opublikowano 09.08.2019
Nasiona chia kontra siemię lniane
Siemię lniane – nasiona lnu zwyczajnego
Nasiona siemienia lnianego są to drobne, płaskie i brązowoszare. Mają sporo białka, węglowodanów, w tym głównie błonnik, a także dużo tłuszczów. Są również prawdziwą kopalnią kwasów tłuszczowych omega 3, a zwłaszcza kwasu α-linolenowego (ALA), będącego prekursorem EPA (kwasu eikozapentaenowego) oraz DHA (kwasu dokozaheksaenowego).
Nasiona chia inaczej nasiona szałwii hiszpańskiej
To małe, owalne, białe, szare lub czarne albo brunatne nasiona, otoczone twardą celulozową łupiną. Różnią się od siemienia lnianego tym, że są nieco mniej kaloryczne i mają mniej białka. Tłuszcze jakie posiadają również i w tym przypadku są to głównie zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Nasiona chia są także bogatym źródłem wapnia, co ważne dla wegan i osób, które nie mogą pić mleka.
Wartości odżywcze (na 30 g produktu=3łyżki)
Najważniejszy powód, dla którego zaleca się je spożywać i poleca się je jako zdrowe produkty, jest:
- wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3,
- duża zawartość błonnika zarówno dla nasion lnu, jak i szałwii hiszpańskiej . Błonnik odgrywa wiele ważnych roli w organizmie, z jednej strony dba o odpowiedni poziom cholesterolu i regulację poziomu glukozy we krwi, a z drugiej zapobiegasz zaparciom. Błonnik dobrze oczyszcza też jelita z resztek pokarmowych, dlatego spożywanie go w większych ilościach zaleca się osobom, które czują się ociężałe,
- duża zawartość magnezu, miedzi, cynku , pozostałe wartości można znaleźć w nasionach lnu i szałwii hiszpańskiej w podobnych proporcjach. Obecność tych minerałów wspierają zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.
Ogólnie siemię lniane i nasiona chia są dosyć podobne jeżeli chodzi o wartości odżywcze, zatem możemy ich używać naprzemiennie. Jednak warto się zastanowić czy słusznie jest przepłacać za zagraniczny produkt, który składem dorównuje naszemu polskiemu siemieniu lnianemu.
Wykorzystanie
Nasiona należy przechowywać w szczelnym pojemniku, najlepiej spożywać je tuż po zmieleniu. Wówczas zachowają najwięcej składników odżywczych.
- zmielone siemię możesz pić z wodą w formie kleiku lub dodawać do owsianki. Jeśli nie przepadasz za jego smakiem, dodaj trochę miodu lub syropu klonowego.
- warto też włączyć olej lniany do diety, choć trzeba go spożywać dość regularnie,
- nasiona chia możesz przerobić na pudding – doskonale komponują się z mleczkiem kokosowym z owocami, jogurtem naturalnym, musem truskawkowym czy też sosem z kakao i miodu. Dodając do tego świeże owoce uzyskasz przepyszny, zdrowy deser, który z powodzeniem zastąpi kawałek ciasta.