795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść

opublikowano 29.07.2021

Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść

Przyjęty kompromis dotyczący zasad zrównoważonego żywienia wskazuje, iż optymalna liczba spożywanych posiłków dziennie powinna zawierać się pomiędzy 4-5. Nie jest to jednak niepodważalna, złota zasada: wiele zależy od tego, ile czasu dziennie pracujemy, jak często robimy sobie przerwy oraz jakie mamy upodobania kulinarne. Oznacza to, że spożywanie innej liczby posiłków, różnej od 4 bądź 5 nie wskazuje na to, że tracimy na zdrowiu. Wyjątkiem są osoby, które cierpią na cukrzycę: wówczas restrykcje dotyczące planowanej liczby dań podczas doby powinny być ściśle utrzymywane. Zatem, ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać, aby utrzymać pełnię zdrowia, dobrą kondycję i zminimalizować szansę na pojawianie się chorób? Tłumaczymy to w poniższym artykule.

Ile posiłków dziennie powinno się jeść

Ile powinniśmy jeść posiłków dziennie? Liczbą, która najczęściej pojawia się w przekazie medialnym oraz jest chętnie wskazywana przez dietetyków to 5. Jest to pewien standard, który ułatwia obliczanie kalorii, sprawia, że dieta staje się bardziej zrównoważona i zdrowa. Pięć posiłków dziennie ułatwia także rozplanowanie spożywania dań w rytmie dobowym. Spożywamy wówczas jeden posiłek na ok 3-4 godziny, co jest optymalnym czasem. Skąd jednak wzięła się zasada pięciu posiłków i tak naprawdę ile powinno się jeść posiłków dziennie, by utrzymywać organizm w poprawnej formie? Przede wszystkim została ona opracowana w oparciu o potrzeby żywieniowe dzieci i młodzieży. Najmłodsza część społeczeństwa ma pewną łatwość, jeśli chodzi o planowanie posiłków w ciągu dnia. Stąd też pięć posiłków, rozłożonych w odstępach czterogodzinnych, stanowi uniwersalne podejście do żywienia młodzieży.

Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść jako dorośli?

W przypadku osób dorosłych zachowanie standardu żywieniowego w postaci spożywania pięciu posiłków dziennie nie zawsze ma sens. Zatem, ile posiłków dziennie jeść, jeśli nie możemy wdrożyć 5-posiłkowego planu żywieniowego ze względu na swoje obowiązki, pracę, wyjazdy delegacyjne? Odpowiedź jest prosta: nie mniej niż 3. Jedzenie trzech, zamiast pięciu dań, nie oznacza, że nasz organizm nie będzie w optymalnej formie. Kluczem do sukcesu jest bowiem odpowiednie rozłożenie zapotrzebowania energetycznego w kontekście każdego posiłku. Główną rolę będzie zatem odgrywać bilans kaloryczny, nie zaś liczba dań spożywanych dobowo. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać z ilością jedzenia, spożywanego w jednej chwili. Taka sytuacja może wywołać przemęczenie, bóle brzucha, osłabienie. W każdym wypadku powinna być to dieta lekkostrawna, nieobarczona tłustymi, ciężkimi potrawami.

Ile jeść posiłków dziennie – czy do tej liczby włączają się wypijane napoje?

Oprócz tego, ile posiłków powinno się jeść dziennie, istotną kwestią jest także liczba wypijanych napoi. Może się okazać, że niewinny shake, czy zdrowe smoothie będzie przez wiele osób traktowane jako przerywnik, niewłączający się do liczby dań na dzień. Okazuje się, że półlitrowy miks owoców potrafi dostarczyć całkiem sporo kalorii (ok. 250-300 kcal), co zaś zmusi nasze organy wewnętrzne do przeprowadzenia intensywnego trawienia. Dla organizmu będzie to zatem takie samo zadanie, jak trawienie tradycyjnych posiłków – z tą różnica, iż przyjmujemy ją w formie płynu. Należy zatem dobrze zastanowić się nad tym, co pijemy. Jeśli więc wiemy, ile posiłków dziennie należy spożywać, musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż część napojów ma specyfikę wysokokaloryczną. Również i je powinniśmy wliczać do dziennego bilansu zapotrzebowania na energię.

Co ile godzin powinno się jeść

Jedzenie poszczególnych posiłków podczas dnia powinno być usystematyzowane i rozłożone w czasie równomiernie. Oznacza to, iż najlepiej przyjmować pożywienie w równych odstępach czasowych, np. co 3 bądź 4 godziny. Dokładny czas, jaki powinien występować między śniadaniem, obiadem a kolacją jest względy. Zależy bowiem od trybu dnia danej osoby, jej przyzwyczajeń, czy pory, w której kładzie się spać. W innych odstępach dania będą spożywać osoby budzące się o 5 rano, jeszcze inaczej te, które wstają o 10, a w diametralnie innym systemie będzie ta kwestia dotyczyć osób pracujących w godzinach nocnych. Nie ma zatem jednego, niepodważalnego wzorca, który wskazałby nam, co ile razy dziennie powinno się jeść i w jakich odstępach czasowych to robić. Odstępy 4-godzinne są jednak pewnym standardem i wartością podstawową, od której możemy robić odstępstwa. Nie zawsze.

Co ile powinno się jeść posiłki, które zaliczają się do mniej zdrowych dań?

Każdy jadłospis powinien być urozmaicony, zrównoważony i bogaty w zdrowe składniki. Nie samym chlebem jednak człowiek żyje i od czasu do czasu warto zrobić sobie przerwę na tzw. cheat day. Dzień wytchnienia, czyli odstępstwa od diety wpływa pozytywnie na procesy psychiczne człowieka. Nagroda w postaci ulubionej pizzy, podwójnego burgera, czy dobrze przygotowanego steka nastraja przed kolejną fazą diety, pozwala odetchnąć i naładować się pozytywną energią. Mniej zdrowe posiłki powinniśmy możliwie najmocniej ograniczyć w swoim jadłospisie. Aby jednak nie zwariować, możemy robić odstępstwa, np. 1 w miesiącu, czy 1 na dwa tygodnie. Jednorazowy cheat meal nie wpłynie znacząco na pogorszenie się naszego zdrowia, czy zniwelowania starań o zdrową sylwetkę. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z tego typu posiłkami. Co więcej, pilnujmy się bilansu kalorycznego, który wyliczymy na podstawie własnego BMI, bądź zrobi to za nas dietetyk.

Ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać, jeśli opóźniamy spożywanie śniadania?

Pierwszy posiłek w ciągu dnia jest nie bez przyczyny określany mianem najistotniejszego. Pozyskana energia pozwala nam uruchomić procesy myślowe, odżywić tkankę mięśniową i zmobilizować organizm do wzmożonej pracy. Nie powinniśmy zatem opóźniać przyjmowania śniadania, jeśli nie ma takiej potrzeby. W kontekście porannych posiłków bardzo często pojawia się pytanie: czy kawa na czczo jest zdrowa? Nie należy przyjmować mocnej kawy na pusty żołądek, gdyż może ona podrażniać ściany odcinka pokarmowego. Kawa ma inny odczyn pH, niż ten, który jest obserwowalny w naszym układzie trawiennym. Zanim zdecydujemy się na łyk porannej kawy, zjedzmy coś lekkostrawnego, pobudzającego żołądek do wytwarzania soków trawiennych.

 

udostępnij

Przeczytaj również

Jak wygląda dieta wątrobowa

opublikowano 11.08.2021

Jak wygląda dieta wątrobowa

Czytaj dalej
Dieta lekkostrawna – podstawy, które ułatwią poznanie jej zasad

opublikowano 22.07.2021

Dieta lekkostrawna – podstawy, które ułatwią poznanie jej zasad

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin