opublikowano 27.09.2018
SUPERKOMPENSACJA GLIKOGENU
W przypadku dobrze wytrenowanych amatorów, odpowiedni catering dietetyczny w okresie startów w zawodach, może przynieść efekty w poprawie wyniku sportowego i zwiększenia wydolności fizycznej. Wysoki poziom glikogenu mięśniowego poprawia wydolność wysiłkową w sportach drużynowych i wytrzymałościowych gdzie wysiłek fizyczny trwa 60-90 minut (maratony, wyścigi rowerowe, biegi przełajowe).
Rekomendacje spożycia węglowodanów:
6–12 g CHO /kg masy ciała, 24–36 h przed zawodami
Najczęściej popełniane błędy w trakcie ładowania glikogenu:
- Ładownie glikogenu wymaga ograniczenia obciążenia treningowego, co może okazać się trudne na kilka dni przed zawodami.
- Wielu sportowców nie spożywa wystarczającej ilości węglowodanów ze względu na brak wiedzy i umiejętności planowania spożycia.
- Niezbędne jest zmniejszenie spożycia źródeł węglowodanów bogatych w błonnik.
- Spożycie zbyt dużej ilości produktów bogatych w błonnik może powodować bóle brzucha i objętościowo może być trudna w konsumpcji.
- Ładownie glikogenu może spowodować przyrost masy ciała o około 2 kg. Dodatkowa masa ciała związana jest ze zwiększeniem glikogenu mięśniowego i wody.
- Sportowcy często traktują carb loading jako pretekst do przejadania się i odstępstw od diety w tym cateringu dietetycznego. Spożycie zbyt dużej ilości wysokotłuszczowych produktów może ograniczać spożycie właściwych ilości węglowodanów i wzrost poziomu tkanki tłuszczowej.
W trakcie ładowania glikogenu preferowane są produkty niskotłuszczowe, z dużą zawartością węglowodanów prostych, małą ilością błonnika.