opublikowano 03.10.2022
Elektrolity – czym są i jak je uzupełnić?
Możemy tracić je podczas treningów, a także chorując na rota wirusy lub mocno się pocąc w sytuacjach wysiłkowych. Co to są elektrolity? Jaką rolę odgrywają w funkcjonowaniu naszego organizmu i w jaki sposób możemy zadbać o uzupełnianie ich niedoboru?
Co to są elektrolity?
Często, gdy chorujemy na grypę żołądkową lub przechodzimy zatrucie pokarmowe słyszymy komunikat ze strony bliskich lub lekarza: proszę uzupełniać płyny i stosować elektrolity. Zatem co to są elektrolity w organizmie i jaką pełnią funkcję?
Elektrolity – co to?
Inaczej związki określane mianem jonów soli. Są one obecne w naszej krwi, płytkach tkankowych a także w osoczu. Pełnią funkcję utrzymywania prawidłowo działającej gospodarki wodno-elektrolitowej. Zaliczamy do nich potas, sód, wapń, magnez i wapń. Co dają elektrolity? Wpływają na pracę naszych mięśni, na układ nerwowy i pokarmowy a także funkcjonowanie wielu narządów.
Sód to jeden z najważniejszych czynników, które odpowiadają za optymalne nawodnienie ludzkiego organizmu. Potas wspiera stabilizację ciśnienia krwi. Magnez jest ściśle powiązany z prawidłowym działaniem układu nerwowego i mięśniowego. Wapń uczestniczy w przewodzeniu impulsów elektrycznych w neuronach i pełni funkcję regulacyjną tego procesu.
Niedobory elektrolitów są zauważalne poprzez pogorszenie naszego samopoczucia i ogólnej kondycji. Kiedy pić elektrolity? W niektórych sytuacjach nie ma wątpliwości, że ich przyjmowanie jest nieodzowne. Do takich okoliczności zaliczamy wysiłek fizyczny, bardzo duże zmęczenie, problemy układu trawiennego objawiające się biegunkami i wymiotami. Kiedy w organizmie odnotowujemy niedobory elektrolitów mogą pojawić się takieobjawy jak: rozbicie, osłabienie, obrzęki, zmęczenie, mdłości, bóle głowy, skurcze mięśni (zwłaszcza w niedoborach magnezu). Oprócz preparatów dostępnych w aptece wspierająca okazuje się w takich sytuacjach dieta sokowa. Ze względu na prozdrowotne działanie warzyw i owoców możemy poprawić samopoczucie i uzupełnić niedobory. W przypadku niedoboru potasu warto np. sięgać po sok pomidorowy.
Jak uzupełnić elektrolity?
Pamiętajmy zawsze, by wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem i robić potrzebne badania krwi. Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem? Oprócz sięgania po gotowe preparaty apteczne możemy przyrządzać w domu samodzielnie smaczne posiłki, soki i koktajle oraz sałatki, które poprzez nasycenie pożądanymi składnikami, będą zbawiennie oddziaływać na nasz organizm i proces suplementacji niedoborów. Chcąc zadbać o naturalną suplementację elektrolitów możemy zdecydować się na detoks sokowy, dzięki któremu nie tylko zapewnimy sobie urozmaicenie w diecie i dostęp do substancji odżywczych, ale nawodnimy optymalnie organizm i dostarczymy elektrolitów, których niedobór może wpływać na znaczące pogorszenie ogólnej kondycji fizycznej.
Ile razy dziennie pić elektrolity? Jeśli stosujemy preparaty apteczne powinniśmy zastosować się do zaleceń na opakowaniu lub tych wskazanych przez lekarza. Chcąc na co dzień naturalnie suplementować elektrolity, możemy czynić to wprowadzając dietę sokową, która wzbogaca jadłospis w owoce i warzywa serwowane w dużych ilościach. Wówczas soki mogą być wypijane kilka razy dziennie np. na drugie śniadanie, podwieczorek lub jako dodatek do posiłku.
Kiedy pić elektrolity?
Urozmaicona dieta jest bardzo ważna, podobnie jak przyjmowanie płynów i kontrolowanie stanu zdrowia. Jeśli zdarzy nam się poważniejsza infekcja, zatrucie pokarmowe lub osłabienie w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego czy stresu, dostarczanie elektrolitów okazuje się nieodzowne w celu poprawy samopoczucia. Do głównych oznak niedoborów elektrolitów zaliczamy uczucie senności, zmęczenie, obrzęki kończyn, skurcze i drżenia mięśni.
Chcąc uzupełnić niedobory możemy zrobić to domowym sposobem. Pomidory są bogactwem potasu, więc wszelkiego rodzaju soki, przetwory, sosy i zupy krem to doskonała propozycja w diecie. Źródłem magnezu są między innymi banany i orzechy. Doskonale sprawdzą się w szybkich koktajlach z dodatkiem mleka roślinnego. Sód uzupełnimy jedząc mięso, tłuszcze czy też warzywa, kiszonki i ryby. Źródłem wapnia natomiast są: nasiona roślin strączkowych, soja, kapusta, karob, morele, słonecznik czy też nabiał.
Czy można przedawkować elektrolity?
Chcąc zadbać o zdrowie należy pamiętać o umiarze i stosowaniu się do zaleceń. Nie należy popadać w skrajności. Zatem czy elektrolity mogą zaszkodzić? Jeśli chcemy rozpocząć suplementację należy oznaczyć stężenie elektrolitów we krwi. Otrzymując takie wyniki będziemy mieć jasną informację o ewentualnych niedoborach i ich stopniu zaawansowania.
Preparaty do kupienia w aptece stosować należy zgodnie z zaleceniami. W przypadku picia zbyt dużych ilości elektrolitów można je przedawkować, co również wpłynie na samopoczucie i działanie poszczególnych narządów. Jeśli zależy nam na naturalnej suplementacji powinniśmy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w orzechy, owoce i warzywa:
- Morele,
- Banany,
- Migdały,
- Pestki dyni
Kluczowe jest także picie wody. Nawadnianie organizmu to podstawa w profilaktyce zapobiegania niedoborom elektrolitów. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy jesteśmy narażeni na intensywne pocenie się, które oznacza utratę wody z organizmu. To samo zjawisko ma miejsce podczas intensywnych treningów sportowych. Elektrolity warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jeśli więc zależy nam na dobrym samopoczuciu i kondycji fizycznej, ważne by o tym pamiętać.