opublikowano 16.04.2024
Otyłość u dzieci – jak jej uniknąć?
Według WHO otyłość to jedna z najniebezpieczniejszych chorób przewlekłych, która doprowadzić może do stanów nawet zagrażających życiu. Tym bardziej niepokojący jest fakt, że coraz częściej z otyłością ma się do czynienia wśród dzieci. Co należy wiedzieć o tym zjawisku, a przede wszystkim, w jaki sposób można uniknąć otyłości wśród najmłodszych?
Otyłość u dzieci – niepokojąca tendencja
Czym jest otyłość? Jak przyjmują współcześni badacze, jest to stan nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, czego efektem jest znaczne pogorszenie się zdrowia w wyniku powikłań. Wiele osób nie jest jednak w stanie w wizualny sposób stwierdzić, czy ich dziecko cierpi na otyłość. Rodzice często nie zauważają problemu i starają się go ignorować. W takim wypadku bardzo pomocny jest wskaźnik BMI, który w dość precyzyjny sposób wskazuje poprawną wagę danego człowieka. Liczy się go w bardzo prosty sposób, gdyż wystarczy tylko podzielić masę ciała dziecka przez jego wzrost do kwadratu.
Czy faktycznie mamy tak duży problem z otyłością u dzieci? Badania w tym wypadku nie pozostawiają żadnych złudzeń — w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci borykających się z nadmierną masą ciała wzrosła aż trzykrotnie. Jest to naprawdę bardzo niepokojąca sytuacja, która przez wielu specjalistów określana jest już jako epidemię otyłości. Sytuacja jest tym groźniejszy, gdyż polskie dzieci są najszybciej tyjące w całej Unii Europejskiej. Nadwaga u dzieci jest więc poważnym problemem, którego nie można ignorować.
Przyczyny otyłości u dzieci
Rodzice często zastanawiają się, co dokładnie jest przyczyną tak nagłego wzrostu otyłości wśród dzieci. Co dokładnie sprawiło, że poprzednie pokolenie niemal nie miało tego problemu, a obecnie stanowi to już tak duże zagrożenie i ogromny problem.
Wiedzieć trzeba, że nie można wskazać tu jednej konkretnej przyczyny takiego stanu rzeczy. Na obecną sytuację składa się szereg destrukcyjnych czynników, które razem powodują znaczny i bardzo gwałtowny wzrost otyłości u dzieci. Często uważa się, że odpowiedzialna jest za to predyspozycja genetyczna do tycia. Nie do końca jest to prawda, gdyż głównym powodem tak masowego wzrostu otyłości jest po prostu bardzo zła dieta, a także niemal całkowity brak aktywności fizycznej. Zbyt wysoka kaloryczność potraw, żywność przetworzona, słodycze, a także słodkie napoje, przy jednoczesnym braku uprawiania sportów, powoduje nadpodaż kalorii, które muszą się gdzieś w organizmie odłożyć, skoro ciało nie jest w stanie ich spalić. Co ciekawe, stosunkowo często za otyłość odpowiadać mogą także zaburzenia hormonalne, a także przyjmowanie pewnych leków.
Nadwaga u dzieci. Otyłość początkiem poważnych problemów
Z jakiego powodu otyłość u dzieci stanowi tak ogromny problem? Wiedzieć trzeba, że odpowiadać może za szereg bardzo poważnych chorób i dolegliwości zdrowotnych. Nadmierna masa ciała to zdecydowanie najczęstsza przyczyna nietolerancji glukozy, czyli powstanie cukrzycy typu 2. Wśród otyłych dzieci bardzo często diagnozuje się także bezdech senny, problemy ze snem, przedwczesne dojrzewanie i pojawienie się miesiączki, a także znaczne upośledzenie narządu ruchu, liczne problemy z kręgosłupem, czy nawet bóle mięśni i stawów. Na uwadze należy mieć, że bardzo powszechnie u dzieci z problemem otyłości diagnozuje się nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu i stłuszczenie wątroby. Co ciekawe, udowodniono silną korelację między otyłością w młodym wieku a znacznym zwiększeniem ryzyka pojawienia się nowotworów w już dorosłym życiu.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że otyłość u dzieci może być źródłem wielu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. Otyłe dzieci cierpią na niską samoocenę, często zmagają się z depresją, a także mają bardzo duże problemy z nawiązywaniem poprawnych i zdrowych relacji ze swoimi rówieśnikami.
Leczenie otyłości u dzieci
Jak widać po powyższym opisie, problem otyłości u dzieci ma naprawdę bardzo poważne i przykre konsekwencje. Nie dziwi więc, że wielu rodziców zastanawia się, jak wygląda leczenie otyłości u dzieci.
Jeśli nasze dziecko zmaga się z otyłością, koniecznie musimy udać się z nim do różnych specjalistów. Koniecznie trzeba odwiedzić pediatrę, aby zbadać ogólny stan zdrowia dziecka, lecz oprócz tego bardzo ważne jest spotkanie się z dietetykiem, który ułoży poprawny codzienny jadłospis dla dziecka. Przyjmuje się bowiem, że podstawą leczenia otyłości jest zdrowa, zbilansowana dieta, która dostarczać będzie do ciała wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy. Oprócz tego konieczne jest zwiększenie aktywności fizycznej, a także ewentualne stosowanie suplementów diety, gdyby w badaniach pojawił się niedobór któregoś ze składników. Wielu specjalistów wskazuje, że walka o prawidłową wagę dziecka powinna oznaczać zmianę życia dla całej rodziny. Nie można bowiem doprowadzić do sytuacji, gdy nagle dieta dla dziecka będzie zupełnie inna niż żywienie reszty członków rodziny. Musi to być wysiłek wspólny. W przeciwnym wypadku bardzo szybko u dziecka pojawić się może efekt jojo, czyli powrót do nadmiernej wagi.
„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – wskazówki dla rodziców
Wiemy już, że nadwaga u dzieci stanowi naprawdę ogromne niebezpieczeństwo. Wiedzieć w tym miejscu jednak trzeba, że zawsze każdy lekarz powie nam jedno — o wiele lepiej jest przeciwdziałać i zapobiegać pojawieniu się choroby niż ją później leczyć. Czy tak samo jest w przypadku otyłości dziecięcej? Oczywiście tak, gdyż znacznie mniej wysiłku będzie kosztowało nas, ale też i nasze dziecko, stosowanie poprawnej diety, a także uprawianie sportu. Systematyczne ćwiczenia i odpowiednia zbilansowana dieta dla dziecka sprawi, że malec nigdy nie będzie musiał zmagać się z nadwagą i otyłością.