795 300 391

Blog

żyj zdrowo

Detoks sokowy – czy jest zdrowy

opublikowano 02.09.2022

Detoks sokowy – czy jest zdrowy

Coraz więcej mówi się o zdrowym stylu życia, którego ważnym ogniwem jest świadoma i odpowiednio zbilansowana dieta oparta na składnikach naturalnych i nieprzetworzonych. Jeśli zatem ważne jest dla nas, by funkcjonować w imię zasady „Jesteś tym, co jesz”, warto przeanalizować dotychczasowe menu. Jak oczyścić organizm i dodać sobie lekkości? Czy detoks sokowy jest zdrowy? O tym poniżej!

Detoks sokowy jak zrobić samemu

Współcześnie coraz więcej mówi się o świadomym żywieniu i doborze wartościowych składników do menu. Mimo to nadal w naszych lodówkach swoje miejsce zajmują produkty niekoniecznie potrzebne i korzystne dla dobrego funkcjonowania organizmu. Chcąc zmienić przyzwyczajenia w jadłospisie i zregenerować się, oczyszczając układ trawienny dobrym rozwiązaniem okazuje się dieta sokowa. To krótkoterminowe przedsięwzięcie, które może zrobić pozytywne zamieszanie w codziennej rutynie. Nowe nawyki żywieniowe pozostaną z nami na dłużej. Na czym polega detoks sokowy?

Jest to kilkudniowa zmiana żywienia poprzez zastąpienie naturalnymi sokami stałych pokarmów dotychczas spożywanych. Oznacza to, że stają się one jedynym źródłem pożywienia przez kilka dni. Chcąc w odpowiedni sposób przeprowadzić cały proces detoksu sokowego konieczne jest przygotowanie się do tego przedsięwzięcia, by nasz organizm nie zaznał „szoku”. Domowy detoks sokowy powinien trwać maksymalnie tydzień, chociaż trzydniowa dieta to doskonały kompromis.

Jako że jadłospis oparty całkowicie na owocach i warzywach nie dostarcza nam zbyt wiele energii, warto w tym okresie zadbać o maksymalne wypoczęcie, regenerację i zminimalizowanie wysiłku fizycznego. Dodatkowo nim rozpoczniemy detoks sokowy przygotujmy się do tego należycie. Warto włączać do domowego menu coraz więcej warzyw i owoców zamiast żywności przetworzonej zwłaszcza, jeśli dotychczas to ona dominowała codzienny sposób zaspokajania głodu. Tak też zamiast tłustych kiełbas zróbmy kanapki z awokado. Sięgajmy po bukiet warzyw do wieczornych sałatek a na drugie śniadanie jedzmy owoce lub pijmy koktajle. W ten sposób bogactwo tych składników w codziennym menu stanie się czymś oczywistym. Wówczas przejście na detoks sokowy nie okaże się dla naszego organizmu i podniebienia dużym zaskoczeniem.

Dlaczego dieta sokowa jest dobrym pomysłem? Warzywa i owoce zawierają wiele witamin i składników odżywczych a także stanowią bogactwo błonnika pokarmowego. Jeśli dotychczas spożywaliśmy dużo przetworzonych produktów z długim i niezdrowym składem, zmiana stosowanych składników okaże się zbawienna dla całego organizmu. Nadmiar tłuszczu, cukru i sztucznych barwników lub polepszaczy smaku nie są dla nas dobre a tym bardziej potrzebne. Szykując więc detoks sokowy zrezygnujmy z dotychczasowych rozwiązań i cyklicznie zwiększajmy dawkę owoców i warzyw zjadanych na co dzień w różnej formie.

Detoks sokowy efekty

Chcąc zmienić swoje samopoczucie i zyskać uczucie lekkości konieczne jest rozpoczęcie od przeanalizowania nawyków żywieniowych. Jedząc zbyt wiele tłustych i smażonych dań oraz produktów wysoko przetworzonych doprowadzamy do złego samopoczucia, zmęczenia lub drażliwości (nie wspominając już o ryzyku nadwagi i problemów ze zdrowiem). Jak się okazuje dieta zbilansowana jest zatem pierwszorzędnym aspektem, kiedy zamierzamy zadbać o siebie i zmodyfikować nasz codzienny styl życia.  Chociaż detoks sokowy trwa tylko kilka dni, możemy w późniejszym okresie kontynuować pozytywny trend i nadal dbać o optymalną ilość warzyw i owoców w diecie. Powszechnie wiadomo, że według zaleceń piramidy żywienia to właśnie warzywa i owoce są niezwykle ważną grupą produktów w codziennym menu!

Detoks sokiem

Jakie soki doskonale sprawdzą się podczas tej kilkudniowej diety? Warzywa możemy łączyć z owocami, tak też jedną z propozycji może być mieszanka dwóch jabłek, gałązki selera naciowego i natki pietruszki oraz szpinaku. Jabłka doskonale łączą się również z marchwią i sokiem z cytryny. Doskonałym i sycącym jednocześnie rozwiązaniem jest koktajl z banana z banana i awokado. Kolejna propozycja to koktajl z banana, szpinaku, jabłka i pomarańczy. Buraki możemy natomiast połączyć z jabłkiem, selerem i sokiem z cytryny.

Co jeść po detoksie sokowym?

Przede wszystkim nie powinniśmy dać się zwieść pierwszym odczuciom i chęci najedzenia się obfitymi i kalorycznymi posiłkami. Po kilku dniach diety opartej tylko na warzywach i owocach możemy mieć ogromną chęć spożycia tłustych, mięsnych lub słodkich potraw, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Skoro zastosowaliśmy detoks sokowy, to miał on określony cel. Nie bombardujmy zatem układu trawiennego ciężkostrawną i kaloryczną żywnością. Warto zacząć od lekkich dań, np. zup krem i produktów gotowanych na parze. Porcje powinny być nieduże, by nie przeciążyć żołądka w pierwszych dniach. Dzięki temu unikniemy przykrych wzdęć lub zaparć oraz uczucia ociężałości. Zaraz po zakończeniu detoksu sokowego opierajmy się na daniach bezmięsnych i niskotłuszczowych. Pamiętajmy także, że dieta sokowa miała służyć oczyszczeniu naszego organizmu z toksyn. Nie serwujmy więc sobie po kilku dniach słodyczy, chipsów czy dań typu fastfood.

Czy detoks sokowy jest zdrowy?

Dieta sokowa to rozwiązanie, które powinno posłużyć nam przez kilka dni jeśli ma stanowić główne lub jedyne źródło pożywienia. Oczyszczając organizm z toksyn poprawiamy swoje samopoczucie i dbamy o poprawę pracy układu trawiennego. Nie jest to jednak rozwiązanie długofalowe, dlatego po detoksie sokowym należy wrócić do sycącego i w pełni kalorycznego jadłospisu tak, by w ciągu dnia zapewnić sobie odpowiednią dawkę tłuszczu, białka i węglowodanów.

Nie róbmy jednak tego lekkomyślnie, zatem po zakończeniu detoksu zrezygnujmy ze smażonych mięs, słodkich przekąsek, dużej ilości makaronów czy produktów przetworzonych. Dobrze zbilansowana dieta i małe porcje konsumowane odpowiednio często pozwolą nam ze spokojem wrócić do równowagi i zaspokoić apetyt. Pamiętajmy, by wystrzegać się: cukru, słodyczy, dań przyrządzanych na głębokim tłuszczu a także nie dominujmy jadłospisu dużymi ilościami mięsa. Warzywa i owoce nadal powinny zajmować kluczową pozycję w diecie.

udostępnij

Przeczytaj również

Ocet jabłkowy na odchudzanie

opublikowano 02.09.2022

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Czytaj dalej
Piramida żywienia – czym jest i co się w niej znajduje?

opublikowano 02.09.2022

Piramida żywienia – czym jest i co się w niej znajduje?

Czytaj dalej

Zgłoś problem

Zły adres email

Zaznacz dział

Wprowadź treść

Zaakceptuj regulamin