trudne na kilka dni przed zawodami.
  • Wielu sportowców nie spożywa wystarczającej ilości węglowodanów ze względu na brak wiedzy i umiejętności planowania spożycia.
  • Niezbędne jest zmniejszenie spożycia źródeł węglowodanów bogatych w błonnik.
  • Spożycie zbyt dużej ilości produktów bogatych w błonnik może powodować bóle brzucha i objętościowo może być trudna w konsumpcji.
  • Ładownie glikogenu może spowodować przyrost masy ciała o około 2 kg. Dodatkowa masa ciała związana jest ze zwiększeniem glikogenu mięśniowego i wody.
  • Sportowcy często traktują carb loading jako pretekst do przejadania się i odstępstw od diety w tym cateringu dietetycznego. Spożycie zbyt dużej ilości wysokotłuszczowych produktów może ograniczać spożycie właściwych ilości węglowodanów i wzrost poziomu tkanki tłuszczowej.

W trakcie ładowania glikogenu preferowane są produkty niskotłuszczowe, z dużą zawartością węglowodanów prostych, małą ilością błonnika.

udostępnij

Przeczytaj również

Czy warto jeść jajka?

opublikowano 23.10.2018

Czy warto jeść jajka?

Czytaj dalej
ANTYOKSYDANTY

opublikowano 18.09.2018

ANTYOKSYDANTY

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin