opublikowano 09.02.2022
Dieta SIRT- co warto o niej wiedzieć
Kult zdrowej i świetnie wysportowanej sylwetki obecnie wypchnął już w niepamięć obrazy wychudzonych kobiet, które skupiały się jedynie na treningach cardio i starały się do maksimum zredukować tkankę tłuszczową. Obecnie panie coraz chętniej angażują się w treningi siłowe i starają się wyrzeźbić swoje ciało. Niemniej jednak, bez względu na płeć dieta zbilansowana powinna stanowić podstawę zdrowego stylu życia. Nie chodzi nawet o sam fakt ile powinniśmy jeść posiłków dziennie, ale o to, by były one odpowiedniej jakości i bogate w niezbędne dla organizmu składniki. Diety są obecnie jedną z najskuteczniejszych metod wypracowania wymarzonej sylwetki, oczywiście jeśli są one połączone z odpowiednią ilością aktywności fizycznej. Prawdziwe rekordy popularności bije obecnie dieta SIRT. Warto się więc dowiedzieć, na czym ona polega i jakie są jej zasady.
Co to jest dieta SIRT?
Termin dieta SIRT wydaje się dla wielu z nas być dość enigmatyczny. Niemniej jednak, warto wspomnieć, że dieta ta spotkała się z dość szerokim uznanie wśród dietetyków, a także z pozytywnymi opiniami osób, które już zdecydowały się ją wypróbować. Sama nazwa diety pochodzi od słowa sirtuin, co oznacza po prostu białka enzymatyczne. Tak więc dieta SIRT co to? Otóż odpowiadając na pytanie co to jest dieta SIRT warto wspomnieć, że białka enzymatyczne (nie spożywamy białek enzymatycznych), które powinno się spożywać na tej diecie mają niesamowite właściwości do wyciszania genów odpowiedzialnych za starzenie się, a jednocześnie uruchamiają geny odpowiedzialne za tak zwaną długowieczność. Co więcej badania dowodzą, że dieta SIRT opóźnia proces starzenia się komórek, przy jednoczesnym stymulowaniu procesów naprawczych w organizmie. Białka enzymatyczne są również zaangażowane w proces apoptozy i kontrolują gospodarkę wodno-tłuszczową.
Dieta SIRT – na czym ona polega?
Zastanawiacie się z pewnością dieta SIRT na czy polega? Otóż w dużej mierze chodzi o to, by swój jadłospis dostosować tak, by znajdowały się w nim głównie produkty, które mają wybrane polifenole roślinne. Wówczas odpowiadają one za uaktywnienie białek Sir, które- co ciekawe- już znajdują się w naszym organizmie. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się odnośnie tego czy dieta SIRT działa? Otóż samo zwiększenie podaży produktów, które bogate są w wybrane polifenole roślinne, przy jednoczesnym zmniejszeniu kaloryczności posiłków. Co ciekawe, to właśnie wprowadzenie limitów kalorycznych sprawia, że działanie sirtulin zostaje spotęgowane. Mówią krótko dieta SIRT polega na usprawnieniu procesów naprawczych w organizmie, a jednocześnie pomaga w utracie nadprogramowych kilogramów.
Dieta SIRT zasady
Dieta SIRT została podzielona na poszczególne etapy, w których zostały określone pewne reguły. Efektywność oczywiście uzależniona jest od dokładności i skrupulatności ich przestrzegania. Tak więc:
- pierwszy etap diety trwa trzy dni, gdzie spożywa się posiłki o kaloryczności nie przekraczającej 1000 kalorii i bazuje głównie na 3 koktajlach sirtuinowych i jednym posiłku sirtuinowym.
- etap drugi rozpoczyna się od czwartego dnia diety i trwa do jej siódmego dnia. Wówczas nie przekracza się 1500 kalorii i wprowadza się dwa posiłki sirtuinowe oraz dwa koktajle sirtuinowe.
- etap trzeci to brak konkretnych restrykcji kalorycznych. Trwa on od ósmego do czternastego dnia i zaleca się spożywanie 3 głównym posiłków i jednego koktajlu sitruinowego.
- etap piąty to również brak restrykcji kalorycznych i trwa on do piętnastego dnia, czyli do końca diety. Wówczas spożywa się 3 główne posiłki wzbogacone o dwa kokatajle sirtuinowe.
Warto również wiedzieć jakie posiada dieta SIRT dozwolone produkty, a także co na diecie SIRT można jeść. Otóż posiłki powinny składać się z aktywatorów sirtuin, czyli:
- kaparów
- truskawek
- soi
- rukoli
- daktyli
- czerwonej cebuli
- zielonej herbaty
- kawy
- kakao
- oliwy z oliwek
- orzechów włoskich
Dieta SIRT – przepisy
Dieta SIRT jadłospis wcale nie musi być nudny. Dieta SIRT – książki opisują ją w samych superlatywach, a dieta SIRT i produkty dozwolone stanowią szerokie pole do popisu, dla każdego miłośnika gotowania. Tak więc co jeść na diecie SIRT? Otóż skoro już wiemy jakie podczas diety sirt – produkty są dozwolone, śmiało możemy komponować kolorowe jadłospisy. Dieta SIRT menu, może przedstawiać się następująco:
- na śniadanie koktajl sitruinowy z jarmużu, pomarańczy, banana oraz gruszki. Całość wystarczy wrzucić do blendera i zmiksować na gładką masę.
- drugie śniadanie to idealny moment na przygotowanie domowych lodów z bananów i truskawek.
- na obiad można zaserwować bulion przygotowany z sezonowych warzyw, a jeśli nam zostanie, można go wykorzystać również do innych dań. Co więcej można także skusić się na pieczonego łososia w towarzystwie koperku, rozmarynu i cytryny lub przygotować chłodnik z botwiny.
- na podwieczorek znów warto postawić na koktajl sirtuinowy tym razem ze zblendowanej rukoli z dodatkiem truskawek, a jako dodatek można zjeść kilka suszonych daktyli.
- na kolację z kolei warto postawić na szklankę zielonej herbaty lub ciepłego kakao.
Dieta SIRT – efekty
Skoro doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co jeść na diecie SIRT, to z pewnością wiele osób zastanawia się również, czy dieta ta rzeczywiście działa. Otóż jak już został to wspomniane zyskała ona sobie aprobatę szerokiego grona specjalistów od dietetyki i zdrowego odżywiania się. Tak więc, dieta SIRT- czy działa? Okazuje się, że efekty, które można osiągnąć przy pomocy właśnie tej diety są prawdziwie spektakularne. Nie tylko przyczyni się ona do zahamowania procesów starzenia się i z drugiej strony wesprze proces odbudowy komórek, ale również pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki dość restrykcyjnemu ograniczeniu kaloryczności posiłków w pierwszym etapie diety, efekty będą szybko zauważalne. Dieta SIRT – ile można schudnąć? Otóż wszystko zależy od organizmu, a także od tego, czy w skrupulatny sposób przestrzegamy zaleceń i zasad diety SIRT. Przy założeniu, że wszystko odbywa się zgodnie z planem, już w początkowych dniach diety, można spodziewać się utraty nawet do dwóch kilogramów. To jest indywidualne.