opublikowano 04.12.2017
Kurkuma
Kurkuma jest tym składnikiem potraw, który nadaje im żółty kolor. Bywa wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności (oznaczenie E100).
Zawarte w niej kurkuminoidy wykazują właściwości przeciwzapalne. Poprzez działanie antyoksydacyjne mają możliwości unieszkodliwiania wolnych rodników tlenowych i azotowych, które powstają w trakcie intensywnych ćwiczeń i neutralizują proces zapalny. Dodatkowo działa na obniżenie aktywności enzymów powodujących zapalenie oraz zwiększają produkcje glutationu, enzymu antyoksydacyjnego w komórkach.
Dostępność kurkuminoidów po doustnym podaniu jest dość niska. Zwiększenie biodostępności można uzyskać poprzez dodanie piperyny znajdująca się w pieprzu czarnym lub dodając zdrowe kwasy tłuszczowe do posiłku, ponieważ kurkuma rozpuszcza się w tłuszczach. Porcja 8 g kurkumy podnosi poziom krążących w krwi kurkuminoidów do wartości 1,8 mmol/litr! Należy zaznaczyć, że tylko długofalowe przyjmowanie może przynieść wymierne efekty zdrowotne. Warto dodawać codziennie łyżeczkę kurkumy do koktajli, owsianki lub w trakcie gotowania ryżu.
Korzyści ze stosowania kurkumy mogą odnieść osoby aktywne fizycznie w okresie intensywnych startów, ponieważ wspomaga proces regeneracji, a także osoby w grupie ryzyka chorób nowotworowych. Badania wskazują również na korzyści w leczeniu choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), leczeniu obrzęków czy cierpiących na zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
Redakcja: Patrycja Fijał, dietetyk kliniczny