795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Dieta dla dziecka – jak ją skomponować

opublikowano 11.06.2021

Dieta dla dziecka – jak ją skomponować

Sposób odżywiania się dzieci jest niezwykle ważny, gdyż ma on wpływ na późniejszy rozwój i wzrost malucha. Odpowiednio skomponowana dieta dla dziecka powinna być przede wszystkim bogata w niezbędne witaminy i minerały, które pomogą w prawidłowym rozwoju. Co warto wiedziecie o diecie dla dzieci? Czy popularna dieta pudełkowa to dobry pomysł w tym przypadku?

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Z dietą lekkostrawną można spotkać się dziś naprawdę wszędzie. Bardzo często stosują ją dorośli, szczególnie wtedy, gdy chcą zgubić zbędne kilogramy. Okazuje się, że dieta lekkostrawna dla dziecka to także świetny pomysł. Jest to dieta lecznicza, która polega na spożywaniu mniejszej ilości jedzenia. W ten sposób, żołądek nie jest obciążony, ale nie domaga się także pożywienia. Lekkostrawna dieta dla dzieci przede wszystkim pomaga w regeneracji organizmu i korzystnie wpływa na jelita i układ pokarmowy. Ograniczenie ilości jedzenia nie oznacza w tym przypadku głodówki. Dzieci powinny spożywać tyle pożywienia, ile wynosi ich zapotrzebowanie kaloryczne. Deficyt kaloryczny nie jest tutaj wskazany, gdyż może on negatywnie wpływać na rozwój dzieci. Maluchy rosną, a co za tym idzie, potrzebują niezbędnych składników pokarmowych. Dieta lekkostrawna jest odpowiednia dla każdego, gdyż poprawia samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne. Specjaliście szczególnie zalecają ją dzieciom, które mają problemy z nadwagą. Jest ona także wskazana po najróżniejszych operacjach czy zabiegach. Jak zatem powinna wyglądać lekkostrawna dieta? Rodzice dzieci powinni pamiętać przede wszystkim o tym, aby posiłki były mniejsze. Dziecko powinno zjadać około 5 posiłków dziennie. Regularność jedzenia także jest tutaj ważna. Warto zadbać o dostarczanie maluchom pożywienia o stałych porach. Wiadomo już, czym jest dieta lekkostrawna. Jakie produkty spożywcze powinny się w niej znaleźć? Przede wszystkim należy unikać ogromnych ilości tłuszczu. Dobrym wyborem jest tutaj chude mleko i wędliny. Mięsa zdecydowanie nie powinny być smażone na głębokim tłuszczu, tylko gotowane na parze. Lekkostrawna dieta nie może być bogata w błonnik, który obciąża żołądek, dlatego lepiej unikać tutaj pełnoziarnistych kasz czy makaronów. Wszystkie potrawy nie powinny być mocno przyprawiane. Szczególnie unikać trzeba ostrych przypraw, które źle wpływają na pracę żołądka.

Jadłospis dla dzieci

Stworzenie jadłospisu dla dzieci wcale nie jest takim prostym zadaniem. Ogromną rolę odgrywa tutaj wiek malucha. Inny jadłospis spotyka się u dziecka rocznego, a inny u starszych dzieci. Jadłospis w diecie lekkostrawnej powinien być bogaty przede wszystkim w ryby, szczególnie dorsze. Dieta taka powinna być bogata w chude produkty mleczne, na przykład jogurty naturalne czy twarożki. Należy zadbać o to, aby dziecko spożywało duże ilości warzyw i owoców. Mogą być one zarówno odpowiednio przygotowane, ale i surowe. Do takiej diety warto wprowadzić pszenne pieczywo i drobne kasze. Wskazane jest także spożywanie miodów czy dżemów. Inaczej natomiast wygląda jadłospis w przypadku małych dzieci.

Co powinno jeść roczne dziecko?

Otóż na pierwsze śniadanie idealnie sprawdzą się kaszki na mleku. Jest to produkt, który zaspokoi głód na dłuższą chwilę. Drugie śniadanie powinno pokrywać około 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Tutaj można podawać świeże owocki czy zdrowe musy owocowe. Obiad powinien być największym posiłkiem. Sprawdzą się tutaj zupy jarzynowe, ale również mięso drobiowe z ryżem czy ziemniakami. Oczywiście w sklepach można także zakupić gotowe dania dla maluchów w słoiczkach, jednak przyrządzane w domu posiłki są zdecydowanie zdrowsze i pełnowartościowe.

Podwieczorek powinien wyglądać bardzo podobnie jak II śniadanie. Owoce lub mały, słodki deserek idealnie się tutaj sprawdzą. Kolacja nie powinna być zbyt obfita. Warto zadbać o to, aby pokrywała 15 procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Produkty zjadane na kolację powinny być przede wszystkim lekkostrawne. Rodzice szczególnie powinni uważać na sól. Jej nadmiar jest dość niebezpieczny dla zdrowia dziecka, dlatego też lepiej ograniczyć jej spożycie. Nadmiar soli w diecie może być bezpośrednią przyczyną pojawiania się chorób serca. Uważać trzeba również z cukrem, który może przyczyniać się do otyłości.

Dieta pudełkowa dla dzieci

Cateringi dietetyczne stały się niezwykle popularne w ostatnim czasie. Oczywiście najczęściej z takich usług korzystają osoby dorosłe, które prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoją sylwetkę. Okazuje się jednak, że catering dietetyczny dla dzieci to także świetny pomysł na dostarczanie maluchom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wiele firm zajmuje się teraz przygotowywaniem diety pudełkowej nawet dla maluchów. Dzieci mają to do siebie, że są dość wybredne, jeśli chodzi o jedzenie. Nie przepadają za warzywami i owocami, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Specjaliście, którzy przygotowują potrawy dla maluchów, wykorzystują specjalne metody, które pozwalają przemycić trochę witamin do posiłków. Dużą rolę odgrywają tutaj odpowiednie dekoracje i kolorowe dodatki. Przed wybraniem diety pudełkowej dla malucha, konieczne jest na początek ustalenie zapotrzebowania kalorycznego dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj udanie się do dietetyka i skonsultowanie z nim tej kwestii. Koszty cateringu dietetycznego są dość zróżnicowane. Wszystko bowiem zależy od ilości posiłków i ich wielkości. Dieta dla dzieci wynosi przeważnie około 1500 kcal, jednak zapotrzebowanie to może być różne. Ma na to wpływ przede wszystkim wiek. Podczas wyboru diety pudełkowej, konieczne jest podanie składników pokarmowych, których dziecko nie powinno spożywać. Takie rozwiązanie to świetny sposób na zdrowy i pełnowartościowy posiłek, który maluch będzie z radością spożywać.

Odpowiednio dobrana dieta pomoże we wzroście i prawidłowym rozwoju dziecka. Konieczne jest tutaj dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości kalorii. Warto jednak zadbać o to, aby dzieci spożywały produkty zdrowe i przede wszystkim lekkostrawne.

 

udostępnij

Przeczytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Czy warto ją pić i nie obawiać się szkodliwości?

opublikowano 23.06.2021

Czy kawa jest zdrowa? Czy warto ją pić i nie obawiać się szkodliwości?

Czytaj dalej
Redukcja – co to jest i na czym polega

opublikowano 02.06.2021

Redukcja – co to jest i na czym polega

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin