opublikowano 09.12.2024
Dieta przy nadciśnieniu. Co jeść, a czego unikać?
Jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych jest bez wątpienia nadciśnienie tętnicze. Jak wynika z prowadzonych od lat badań, chorować na tę przypadłość może nawet 10 milionów Polaków. Jest to niezwykle poważna choroba, która może doprowadzić nawet do udaru mózgu, licznych schorzeń serca, a także nerek. Trzeba mieć świadomość, że olbrzymie znaczenie przy nadciśnieniu ma codzienna dieta. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka informacji, co mogą jeść, a czego powinni unikać. Jak powinien wyglądać jadłospis osoby z nadciśnieniem tętniczym?
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?
Odpowiednia dieta przy nadciśnieniu tętniczym może mieć ogromne znaczenie pod kątem minimalizowania niebezpiecznego rozwijania się tej przypadłości. Zanim jednak przejdziemy do omawiania, co powinno znaleźć się na talerzu osoby z tą chorobą, a jakie produkty nie mogą się na nim pojawiać, trzeba najpierw dowiedzieć się, jakie tak właściwie jest prawidłowe ciśnienie krwi. Jak się bowiem okazuje, sporo osób niewiele na ten temat wie.
Przyjmuje się, że ciśnienie krwi u dorosłego człowieka powinno wynosić około 120-129/70-79 mmHg. Wraz z wiekiem wartość ta ulega zmianie. Przykładowo dla osób od 65 do 80 roku życia za właściwe uznaje się 130-139/70-79 mmHg, a powyżej 80 roku życia jest to 130-149/70-79 mm Hg. Należy również mieć na uwadze, że w przypadku kobiet do 60 roku życia ciśnienie jest nieco niższe niż u mężczyzn — prawidłowe to 110/70 mmHg.
Kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym?
Skoro wiemy już, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi u zdrowych ludzi, należy teraz dowiedzieć się, jakie wartości ciśnienia uważane są za nadciśnienie. Kiedy powinniśmy zaniepokoić się o swoje zdrowie?
Stan chorobowy diagnozuje się w sytuacji, gdy pomiar wskazuje ponad 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i powyżej 90 mm Hg rozkurczowego. W takiej sytuacji zalecana jest zmiana trybu życiu, a przede wszystkim wprowadzenie odpowiedniej diety na nadciśnienie.
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny
Trzeba mieć świadomość, że wzrost ciśnienia nie jest przypadkowym zjawiskiem, lecz stoją za nim bardzo konkretne przyczyny. Oczywiście może być spowodowany chorobami lub przyjmowanymi lekami, lecz w zdecydowanej większości odpowiada za to nieprawidłowy styl życia. Wspomnieć tu trzeba przede wszystkim o nadwadze, spożywaniu nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych oraz soli, a także paleniu papierosów i nadużywaniu alkoholu. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma także brak aktywności fizycznej oraz życie w ciągłym stresie. Nadciśnienie może być efektem wieloletnich zaniedbań danego pacjenta. Z tego powodu tak niebezpieczna jest coraz częściej pojawiająca się otyłość u dzieci. Walka z nadciśnieniem wymaga zatem wprowadzenia radykalnych zmian w życiu, których główną siłą napędową powinna być odpowiednia dieta na nadciśnienie.
Nadciśnienie tętnicze – objawy i konsekwencje
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkim zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia jest nadciśnienie tętnicze. Zanim rozpoczniemy analizę poprawnego jadłospisu dla osób cierpiących na tę przypadłość, warto dowiedzieć się, o jaką stawkę dokładnie toczy się walka. Przedstawione poniżej konsekwencje zaniedbania tej choroby mogą być naprawdę bardzo poważne.
Do najczęstszych objawów nadciśnienia tętniczego zaliczyć można częste bóle głowy, mroczki przed oczami, krwotoki z nosa, zawroty głowy, szumy w uszach, a także drżenie rąk i odczuwalne kołatanie serca. Co ciekawe, nadciśnienie objawiać się może także zmianą zachowania — pojawia się nerwowość, nadpobudliwość, a także złość. Typowym objawem jest również bezsenność.
Dlaczego powinno się zwracać uwagę na powyższe objawy i czym prędzej udać się do specjalisty, gdy tylko się je zauważy? Trzeba mieć świadomość, że nieleczone nadciśnienie prowadzić może do znacznego wzrostu ryzyka zawału, udaru, a także wylewu. Bardzo wyraźnie wzrasta ryzyko miażdżycy, a także uszkodzenia najważniejszych dla człowieka organów, czyli serca, mózgu, ale także nerek czy oczu.
Leczenie pacjentów z nadciśnieniem tętniczym
Nadciśnienie tętnicze stanowi ogromne zagrożenie dla każdego pacjenta, który się z taką przypadłością zmaga. Nic więc dziwnego, że po zdaniu sobie sprawy, że ma się problem ze zdrowiem, pacjenci czym prędzej chcą poradzić sobie z tym kłopotem. Jakie mają możliwości leczenia i co powinni zrobić?
Współczesna medycyna ma wielkie możliwości w zakresie leczenia tej przypadłości. Oczywiście najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne, czyli zażywanie konkretnych proszków w przepisanej przez lekarza dawce. Leki gwarantują obniżenie ciśnienia i zabezpieczenie zdrowia.
Dieta przy nadciśnieniu tętniczym
Żadne, nawet najskuteczniejsze i najnowocześniejsze leki nie pomogą, jeśli nie zmieni się radykalnie swojego trybu życia. Absolutną podstawą jest oczywiście zadbanie o właściwe żywienie. Jak powinna wyglądać dieta przy nadciśnieniu?
W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba, czego nie powinna zawierać dieta na nadciśnienie. Należy z niej wyeliminować takie produkty jak tłuste mięso, słodzone napoje, potrawy i produkty, które zawierają duże ilości soli, a także produkty mleczne. Dodatkowo zaleca się, aby mocno ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze słodyczy oraz z alkoholu.
Osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym powinny postawić na gotowane lub surowe warzywa, owoce, a także pełnoziarniste produkty zbożowe. Co więcej, w diecie powinno się znaleźć miejsce na produkty białkowe. Chodzi oczywiście o chude mięsa, a także ryby, jajka, orzechy, oleje roślinne oraz niskotłuszczowe produkty mleczne.
Które produkty są szczególnie polecane na wysokie ciśnienie? Jak wynika z licznych badań, niezwykłe korzyści przynosi spożywanie cytrusów, które wspomagają organizm w utrzymywanie prowidłowego poziomu ciśnienia krwi. Innym bardzo dobrze wpływającym na ciśnienie produktem są buraki, które dodatkowo są rewelacyjnym źródłem potasu i magnezu. Rewelacyjną propozycją będą pistacje, marchew, seler, fasola, soczewica oraz brokuły i pestki z dyni. Wszystkie te produkty mają bardzo dobroczynny wpływ na cały układ krwionośny i pozwalają zachować prawidłowe ciśnienie krwi.