opublikowano 14.12.2022
Dieta antyhistaminowa – dieta w nietolerancji histaminy
Sposób żywienia ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Zdarza się, że eliminacja określonych składników z jadłospisu jest nieunikniona z powodu złego samopoczucia po ich spożyciu. Wówczas konieczne jest zaplanowanie odpowiedniego menu bez alergenów. Istnieje wiele różnych rodzajów diet leczniczych. Jedną z nich jest dieta antyhistaminowa, którą zaleca się osobom z nietolerancją histaminy. Na czym polega?
Co to jest histamina?
Histamina to hormon tkankowy, który odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Magazynowany jest w komórkach błon śluzowych i tkanek łącznych. Histamina występuje również w wielu produktach. O ile nie zachodzą żadne nieprawidłowości, organizm ludzki powinien dokonać rozkładu histaminy w jelitach za sprawą specjalnego enzymu – diaminooksydazy.
Histamina odgrywa ważną rolę w procesie neuroprzewodnictwa, gojenia się ran, podziału komórek oraz kontrolowania napięcia mięśni gładkich. Jest również bardzo ważna dla rozwijającego się płodu. Do uwolnienia histaminy z komórek może dojść w wielu przypadkach. Dzieje się tak pod wpływem zmiany temperatury i poziomu nasłonecznienia, ale również w sytuacji kontaktu z toksynami, alkoholem lub lekami. Histamina uwalniana jest również na podłożu alergicznym.
Produkty histaminowe bardzo często występują w diecie większości ludzi, bowiem należą do nich zarówno warzywa, jak też owoce i bakalie. Poniżej przedstawiamy listę składników, które zawierają histaminę:
- Pomidory,
- Truskawki,
- Cytrusy,
- Owoce morza,
- Orzechy,
- Kiwi,
- Ananas,
- Nabiał,
- Alkohol (zwłaszcza wino oraz szampan).
Może się okazać, że – w wyniku poszukiwań diagnozy i zrozumienia przyczyn złego samopoczucia – powodem dolegliwości jest nietolerancja histaminy. Co jeść, by powrócić do formy i unikać sytuacji niebezpiecznych? W przypadku występowania nietolerancji histaminy należy ograniczyć spożywanie określonych produktów.
Przeczytaj również: Dieta trzustkowa – co można jeść a czego unikać?.
Objawy nietolerancji histaminy
Skąd wiemy, że przyczyną dolegliwości jest nietolerancja histaminy? Do głównych objawów należą:
- Skórne odczyny alergiczne takie, jak pokrzywka,
- Nawracające bóle głowy,
- Świąd skóry,
- Obrzęki,
- Nadciśnienie,
- Uczucie duszności,
- Alergiczny nieżyt nosa,
- Problemy jelitowe (biegunki, wymioty, wzdęcia i bóle brzucha).
Może się zdarzyć, że objawy alergii na histaminę przypominają zupełnie inne dolegliwości i są kojarzone z infekcjami, przewlekłymi problemami zatok lub zupełnie innymi problemami zdrowotnymi. Tymczasem nasilające się objawy świadczą o nieustannej ekspozycji na produkty alergizujące.
Dieta antyhistaminowa – na czym polega?
Dieta antyhistaminowa powinna ograniczać w jadłospisie spożywanie produktów, które podsycają stan alergiczny. Niektóre składniki mogą także zwiększać wydzielanie histaminy w ludzkim organizmie.
Co znajduje się na czarnej liście w przypadku diety bezhistaminowej?
- Produkty fermentowane,
- Sery długo dojrzewające oraz pleśniowe (do tej grupy należą: camembert, oscypek, ementaler, parmezan)
- Wędliny długo dojrzewające,
- Wędliny dojrzewające,
- Kiełbasy dojrzewające,
- Wszelkiego rodzaju kiszonki i zakwasy pitne,
- Ryby (makrele, śledzie, sardelki, tuńczyk, ryby poddawane wędzeniu),
- Owoce morza (np. krewetki),
- Mięso zarówno wędzone, jak surowe i peklowane (wołowina i wieprzowina),
- Rośliny strączkowe,
- Truskawki,
- Maliny,
- Ananasy,
- Cytrusy,
- Kiwi,
- Gruszki,
- Szpinak,
- Pomidory,
- Cynamon,
- Gałka muszkatołowa,
- Anyż,
- Chili,
- Kawa i herbata,
- Alkohol,
- Drożdże,
- Produkty glutenowe,
- Kakao,
- Orzechy,
- Przetwory pomidorowe,
- Musztarda.
Chociaż lista produktów jest dość długa wcale nie musi to oznaczać nudy na naszym talerzu. Na liście całkowicie dozwolonych produktów w diecie antyhistaminowej znajdują się:
- Wiśnie,
- Jagody,
- Borówki,
- Jabłka,
- Porzeczki,
- Rzodkiewkę,
- Ziemniaki,
- Marchew,
- Drób,
- Mięso z królika,
- Morele,
- Melon.
Powyższa lista to tylko niektóre przykłady! Co ciekawe, istnieją składniki, które nie tylko są dozwolone w diecie antyhistaminowej, ale również działają hamująco na wydzielanie tego hormonu w ludzkim organizmie. Do takich produktów zaliczamy cebulę, czosnek i warzywa liściaste. Dlaczego tak się dzieje? Zawierają one w sobie kwercetynę, która znacząco zmniejsza wytwarzanie histaminy. W ten sposób nie tylko dostarczamy do organizmu cenne i zdrowe składniki, które nie podsycają stanów alergicznych, ale również zapobiegamy nasilaniu się niepożądanych objawów.
Nietolerancja histaminy co jeść
W jaki zatem sposób powinniśmy się odżywiać, jeśli cierpimy na nietolerancję histaminy? Na pewno ważny jest dobór produktów, ponieważ nawet te składniki, które nie mają w sobie wysokiej zawartości histaminy, mogą wywoływać jej uwalnianie w organizmie i podsycać przykre dolegliwości. Powinniśmy więc podejść do systemu żywienia konsekwentnie. Poniżej znajduje się przykładowa dieta antyhistaminowa. Warto swoje wybory konsultować z dietetykiem, aby mieć pewność, że wybierane produkty w naszym codziennym jadłospisie są odpowiednie.
Śniadanie
Placki jaglane z wiśniami, ciepła woda do picia.
Drugie śniadanie
Kanapka z chlebka orkiszowego z jajkiem na twardo
Obiad
Placki cukiniowe z cebulką, pieczony filet kurczaka
Podwieczorek
Naleśniki orkiszowe z powidłami wiśniowymi
Kolacja
Zapiekany ryż z jabłkami (bez cynamonu!)
W diecie antyhistaminowej najważniejsze jest skrupulatne dobieranie składników. Jeśli będziemy bez konsekwencji ustalać menu i decydować się na częste odstępstwa od normy, może się zdarzyć, że objawy alergii takie, jak chociażby męczący i długotrwały nieżyt nosa, będą się cały czas utrzymywać. Dlatego tak ważne jest, by skorzystać z porad ekspertów i bazować na przygotowanych rozwiązaniach dietetycznych. Dieta antyhistaminowa nie powinna być krótką przygodą ze zmianą sposobu żywienia. Jej celem nie jest redukcja wagi lub ogólna poprawa samopoczucia. To dieta lecznicza, która ma ważne zadanie zredukowania objawów alergicznych.
Polecamy przeczytać również: Dieta GAPS – dla kogo? Zasady, produkty, przepisy w diecie zespołu psychologiczno-jelitowego.
Pozostaje zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dieta bez histaminy jest możliwa? Jak najbardziej. Oczywiście, nie da się jej całkowicie wyeliminować. Niektóre produkty zawierają jej niewielkie ilości. Jeśli jednak z konsekwencją będziemy unikać alergenów i wprowadzać do diety produkty z kwercetyną, nasze samopoczucie ulegnie znaczącej poprawie. Dodatkowo ważnym czynnikiem w przypadku nietolerancji histaminy jest też tryb życia. Dlaczego? Jak się okazuje, stres również może mieć wpływ na wydzielanie tego hormonu w ludzkim organizmie. Za wzrost poziomu histaminy odpowiadają takie czynniki jak:
- zdenerwowanie,
- infekcje,
- wysiłek fizyczny.
Oznacza to, że chcąc żyć świadomie i czuć się dobrze, warto monitorować kilka obszarów swojej codziennej rutyny. Pierwszym z nich jest higiena snu i rytmu okołodobowego – przemęczenie i brak odpowiedniej równowagi pomiędzy aktywnością a spoczynkiem mogą wywoływać nie tylko zmęczenie, ale również podenerwowanie czy stres. Kolejna kwestia to żywienie. Wybierajmy tylko produkty zalecane w diecie antyhistaminowej. W przypadku częstych infekcji i zażywania leków należy konsultować wszelkie medykamenty z farmaceutą oraz lekarzem, zgłaszając mu problem w postaci nietolerancji histaminy. Tryb życia może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie, dlatego chcąc dbać o swój ogólny stan psychofizyczny należy zawsze wsłuchiwać się w organizm i odczytywać to, co chce nam przekazać.