opublikowano 14.03.2022
Co to są nowalijki?
Po okresie zimowym wszystko zaczyna budzić się do życia, nadchodzi wiosna. Przynosi ze sobą piękne kwiaty, ciepło, a także pyszne warzywa. Świeże, młode warzywa są jedną z wielu zalet wiosny. Każdy czeka z utęsknieniem na pierwsze wiosenne plony, aby poczuć ten niepowtarzalny smak. Najchętniej wybierana jest żywność ekologiczna z okolicznych bazarków, od osób prywatnych albo z własnych ogródków. Młode warzywa są doskonałym uzupełnieniem diety, a te z ekologicznych upraw wyróżniają się bogatym smakiem, świeżością i chrupkością. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że są określane jako nowalijki. Spotykając się pierwszy raz z taką nazwą, w umyśle powstaje raczej obraz kwiatów niż warzyw.
Nowalijki — co to jest?
Słysząc taką nawę z ust okolicznych sprzedawców, można zadać sobie pytanie, co to jest nowalijka. Aby następnym razem nie mieć wątpliwości dotyczących zakupionych produktów warto wiedzieć, czym są nowalijki. To nic innego jak świeże warzywa dostępne już w marcu i kwietniu. Wyróżniają się delikatnym smakiem, świeżością i chrupkością. Jak wiadomo, właśnie takie warzywa najlepiej smakują w różnego typu surówkach, a nawet pełniące rolę przekąski. Dlatego, gdy zaczyna się sezon, warto zrezygnować z warzyw sprowadzanych na rzecz tych dostępnych w danym miesiącu. Taki sposób jest gwarancją zdrowych, świeżych produktów bez sztucznych utrwalaczy i polepszaczy.
Nowalijki — jakie warzywa wchodzą w ich skład?
Pierwsze wiosenne warzywa cieszą się ogromną popularnością. Po okresie jedzenia przetworów i sprowadzanych warzyw każdy pragnie przypomnieć sobie ich smak. Warto wybierać warzywa ze sprawdzonych źródeł, które nie są poddawane szkodliwym opryskom i uprawiane na bezpiecznych nawozach. W przeciwnym razie, zamiast wpływać korzystnie na zdrowie, takie warzywa mogą jedynie zaszkodzić. Warzywa nowalijki dostępne są z uprawy szklarniowej, jak i gruntowej. Początek sezonu zazwyczaj jest jeszcze zimny, dlatego warzywa spotykane na targach są uprawiane w szklarniach, późniejsze dostępne są już z uprawy gruntowej. Gdy już wiadomo, co to są nowalijki, przychodzi następne pytanie — jakie warzywa są zaliczane do nowalijek? Tak naprawdę są to wszystkie pierwsze młode warzywa sezonowe, jakie można dostrzec na targach i w warzywniakach. Do ich grona można zaliczyć:
- pomidory,
- ogórki,
- szczypiorek,
- kapustę,
- rzodkiewkę,
- sałatę,
- szczaw,
- koperek,
- natkę pietruszki,
- botwinkę,
- szpinak.
Warzywa korzeniowe również zaliczają się do nowalijek tylko tych późniejszych. Zazwyczaj pochodzą z uprawy gruntowej. Zatem marchewka, pietruszka, seler, por, cebula to również nowalijki. Warto wiedzieć, że warzywa szklarniowe mogą się trochę różnić od tych uprawianych w gruncie. Jest to spowodowane brakiem dostępu do światła słonecznego. Z tego względu niektóre warzywa mogą być mniej soczyste i wyraziste w smaku. Jednak nie wpływa to na ich zdrowotność. Dalej posiadają tak ważne dla organizmu substancje. Z tego powodu nie należy z nich rezygnować. Nowalijki warzywa są przede wszystkim cennym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prowadzenia zdrowej i różnorodnej diety. Zwłaszcza te uprawiane w sposób naturalny i ekologiczny mają korzystny wpływ na organizm.
Potrawy z nowalijek
Świeże warzywa mogą być idealnym urozmaiceniem diety. Dieta lekkostrawna opiera się na ograniczeniu dań ciężkostrawnych i wzdymających, a także spożywaniu dużej ilości młodych warzyw, drobnych kasz i owoców. Młode warzywa nadają się do tego celu idealnie. Pozwalają zadbać o zdrowie, dostarczają ważnych składników odżywczych i cieszą pysznym smakiem. Jakie potrawy z nowalijek można przyrządzić? Ograniczeniem może być tylko wyobraźnia. Doskonale się nadają do wiosennych surówek, sałatek, mogą być używane na kanapki, a także jako samodzielna przekąska. Popularnością cieszy się chłodnik z botwiny, doceniany zwłaszcza w upalne dni. Mniej popularny, ale również pyszny chłodnik ogórkowy uwielbiany jest nawet przez dzieci. Nowalijki doceniane są nie tylko przez dorosłych, ale także przez maluchy. Kolorowe zwierzątka na talerzu stworzone z sezonowych produktów zachęcą każdego niejadka do skosztowania. Wiedząc, co to są nowalijki, można skomponować najróżniejsze potrawy takie jak:
- chłodnik z botwiny,
- dip,
- surówki np. mizeria, surówka z rzodkiewki, wiosenna,
- sałatki z makaronem lub ryżem,
- zupy,
- kremy,
- chłodnik ogórkowy,
- wytrawne gofry,
- kanapki warzywne,
- muffinki z warzywami.
Pierwsze wiosenne warzywa doskonale nadają się do wszystkiego. Ich lekkostrawność zachęca do spożycia bez obaw o problemy żołądkowe. Jak widać, można z nich przyrządzić dania różnego typu w zależności od preferencji. Nawet takie dania jak muffiny czy gofry nie muszą być zawsze serwowane na słodko. Wystarczy dodać do nich pomidorki, marchewkę i seler naciowy, aby powstał zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Nowalijki używane jako przekąski skutecznie uciszą głód, pozwalając zadbać o zdrową sylwetkę.
Młode warzywa posiadają wielu sympatyków, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, ile korzyści przynosi ich spożywanie. Ceni się je za smak, różnorodność i możliwość przyrządzenia w każdy możliwy sposób. Jednak zalet, jakie posiadają, jest o wiele więcej i każdy może się o tym przekonać sam.