opublikowano 09.02.2022
Czym jest dieta fleksitariańska?
Dieta fleksitariańska w ostatni czasie zyskuje na popularności. Coraz więcej osób chce zmienić swój sposób żywienia i decyduje się na jedzenie intuicyjne. Głównym założeniem tej diety jest znaczne zredukowanie ilości mięsa spożywanego na co dzień. W jego miejsce spożywa się natomiast duże ilości warzyw oraz owoców. Ten sposób odżywiania pomaga przede wszystkim uchronić organizm przed wieloma groźnymi chorobami, w tym schorzeniami układu krążenia, cukrzycą, a także nowotworami. Efektem jej stosowania jest również spadek masy ciała. Jednocześnie nie jest ona zbyt restrykcyjna i nie wymaga eliminowania żadnych produktów spożywczych, co zdecydowanie ułatwia wytrwanie na niej.
Dieta fleksitariańska – na czym polega?
Fleksitarianizm to elastyczne podejście do wegetarianizmu. Pojęcie to powstało z połączania dwóch słów z języka angielskiego: “flexible” (elastyczny) oraz “vegetrian” (wegetarianizm). Dieta flexitarian zakłada oparcie jadłospisu głównie na warzywach oraz owocach, ale dopuszcza także sięganie od czasu do czasu po ryby czy mięso. Dzięki temu nie ma konieczności odmawiania sobie spożywania swoich ulubionych potraw. Jest to kompromisowy wegetarianizm, który pomaga cieszyć się dobrym zdrowiem oraz kondycją bez restrykcyjnych wyrzeczeń. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które troszczą się o środowisko naturalne, ale jednocześnie nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji z jedzenia mięsa. W przypadku sposobu odżywiania, jakim jest fleksitarianizm jadłospis określa, że warzywa i owoce muszą przeważać w codziennych posiłkach. Podstawą diety są produkty wegetariańskie, takie jak kasze, ryż, ziarna zbóż. Są one cennym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Źródłem białka są z kolei rośliny strączkowe, które w części posiłków mogą zastąpić produkty mięsne. Jadłospis fleksitarianizmu jest bardzo bogaty i wcale nie jest monotonny, jakby się to mogło wydawać.
Dieta fleksitariańska – jadłospis przykładowy
Każdy, kto planuje wprowadzenie sposobu odżywiania, jakim jest dieta fleksitariańska przepisy znajdujące się poniżej powinien zapisać i wdrożyć je do codziennego jadłospisu.
Smaczne śniadania dla flexitarian
Sałatka z ryżem, ananasem i kurczakiem
Składniki:
- torebka ryżu
- wędzony kurczak 200 g
- ananas w zalewie 3 plastry
- kukurydza w puszce
- majonez 3 łyżki
- sól i pieprz
Ryż ugotować w osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Kurczaka pokroić w drobną kostkę. Ananasa odsączyć i również pokroić na małe kawałki. Składniki wymieszać w misce, dodać kukurydzę oraz majonez. Całość wymieszać i przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Owsianka na mleku migdałowym
Składniki:
- 1/2 szklanki płatków owsianych
- 1 szklanka niesłodzonego mleka migdałowego
- banan
- odrobina cynamonu
- łyżka ulubionego dżemu
Płatki owsiane ugotować na mleku migdałowym. Należy uważać, aby całość się nie przypaliła. Do ugotowanych płatków dodać ulubiony dżem, pokrojonego banana oraz cynamon. W razie potrzeby można owsiankę posłodzić odrobiną dobrej jakości miodu.
Dieta fleksitariańska – przepisy na obiad
Sałatka z brokułów
- 2 brokuły (ich różyczki)
- połowa niedużej czerwonej cebuli
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
- wędzony filet z indyka ( ok. 200 g)
- 3 łyżki octu jabłkowego
- sól i pieprz
- opcjonalnie: rodzynki
Brokuły ugotować w wodzie z dodatkiem soli oraz odrobiną czosnku granulowanego. Odcedzić i pozostawić do wystygnięcia. Cebulę pokroić w bardzo drobną kostkę W dużej misce wymieszać czerwoną cebulę, grecki jogurt, filet z indyka, rodzynki, ocet jabłkowy, sól i pieprz, aż się dobrze połączą. Filet z indyka można zastąpić szklanką nasion słonecznika. Do miski dodać pokrojone na mniejsze części ugotowane wcześniej brokuły. Całość dokładnie wymieszać.
Falafele w sosie
- puszka ciecierzycy
- 1/2 czerwonej fasoli
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
- 2 łyżki świeżej natki pietruszki drobno posiekanej
- sól i pieprz
- pieprz cayenne
- olej z pierwszego tłoczenia
Sos
- 2 łyżki pasty z nasion sezamu
- 3 łyżki wody
- 1/2 łyżeczki suszonego koperku
- 1/4 łyżeczki soli
Sałatka
- główka sałaty rzymskiej
- mała marchewka
- oliwa z oliwek
Wszystkie składniki na falafel wrzucić do blendera i dokładnie wymieszać, aż połączą się w jednolitą masę. Powinna być ona idealnie gładka, bez grudek. Z powstałej w ten sposób masy uformować nieduże kotleciki. Umieścić w lodówce na około 10 minut. Następnie usmażyć na dobrze rozgrzanym oleju przez około 4 minuty z każdej strony, aż nabiorą złotego koloru. W małej misce wymieszać wszystkie składniki na sos. Sałatę posiekać na mniejsze kawałki, a marchewkę obrać i zetrzeć na tarce. Wymieszać z odrobiną dobrej jakości oliwy z oliwek. Całość podawać na dużym talerzu.
Pożywna kolacja
Omlet z kozim serem
Składniki:
- 2 jaja
- 1/2 szklanki ugotowanej komosy ryżowej
- oliwa do smażenia
- sól i świeżo mielony pieprz
- opakowanie mixu sałat
- 2 lub 3 cienkie plastry czerwonej cebuli
- 2-3 łyżki pokrojonego drobno sera koziego
Jajka wbić do miseczki i dokładnie wymieszać. Dodać komosę ryżową i dokładnie wymieszać całość. Na patelni teflonowej podgrzać oliwę. Dodać mieszaninę jajek i bez mieszania usmaż omlet. Warto patelnię przykryć patelnią, aby omlet ściął się również od góry. Następnie dużą szpatułką delikatnie przełożyć go na duży talerz. Na jednej połówce umieścić sałaty, plastry cebuli oraz kozi ser. Złożyć omlet na pół i podawać na ciepło.
Dieta fleksitariańska to idealne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie wprowadzić do swojej diety zdecydowanie więcej warzyw oraz owoców. Wpływa pozytywnie na zdrowie oraz ogólne samopoczucie, a jednocześnie pomaga dbać o środowisko naturalne.