opublikowano 27.02.2019
Dobroczynne właściwości produktów kokosowych
Dobroczynne produkty kokosowe
Kokos czyli inaczej orzech kokosowy zawiera wiele substancji aktywnych. Miąższ kokosa, czyli biała i mięsista wyściółka twardej skorupy orzecha, jest bogaty w błonnik, potas, magnez i fosfor a także w kwas foliowy. Jednak największą wartość zdrowotną przypisuje się zawartym w miąższu kokosa nasyconym kwasom tłuszczowym. Mimo iż miąższ kokosa zawiera nasycone kwasy tłuszczowe to nie są takie same tłuszcze jakie znajdują się w produktach zwierzęcych. Są inaczej metabolizowane i nie są odkładane w postaci materiału zapasowego ale stanowią szybko dostępne źródło energii dla organizmu.
Główne produkty pozyskiwane z kokosa:
- Wiórki kokosowe – starte jadalne części owocu kokosowego, wykorzystywane głównie do produkcji ciast, ciasteczek czy mufinek,
- Olej kokosowy – składa się w ponad 60% z kwasów tłuszczowych z łańcuchem średniej długości. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje oleju kokosowego. Pierwszy z nich jest rafinowany, ta odmiana nie ma charakterystycznego aromatu, a poza nim pozbawiona jest też wielu cennych i wartościowych dla zdrowia właściwości poprzez poddaniu procesowi rafinacji. Proces ten sprawia, że olej rafinowany ma dłuższą datę przydatności do spożycia, jest bardziej przezroczysty i ma wyższą temperaturę palenia. Drugi rodzaj oleju to olej kokosowy nierafinowany (Virgin, tłoczony na zimno, nieczyszczony). Powszechnie uznawany za bogatszy w składniki odżywcze i o charakterystycznym zapachu oraz smaku. Metoda pozyskiwania, która nie zakłada oddziaływania wysoką temperaturą i odbywa się całkowicie mechanicznie, sprawia, że pozostaje w nim więcej wartości odżywczych.
- Mleczko kokosowe– pozyskiwane z jadalnych części owocu kokosa przetartego z wodą. Najlepsze mleczko kokosowe to takie w których zawartość ekstraktu z kokosa wynosi powyżej 80%. Skład i kaloryczność mleka kokosowego jest zależna od sposobu jego wytworzenia i zawartości wody. Mleko kokosowe jest dobrym źródłem niektórych składników mineralnych. Porcja 100 g pokrywa dzienne zapotrzebowanie na mangan w 46 %, na miedź w 13 %. Zawiera także niewielkie ilości witaminy C, niacyny, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B.
- Mąka kokosowa– ma słodkawy smak i delikatnie kokosowy zapach oraz silne właściwości absorpcyjne, dlatego musi być przechowywana w suchym miejscu i szczelnie zamknięta. Mąka kokosowa zawiera więcej białka i tłuszczu, 13-krotnie więcej błonnika i mniej węglowodanów niż oczyszczona mąka pszenna. Mąka kokosowa jest bezglutenowa a także jej indeks glikemiczny wynosi 35, natomiast mąki pszennej 111, stąd możliwość wykorzystania przez diabetyków.
Produkty kokosowe zdobywają coraz większą popularność. Ich asortyment rozszerza się i poza produktami podstawowymi, jak owoc i wiórki kokosowe obejmuje również mleczko, wodę, olej, mąkę, cukier i pastę. Do chwili obecnej badania naukowe wykazały szereg właściwości przeciwutleniających oraz przeciwzapalnych a także możliwość wykorzystania produktów kokosowych w profilaktyce chorób nowotworowych, w walce z zaburzeniami lipidowymi (niedożywienie) czy też przy osteoporozie. Produkty kokosowe są bezglutenowe oraz mają niski indeks glikemiczny dlatego mogą być również wykorzystywane przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, celiakią oraz alergią pokarmową.