opublikowano 22.09.2020
Dieta bez laktozy – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć
Nietolerancja laktozy – co to takiego?
Nietolerancja laktozy występuje u wielu osób. Czasami pojawia się w formie wrodzonej, ale zdecydowanie częściej pojawia się wraz z wiekiem. Nietolerancja laktozy jest to nieprawidłowa reakcja organizmu powstająca w wyniku spożycia produktów, które posiadają cukier mleczny – laktozę. Przyczyną tej nietolerancji pokarmowej jest niedobór bądź brak laktazy czyli enzymu, który rozkłada laktozę na galaktozę i glukozę.
W sytuacji, gdy organizm nie wytwarza laktazy wcale bądź w ograniczonym stopniu, laktoza nie rozkłada się częściowo bądź całkowicie i jest fermentowana przez bakterie w jelicie grubym. Doprowadza to do powstawania gazów oraz kwasów, powodujących zwiększenie ciśnienia osmotycznego treści w jelitach. Ponadto, zwiększa się wtedy działanie drażniące na błonę śluzową żołądka. Wszystko to wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak odbijanie, wzdęcia, nudności czy biegunka. Dieta w nietolerancji laktozy nie powinna być stosowana bez skonsultowania tego z lekarzem, tym bardziej w okresie dorastania, karmienia piersią, ciąży, menopauzy czy u osób w podeszłym wieku.
Co można jeść przy diecie bez laktozy?
Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą jeść produkty mleczne poddane fermentacji. Do takich produktów zaliczamy przede wszystkim kefiry, maślankę, twarde sery dojrzewające i jogurty. Obecne w nich bakterie probiotyczne odpowiadają za produkcję laktazy, w związku z czym rozkładają laktozę. Ponadto, produkty mleczne poddane fermentacji mogą wyrównać niedobory składników, których brak wynika z niespożywania mleka.
Czym zastąpić mleko krowie w diecie?
Osoby z nietolerancją laktozy mogą zastąpić tradycyjne krowie mleko produktami mlecznymi bez laktozy dostępnymi w wielu sklepach spożywczych m.in. mleko bez laktozy, jogurty naturalne czy serki wiejskie bez laktozy lub też napojami roślinnymi m.in.:
- Mlekiem sojowym, które jest najpopularniejszym zamiennikiem tradycyjnego mleka. Jest to płynny ekstrakt z soi, który wyróżnia się wysoką zawartością białka, magnezu, kwasów tłuszczowych, manganu oraz błonnika.
- Mlekiem ryżowym, wytwarzanym z gotowanego ryżu, syropu brązowego oraz skrobi. W porównaniu do mleka krowiego ma mniej białka oraz wapnia, lecz większość mlek ryżowych jest wzbogacanych wapniem oraz witaminami, a także występuje w odmianach smakowych.
- Mlekiem migdałowym, które jest zrobione ze zmielonych migdałów, wody oraz dodatku substancji słodzącej. Ma niezwykły aromat i dużą zawartość witaminy E.
- Mlekiem kokosowym, które ma dużą zawartość żelaza oraz błonnika.
- Mleko owsiane, wytwarzane z kaszy owsianej, wody i dodatku różnych ziaren np. jęczmienia czy soi. Jest ono delikatne w smaku i czuć w nim lekką słodycz. Wyróżnia się niską zawartością kalorii, a jednocześnie jest bogate w kwas foliowy, witaminę E, żelazo oraz błonnik.
Dieta bez laktozy w Fit King Catering
Jeżeli zmagasz się z nietolerancją laktozy, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby zdrowo się odżywiać, zapoznaj się z ofertą Fit King Catering. Jest to catering dietetyczny działający m.in. w Trójmieście i okolicach, Elblągu, Warszawie, Białymstoku, Płocku oraz w Olsztynie i jego okolicach. Nietolerancja laktozy nie musi oznaczać, że Twój jadłospis będzie ubogi i powtarzalny. Wystarczy, że skontaktujesz się z dietetykiem z Fit King, który dobierze dla Ciebie odpowiedni plan żywieniowy, biorący pod uwagę Twoją jednostkę chorobową.
Zgodnie z dopasowanym indywidualnie planem żywieniowym będą przygotowywane dla Ciebie zestawy cateringowe. Decydując się na skorzystanie z diety bez laktozy Fit King Catering masz pewność, że każdego dnia będziesz cieszyć się pysznymi posiłkami. Nie zawsze mamy czas na samodzielne przygotowywanie wykwintnych dań, a czasem brakuje nam też umiejętności. Profesjonalny catering dietetyczny Fit King zrobi to za nas i dostarczy pod same drzwi. Jeżeli chcesz cieszyć się pysznymi posiłkami, które nie będą zawierać w sobie laktozy, skontaktuj się z Fit King Catering i dowiedz się więcej.